Rewolucja naukowo-techniczna, jaka miała miejsce w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku, znacząco zmieniła wszystkie sfery ludzkiego życia, wywierając największy wpływ na sposób pracy. Większość państw weszła w erę postindustrialną, w której największe znaczenie zdobył sektor usług. To całkowicie zredefiniowało sposób pracy. Znacznie zwiększyło się zatrudnienie pracowników biurowych. Jednak organizm ludzki nie przyzwyczaił się jeszcze do ciągłego siedzenia w zamkniętych pomieszczeniach. Spędzanie minimum 8 godzin dziennie w biurach o ograniczonym dostępie do naturalnego światła skutkuje wieloma negatywnymi dolegliwościami. Wśród nich można wymienić brak koncentracji, złe samopoczucie, senność, zmęczenie, a nawet depresję. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego problemu, z tradycyjne lampy sufitowe w biurze nie wystarczą. kładą oni nacisk na zapewnienie pracownikom komfortowego środowiska pracy.
Poszukiwane są jednak takie rozwiązania, które nie tylko zapewnią odpowiednie natężenie światła, ale wyróżnią się także niebanalnym designem oraz ekonomiczną eksploatacją.

 

oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

Inteligentne biuro – system sterowania oświetleniem LED
Firma ES-SYSTEM do modernizowanych przestrzeni biurowych stosuje system, który pozwala na zaprogramowanie oświetlenia ściśle dopasowanego do wymogów danej realizacji. Wykorzystywana technologia umożliwia dowolne grupowanie opraw LED i odtwarzanie wcześniej zaprogramowanych scen świetlnych. Dodatkowo aplikacja ma możliwość rozpoznawania obecności pracowników w poszczególnych pomieszczeniach i dopasowywania odpowiedniego poziomu natężenia do wymogów danej sytuacji. Światło podąża za pracownikiem, uwzględniając równocześnie porę dnia. Wieczorami, kiedy w biurze pozostają nieliczne osoby kończące swoje zadania oraz ekipa sprzątająca, nie ma potrzeby rozświetlania całego piętra budynku. Zamiast uruchamiania wszystkich punktów oświetleniowych, wystarczy poprzestać na kilku oprawach, by zapewnić komfort pracy tym nielicznym, redukując równocześnie koszty zużycia energii. Wykorzystanie zaawansowanego systemu sterowania pozwala zoptymalizować oświetlenie bez utraty komfortu jego użytkowników.

 

oprawy led w biurze oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

Zdrowe światło – oświetlenie LED w biurze zgodne z ideą HCL
Ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracowników jest jakość światła. Technologia LED pozwala nie tylko zmieniać temperaturę barwową oświetlenia, wprowadzając odpowiedni nastrój w danym pomieszczeniu, ale również zastosować rozwiązanie zgodne z ideą Human Centric Lighting. Firma ES-SYSTEM wprowadziła do swojej oferty system Circadian wykorzystujący niebieskie i czerwone diody o odpowiedniej długości fali, które imitują najważniejszą cechę światła słonecznego – mają zdolność do hamowania oraz uwalniania hormonu snu do organizmu o odpowiedniej porze. Dzięki temu pracownik zamknięty w biurze nie jest narażony na niekorzystne zjawisko uwalniania melatoniny na stałym poziomie przez cały dzień, a jego organizm może działać zgodnie z rytmem biologicznym. Dzięki temu ma on lepsze samopoczucie, jest bardziej skoncentrowany i efektywny.

 

oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

Nieograniczone możliwości aranżacji
Kolejnym argumentem przemawiającym za zmianą oświetlenia w biurze na LED-owe jest jego nowoczesny wygląd oraz elastyczność aranżacji. Minimalizacja źródła światła spowodowała, że oprawy są delikatniejsze, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane do każdej przestrzeni. Dodatkowo zastosowanie źródeł LED w oprawach pozwoliło udoskonalić systemy liniowe. Dzięki paskom LED-owym możliwe jest uzyskanie jednolitej linii świecącej na całej długości oprawy. Ponadto można tworzyć dowolnej długości odcinki i uzyskać z nich ciekawe, wielokrotnie łamane kształty. Przykładem oświetlenia opartego na systemie liniowym jest biurowiec Deloitte w Lizbonie. W 6-piętrowym budynku zamontowano niemal 3 km opraw, tworząc z nich ciekawe rozwiązanie, harmonijnie komponujące się z nowoczesną aranżacją biura.

Modernizacja oświetlenia biurowego
Priorytetowymi celami modernizacji oświetlenia są: dostosowanie jakości światła do przestrzeni, obniżenie kosztów zużycia energii oraz wykonanie instalacji przyjaznej dla środowiska. Modernizacja może obejmować: wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne, wykorzystujące technologię LED i zainstalowanie inteligentnych systemów sterujących oświetleniem.
Należy pamiętać, że modernizowane oświetlenie powinno spełniać wymogi zgodne z obowiązującymi przepisami i normami. Powinno być bezpieczne oraz komfortowe dla jego użytkowników. Bardzo ważne jest również dostosowanie go do kształtu i aranżacji pomieszczeń oraz warunków pracy panujących w danym biurowcu.

 

oprawy led w biurze oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

Korzyści, jakie niesie za sobą modernizacja oświetlenia wewnętrznego to przede wszystkim dostosowanie całej instalacji do indywidualnych parametrów obiektu, przez co udaje się zmniejszyć koszty eksploatacji, uzyskać wyższej jakości oświetlenie, poprawić komfort pracy, zmniejszyć emisję CO2 do środowiska oraz zredukować koszty zużycia energii elektrycznej. Oprócz korzyści finansowych oświetlenie LED w biurze przynosi również szereg zysków społecznych oraz ekologicznych.
Firma ES-SYSTEM posiada długoletnie doświadczenie w aranżowaniu i modernizowaniu oświetlenia biurowego. W jej portfolio można znaleźć biurowce zarówno z Polski, jak i z całego świata. W jednej ze swoich realizacji zastosowała systemy: MODERNA, CAMELEON oraz S4000 LED, natomiast parking podziemny wyposażony został w COSMO LED. Dzięki zastosowaniu opraw ES-SYSTEM w biurowcu udało się obniżyć pobór energii o 40% z 89,56 kW przy zastosowaniu oświetlenia konwencjonalnego do 50,4 kW przy użyciu opraw w technologii LED.
Fundusze przeznaczone na modernizację oświetlenia zwracają się w 100% w okresie od półtora roku do kilku lat. Jest to prosta kalkulacja, którą wylicza się na podstawie konkretnej inwestycji. Korzyści, jakie niesie za sobą modernizacja oświetlenia to nie tylko redukcja kosztów, ale również większa dbałość o środowisko naturalne i przede wszystkim zwiększenie komfortu pracy dla pracowników.

 

oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

Oprawy LED sufitowe i naścienne
Firma ES-SYSTEM posiada w swojej ofercie szereg opraw LED (sufitowych i naściennych) przeznaczonych do oświetlania miejsc pracy. Wszystkie cechują się doskonałą jakością światła, bardzo niskim poziomem olśnienia i energooszczędnością.
System MODERNA 2 posiada niski wskaźnik olśnienia (UGR 15–19), dzięki czemu chroni przed przemęczeniem oraz stopniowym uszkadzaniem wzroku. W systemie zastosowano wydajne światło LED-owe o ciepłej barwie. W żaden sposób nie stwarza ono zagrożenia dla oczu, co potwierdza certyfikat badania fotobiologicznego. Specjalnie zaprojektowana optyka zapewnia wysoką równomierność oświetlenia i komfort pracy. Minimalistyczne wzornictwo oprawy pasuje do nowoczesnych wnętrz. Długa żywotność modułów LED oraz 70% redukcja zużycia energii w porównaniu do świetlówek pozwala na znaczne ograniczenie kosztów.

 

oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

System TRANSPARENT to zwieszana (sufitowa) oprawa LED dedykowana do nowoczesnych wnętrz. Unikalna technologia dystrybucji światła zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrza, jednocześnie nie powodując negatywnego efektu olśnienia. W skład rodziny TRANSPARENT wchodzą oprawy LED sufitowe (zwieszane) oraz naścienne. Szeroka gama produktów oraz nowoczesny wygląd pozwalają zaaranżować z ich pomocą każde wnętrze. W rodzinie opraw zastosowano system CIRCADIAN. Dzięki temu osoby narażone na niedobór światła dziennego w biurach nie odczują jego negatywnych konsekwencji.

 

oprawy led w biurzefot. ES-SYSTEM

 

System COSMO ECLIPSE to kompaktowa, zaawansowana technologicznie, łatwa w konserwacji i zapewniająca wysoką jakość oświetlenia oprawa LED. W odróżnieniu od innych tego typu produktów została wyposażona w wysokosprawny raster typu darklight, który nie tylko podniósł walory estetyczne oprawy, ale znacząco ograniczył poziom olśnienia. Pozwala to zastosować system w pomieszczeniach biurowych i technicznych o wyższych wymaganiach redukcji odblasków. COSMO ECLIPSE sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca przy komputerach. Dodatkowo oprawa posiada podwyższoną odporność na niekorzystne warunki otoczenia – IK08 oraz IP65.

Zalety opraw LED w biurze są niewątpliwe, bo dzięki nim można stworzyć nową, ciekawą aranżację, ale przede wszystkim zmniejszy koszty eksploatacji budynku i zwiększy komfort pracy pracowników.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.essytem.pl

30-701 Kraków, ul. Przemysłowa 2 , woj. małopolskie
tel. +48 12 295 80 00 ,