Nie ma 1 oprawy do wszystkiego – reguła 4 warstw oświetlenia

Skoro oświetlenie pełni tak wiele funkcji, nie zaczynamy od wyboru konkretnych opraw. Na wstępie określamy, co w danej przestrzeni chcemy za pomocą światła osiągnąć i jakie świecenie przyniesie danemu wnętrzu najwięcej korzyści. W tym aspekcie w aranżacji nowoczesnego oświetlenia do salonu czy kuchni pomocna jest znajomość warstw oświetlenia. Najlepszy efekt uzyskamy, stosując je wszystkie. Jeśli jednak mamy pewne ograniczenia, zaprojektujmy minimum dwie.

Ogólne

Oświetlenie ogólne zapewnia jasność całego pomieszczenia. Ważne więc, by było rozłożone równomiernie i jak najbardziej naturalnie. To tło dla innych warstw oświetlenia. Jego podstawową funkcją jest zagwarantowanie nam komfortowego poruszania się we wnętrzu. W tej roli sprawdzą się m.in. oprawy z przesłoną, które miękko rozpraszają światło. Jeżeli chcemy sięgnąć po oświetlenie kierunkowe, stosujemy tu często szeroki (50°) lub uniwersalny (35°) kąt świecenia, który pozwoli uzyskać właściwą równomierność oświetlenia.

Zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe pomaga nam wygodnie wykonać codzienne czynności. Niezależnie, czy będzie to gotowanie w kuchni, praca przy biurku, czytanie w salonie, nakładanie makijażu przed lustrem, czy wspólne posiłki przy stole, dodatkowe doświetlenie ułatwi zadanie. Wybierajmy oprawy, które istotnie podniosą natężenie oświetlenia, ale nie będą razić odbiorcy. Dobrze zrealizowane oświetlenie zadaniowe potrafi być również ozdobą – o ile lepiej wygląda restauracja z indywidualnie oświetlonymi stołami! Aby uzyskać optymalny efekt, ważne jest zarówno wystarczające doświetlenie obszaru zadania wzrokowego, jak i decyzja, czy (i w jakim stopniu) wydobyć z tła najbliższe otoczenie.

fot. AQForm | Oświetlenie ogólne z oświetleniem zadaniowym

Akcentujące

Oświetlenie akcentujące zaznacza najważniejsze dla nas elementy w pomieszczeniu. Podświetlenie detali za pomocą wąskich kątów świecenia (do 20°), używanych także w oświetleniu zadaniowym, skupia na nich uwagę, co szczególnie ważne w aranżacjach nowoczesnego oświetlenia do salonu. W modelowaniu przestrzeni światłem istotne jest, by oświetlenie akcentujące było intensywniejsze niż ogólne i umożliwiało regulację ustawienia oprawy.

Dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne to często wisienka na torcie. Jest przede wszystkim elementem samej aranżacji, podkreśla indywidualność wnętrza. Stosujemy je dla efektu, dlatego często zdobi samą formą, a nie tylko światłem. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie opraw dekoracyjnych, które spełniają też funkcje oświetlenia ogólnego. A jeśli lampa jest tak piękna, że aż nie musi świecić? Grunt, żeby nie raziła! Oczywiście jeśli inne oprawy zapewnią oświetlenie ogólne. Oznacza to jednak, że i w przypadku dekoracji, trzeba pamiętać o skutecznym rozpraszaniu światła lub dobrym kącie ochrony.

fot. AQForm | Oświetlenie akcentujące z oświetleniem dekoracyjnym

Ciepło, chłodno, zimno – temperatura barwowa światła do kuchni i sypialni

Uzupełnieniem zasady warstw jest dobór opraw pod kątem temperatury barwowej. To, w jakim świetle czujemy się dobrze, jest kwestią indywidualną. Są jednak pewne wytyczne, które pomogą w aranżowaniu nowoczesnego oświetlenia do kuchni czy salonu. Zimne światło (4000K) zachowuje kolory w danej przestrzeni, energetyzuje i pozwala lepiej się skupić. Bardzo ciepłe światło (2700K) wycisza, relaksuje, a nawet wzbudza senność. Nadaje też żółtawy odcień przedmiotom i osobom. Światło o barwie <2500K sprawdzi się tylko jako oświetlenie dekoracyjne. Odpowiednim dla wielu przestrzeni rozwiązaniem pośrednim jest ciepłe białe światło o temperaturze 3000K.

fot. AQForm

Mniej lumenów na ściany da lepszy efekt niż więcej skierowanych w podłogę

Przestrzenne myślenie o oświetleniu ma jeszcze dwa wymiary. Jednym z nich jest projektowanie horyzontalne (podłoga, stół, blat) i wertykalne (ściany, obraz, szafki) światła we wnętrzach. Zbyt słabe doświetlenie ścian może dać efekt ciemnego salonu, nawet jeśli na podłodze będzie bardzo jasno. Z kolei odpowiednie oświetlenie ścian zaznaczy najważniejsze punkty we wnętrzu, a samą podłogę można oświetlić „przy okazji” – poprzez odbicie. Oświetlenie wertykalne jest także bliższe naturalnej drodze naszego oka, które podąża za światłem, łapiąc cienie i warstwy.

fot. AQForm

Projektuj nie tylko na rzucie – poznaj planowany układ przestrzeni

Trzeci wymiar przestrzennego podejścia do oświetlenia zakłada, by dowiedzieć się jak najwięcej o danym pomieszczeniu nie tylko z kart projektu. Znając planowany układ mebli, dekoracji lub kolorystyki ścian, efektywniej rozplanujemy wszystkie warstwy oświetlenia. Jak może to wyglądać w praktyce? Przyjrzyjmy się aranżacjom nowoczesnego oświetlenia do salonu i kuchni – dwóch najciekawszych ze względu na swoją wielofunkcyjność przestrzenni domowych.

Nowoczesne oświetlenie do salonu – aranżacje z oprawami AQForm

Ergonomiczne i minimalistyczne szynoprzewody

Zastosowanie zasady kilku warstw oświetlenia w salonie jest możliwe, bez konieczności prowadzenia skomplikowanej instalacji. Dzięki subtelnym szynoprzewodom AQForm, które nie dominują przestrzeni, wystarczy nam jedno wejście zasilania, a rozmieszczenie na nich wielu opraw w różnych funkcjach pozwoli doświetlić wszystkie elementy. Świetnie sprawdzą się tutaj oprawy z rodziny RAFTER połączone z reflektorami PET. Taki zestaw lekko rozświetla podłogę, nie oślepia, nie męczy oczu i pozwala, w razie potrzeby, zmieniać układ światła poprzez przesuwanie czy dodawanie opraw na szynie.

fot. AQForm | Oprawy RAFTER + PET next

Ozdobne oprawy do salonu

Otwarta przestrzeń zachęca, by do aranżacji nowoczesnego oświetlenia do salonu wybrać oprawy, które w samej swojej formie są dekoracją. A jednocześnie, dzięki swej wydajności i konstrukcji, mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego i zadaniowego. FLYING BALL to dekoracyjna oprawa zwieszana z dużymi mlecznymi kulami, które idealnie rozpraszają światło, nie oślepiając domowników. Model opracowano w trzech wariantach wykończenia (kule ułożone po łuku, na boku lub naprzemiennie), dzięki czemu pasuje do niemal każdej stylizacji wnętrza.

fot. AQForm | Oprawa FLYING BALL arc

Gdy oprawa w roli dekoracji w obszernym salonie ma mieć z kolei wymiar minimalistyczny, efektownym rozwiązaniem są oprawy BIG SIZE. Okrągły lub prostokątny kształt w połączeniu z dużym rozmiarem oprawy (67, 97, 124 cm) oraz elastycznym doborem mocy i strumienia świetlnego dają spektakularny efekt. Modele dostępne są w opcji zwieszanej, natynkowej lub wpuszczanej.

fot. AQForm | Oprawa BIG SIZE

Jak salon zyskuje dzięki warstwom oświetlenia?

W aranżacji nowoczesnego oświetlenia do salonu warto ograniczyć ilość światła ogólnego na rzecz wydobycia z cienia elementów wyposażenia widocznych dzięki pozostałym warstwom. Zadaniowo oświetlamy choćby stolik kawowy. Akcentujemy grafiki, które zdobią ściany. A do roli ozdobnych opraw oświetlenia dekoracyjnego możemy wybrać kinkiety MODERN GLASS, które w subtelny sposób wydobędą fakturę lub barwę ściany. Ważnym elementem salonu jest też ściana z telewizorem. Do jej oświetlenia proponujemy kinkiety umieszczone po obu stronach odbiornika. Przy projektowaniu oświetlenia pamiętajmy także o zjawisku odbicia. Przy ciemnych meblach nawet duża moc strumienia zostanie pochłonięta przez powierzchnię. Z kolei przy białych i jasnych elementach, które intensywnie odbijają światło, możemy przy podobnej mocy czuć dyskomfort.

fot. AQForm | Oprawa MODERN GLASS kinkiet

Nowoczesne oświetlenie do kuchni – aranżacje na strefy

W kuchni wykonujemy wiele precyzyjnych prac w różnych porach dnia i tę wieloaspektowość wykorzystania pomieszczenia powinny oddać też aranżacje. Nowoczesne oświetlenie do kuchni umożliwia skupienie się na zadaniu (gotowanie, praca, posiłek), ale tworzy także przyjemną przestrzeń dla relaksu czy wspólnego spędzania czasu. Warto więc dobrać oprawy tak, by światło nie było za ciepłe, by nie rozpraszało uwagi i nie zmieniało naturalnego koloru potraw i produktów.

Stół, wyspa kuchenna

Najważniejsze punkty jadalni możemy oświetlić liniowo np. oprawami RAFTER czy LENS LINE, pamiętając, by oprawa nie była dłuższa niż 2/3 powierzchni stołu.

fot. AQForm | Oprawa LENS LINE

Inny efekt uzyskamy dzięki oprawom wiszącym montowanym ok. 1 metra nad stołem – jak BLOS. To techniczna oprawa z dużą wydajnością i walorem dekoracyjnym.

fot. AQForm | Oprawa BLOS

Przytulne wnętrze z miękkim światłem zapewni MAXI RING dot. Wyjątkowość tej oprawy polega na tym, że źródło światła umieszczone jest na wewnętrznym okręgu i skierowane do jej środka. Dopiero po odbiciu dociera do oświetlanej przestrzeni. Nie olśniewa i roznosi przyjemną barwę światła.

fot. AQForm | Oprawa MAXI RING dot

Meble i blaty

Oświetlenie szafek ma także co najmniej dwa aspekty. Do celów funkcjonalnych w aranżacjach nowoczesnego oświetlenia do kuchni istotne jest oświetlenie strefy pod szafkami na przykład taśmami ledowymi. Zminimalizujemy dzięki temu cienie z oświetlenia sufitowego. Zapewnimy komfort pracy na blatach. Gdy dodatkowo chcemy podkreślić światłem wzór lub kolor frontów meblowych, pomocne mogą być kombinacje duetu sufitowych opraw PET z niepozornymi, ale efektywnymi wpuszczanymi oprawami ledowymi PUTT, które wyróżnia doskonały kąt ochrony.

fot. AQForm | Oprawy PUTT

Stawiaj na jakość – parametry techniczne dobrego oświetlenia

Na koniec rozważań o aranżacjach nowoczesnego oświetlenia do salonu i kuchni przedstawiamy kilka ważnych uwag technicznych zebranych dla nas przez ekspertów AQForm. Polski producent opraw do nowoczesnego oświetlenia od ponad 30 lat zgłębia możliwości, jakie daje światło we współczesnej architekturze, współpracując z inwestorami i projektantami z całego świata. Własne laboratorium światła i dział badawczo-rozwojowy pozwalają na efektywną weryfikację rozwiązań. Na jakie wskaźniki zwracać uwagę przy wyborze źródeł LED?

CRI

To współczynnik oddawania barw przez źródło światła. Aby wydobyć jak najbardziej naturalny odcień koloru z obiektu, wybierajmy oprawy o CRI ≥90. Jest ich zdecydowanie mniej na rynku, ale w AQForm znajdziemy je bez problemu. Przy niższej wartości CRI ryzykujemy, że wysiłek włożony w dobór wyposażenia i aranżacji zniweczy samo światło.

SDCM

To poziom jednorodności barwy światła. Im niższa wartość parametru, tym większa pewność powtarzalności temperatury barwowej źródeł i opraw w deklarowanym standardzie. AQForm oferuje oprawy LED o SDCM 3 lub niższym, dzięki czemu mamy pewność, że nie zobaczymy różnicy pomiędzy barwą światła z różnych opraw danego standardu, a oświetlenie zrealizuje stawiany przed nim cel.

fot. AQForm

Żywotność LED

AQForm oferuje moduły gwarantujące min. 50000h pracy z pełną mocą (czyli świecenie przez 11 lat przez 12h dziennie). Po tym czasie źródła nadal świecą, ale strumień świetlny spada o ok. 20%.

Strumień świetlny

W kontekście mocy światła ważnym parametrem do aranżacji nowoczesnego oświetlenia do salonu i kuchni jest strumień świetlny (wyrażany w lumenach). To on bowiem wywołuje określone wrażenie wzrokowe. AQForm i tu idzie krok dalej, podając wartość tego parametru zarówno dla oprawy, jak i źródła. Pozwala to precyzyjniej dobrać oprawy do efektu, który chcemy uzyskać.

Jeśli szukasz dalszych inspiracji, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą opraw producenta na stronie www.aqform.com.

32-070 Czernichów, ul. Przemysłowa 12-14, woj. małopolskie
tel. 12 270 21 22,