Przejęcie licznika – różne drogi i sposoby

Przepisanie licznika na nowego właściciela to najważniejsza część w procesie formalności związanych z dostawami prądu koniecznymi do wykonania po przeprowadzce. Jest niezbędne przede wszystkim dlatego, że rozliczenia energii muszą się odbywać w oparciu o aktualne dane. Osobą, która reguluje należności, jest zwykle właściciel mieszkania bądź ktoś zarządzający lokalem. Były właściciel nie będzie zainteresowany płaceniem nieswoich faktur – stąd dbałość sprzedawców energii o porządek w danych.
Przepisać licznik można na kilka sposobów, w zależności od preferencji. Jeśli lubisz załatwiać sprawy osobiście, w salonach stacjonarnych, to sprzedawcy energii udostępniają taką możliwość. Stosowne dokumenty możesz również przesłać drogą mailową, jeśli wolisz nie wychodzić z domu. Istnieje jednak trzecia możliwość, która pozwala uniknąć minusów pierwszych dwóch i cieszyć się szybkim, przejrzystym i jasnym procesem przepisania prądu. Jeśli chcesz załatwić sprawę w 15 minut, powinieneś przyjrzeć się bliżej usłudze zdalnego, w pełni internetowego przejęcia licznika.

Jak przepisać licznik prądu online?

Przejęcie licznika online oraz podpisanie w ten sposób nowej umowy na prąd opiera się zwykle na działaniu dedykowanego temu celowi portalu. Przykładem takiego serwisu jest „Przejmij licznik” od innogy Polska. Odwołując się do tej platformy, łatwo wskazać, jak proste jest dopełnienie formalności.

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniej ścieżki działania. W zależności od tego, w jaki sposób stałeś się posiadaczem lokalu, nieco inaczej będzie przebiegała procedura i będą niezbędne innego rodzaju dokumenty. Najprościej jest w przypadku jeśli mieszkanie kupiłeś na rynku pierwotnym, od dewelopera. Wtedy wystarczy, że wpiszesz w portalu określone dane na temat licznika oraz swoje, jako przejmującego urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe. Następnie wybierzesz interesującą Cię ofertę prądu i potwierdzisz chęć zawarcia umowy klikając w link, który sprzedawca wyśle Ci drogą mailową.

Wirtualny podpis to ostatni krok, po którym możesz zająć się kolejnymi etapami przeprowadzki.
Podobna ścieżka postępowania obowiązuje w przypadku przepisania prądu od poprzedniego właściciela, czyli wtedy, kiedy zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym. A także wtedy, kiedy lokal odziedziczysz po osobie zmarłej. Poszczególne kroki w procesie przejęcia licznika uwzględniają wtedy dodatkowo konieczność załączenia określonych dokumentów. W przypadku przepisania po zmarłym – aktu poświadczenia dziedziczenia, natomiast dla przepisania od poprzedniego właściciela – protokołu zdawczo-odbiorczego. Należy też pamiętać o wypełnieniu w portalu pól przeznaczonych na dane osób zdających licznik. Reszta proceosu przebiega dokładnie tak samo, jak przy przepisaniu deweloperskim. Jest więc równie szybko i prosto.

fot. ASKDOM Nieruchomości SC

Dlaczego warto przepisać licznik przez internet?

Wybór internetowej, w pełni zdalnej drogi przepisania prądu i podpisania nowej umowy na energię elektryczną przede wszystkim oszczędza mnóstwo czasu. Nie musisz udawać się do salonu stacjonarnego sprzedawcy, co jest też obecnie dodatkowo utrudnione. Rozpocząć procedurę przepisania możesz w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, a także o wybranej przez siebie porze – nawet w środku nocy. Możesz analizować oferty do woli, a dane w formularzu uzupełniać przez tydzień – tyle czasu są one przechowywane i w każdej chwili możesz do serwisu wrócić, nie tracąc wpisanych wcześniej informacji. Jeśli potrzebujesz czasu na przemyślenie tego, na którą ofertę się zdecydować, masz jego dowolną ilość. Jeśli jednak zależy Ci na jak najszybszym załatwieniu sprawy – możesz podpisać nową umowę nawet w 15 minut. Przepisanie licznika przez internet to wygodne i niezwykle elastyczne rozwiązanie – dostosowane do potrzeb współczesnego świata. Warto się przekonać, czy dopasowane również do Ciebie.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,