Rozmieszczenie i dobranie oświetlenia jest kluczowe, zarówno dla wyglądu pomieszczenia, jak też komfortu jego użytkowników. Ogromna oferta różnego rodzaju lamp daje obecnie nieograniczone pole manewru.

– Mnogość wariantów oświetlenia to niekończące się możliwości, a to stanowi ogromną wartość, zarówno dla architekta, już na etapie projektu dużej inwestycji, jak też dowolnego klienta indywidualnego, który remontuje i urządza swój dom – mówi Paulina Ciekot z firmy LYSNE, produkującej oświetlenie na terenie naszego kraju. – Na przestrzeni minionych lat mieliśmy do czynienia z wielokrotną zmianą mody, a także sposobów produkcji lamp. Dziś możemy swobodnie wybierać zarówno w zakresie designu, zastosowanych materiałów, jak też formy.

fot. LYSNE

Klasyczne i nowoczesne żyrandole wiszące do salonu, kuchni, czy też jadalni dostępne są teraz w setkach opcji. Niedawno dołączyły do nich niezwykle popularne w obecnych czasach plafony, a ofertę wiszących lamp uzupełniają znane i cenione kinkiety ścienne. Do tego nie możemy zapominać o lampach stojących podłogowych, czy też na biurko.

fot. LYSNE

Urządź się po swojemu!

Czy istnieją ogólne zasady odnośnie doboru oświetlenia? – Wiele punktów światła, różnorodne ich natężenie i rozmieszczenie oraz ciekawe oprawy potrafią całkowicie zmienić wygląd każdego wnętrza – od prywatnego, przez komercyjne, aż do przestrzeni publicznych – wyjaśnia Paulina Ciekot. – Tak naprawdę w przypadku projektowania oświetlenia nie można mówić o sztywnych i odgórnie narzuconych zasadach. Nie zapominajmy jednak o tym, że piękne i oryginalne lampy są nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim mają być funkcjonalnym źródłem światła. Jeśli chcemy postawić na jedną lampę, upewnijmy się, że jej wielkość dopasowana będzie do powierzchni pomieszczenia i dostarczone światło będzie wystarczające. Dla przykładu, niektóre nowoczesne żyrandole wiszące do salonu pozwalają zastosować kilka źródeł światła w jednej oprawie. Jeżeli jednak mówimy o niewielkim pokoju dziecięcym, w którym dodatkowo zastosowana będzie lampka nocna i biurkowa, wtedy możemy wybrać nieco lżejszy optycznie i mniejszy abażur, np. na plafonie. Znane nam są ciekawe i nastrojowe aranżacje małych sypialni, w których kinkiety stanowią jedyne źródło światła – z uwagi na przeznaczenie pomieszczenia taka ilość światła jest tu całkowicie wystarczająca.

fot. LYSNE

Nowoczesne żyrandole wiszące do salonu w wielu odsłonach

Jednymi z najbardziej popularnych i znanych już od wieku opraw świetlnych są żyrandole. Mają one bogatą historię i przechodziły wiele zmian na przestrzeni wieków. Chociaż kojarzą się z ciężką i przytłaczającą ornamentyką, dziś można mówić o zdecydowanie odświeżonej ich formie.

fot. LYSNE

– Nowoczesne żyrandole wiszące do salonu, jadalni, kuchni, hotelu, restauracji czy biura cechują się zdecydowanie lżejszą stylistyką w porównaniu do ich średniowiecznych przodków, a jednocześnie niezmiennie wprowadzają do wnętrz elegancję i dostojność – mówi Paulina Ciekot. – Oferujemy pełen przekrój modeli, zarówno pod kątem wielkości i kształtu abażura, aż po możliwość regulacji długości przewodu, jednak pytani o radę, najczęściej polecamy żyrandole do wnętrz o wysokości sufitu nie mniej niż 2,5 metra. Zbyt duży żyrandol może przytłoczyć wnętrze, dlatego warto go dobrać rozważnie. Kolejną ważną informacją będzie miejsce jego zawieszenia, a dokładnie – co się będzie pod nim znajdować. Jeżeli jest to duży stół jadalniany to otrzymamy doskonały efekt wizualny i nastrojowe oświetlenie do rodzinnych posiłków, ale tak duża lampa na długim przewodzie może być problemem np. w kąciku bibliotecznym z wysokimi pólkami albo gdy zainstalowana będzie zbyt blisko drzwi do tarasu. Dużą popularnością cieszą się ostatnio żyrandole na ruchomym ramieniu, które pozwalają wygodnie zmieniać położenie lampy i źródło światła.

fot. LYSNE

Plafon dla mniejszych pomieszczeń

Najważniejszą różnicą pomiędzy klasycznymi i nowoczesnymi żyrandolami wiszącymi do salonów oraz plafonami jest długość przewodu.

– Plafony skonstruowane są w taki sposób, aby zainstalować je bezpośrednio pod sufitem – tłumaczy Paulina Ciekot. – Niesie to za sobą szereg zalet. Po pierwsze: punkt świetlny znajduje się w najwyższym możliwym miejscu w pomieszczeniu, dając ładne i pełne oświetlenie. Takie rozwiązanie znacznie oszczędza miejsce i świetnie nadaje się do małych pomieszczeń albo wtedy, kiedy lampa ma być zainstalowana w ciągu komunikacyjnym, niedaleko wysokich szaf, garderób, wejścia na strych. Plafon jest optycznie lżejszy niż żyrandol, ale dzięki mnogości opcji kolorystycznych i designerskich potrafi równie wspaniale dekorować wnętrze. Nasze plafony, podobnie jak żyrandole, mogą mieć kilka źródeł światła i abażury o różnorodnej średnicy, aż do 1 metra! Montuje się je na stopce, na listwie albo jako przylegające do sufitu. Co ciekawe, w tym przypadku także możemy skorzystać z opcji regulowanego ramienia.

fot. LYSNE

Kinkiet dla prawdziwego nastroju

Kolejną opcją z zakresu oświetlenia wiszącego, jest kinkiet ścienny.  – Kinkiety to lampy, które montowane są na ścianie – mówi Paulina Ciekot. – Dają one mniejsze i subtelniejsze światło, często stosowane są w parach, np. po obu stronach łóżka w sypialni i hotelu, albo jako liczne punkty świetlne np. w kawiarniach, bibliotekach czy też galeriach. W odróżnieniu od dużego, nowoczesnego żyrandola wiszącego do salonu, kinkiety można instalować praktycznie dowolnie – obok ulubionego fotelu w kąciku czytelniczym, w korytarzu, nad schodami, a nawet w spiżarni. Możliwość instalacji na ścianie otwiera dodatkowe możliwości, szczególnie w pomieszczeniach o nietypowym kształcie albo aranżacji, gdzie ciężko jest znaleźć jeden centralny punkt, w którym zawisłaby lampa. Kinkiety mogą być dodatkowo regulowane w zakresie prawo-lewo, ale także bez problemu zmienimy kąt padania światła. Niektóre z naszych kinkietów posiadają również dodatkowy panel LED, dzięki czemu dostarczają doskonałe punktowe oświetlenie, np. do czytania. Ważną cechą użytkową kinkietów są ich włączniki, znajdujące się w obudowie. Dzięki temu mamy możliwość regulacji światła na wyciągnięcie ręki.

Niekończące się możliwości

Mnogość wzorów, styli, wielkości i rodzajów oferowanych przez firmę LYSNE lamp sprawia, że doskonale sprawdzają się one w pomieszczeniach prywatnych i komercyjnych, o dowolnym stylu.

fot. LYSNE

– Wszystkie produkowane przez nas lampy cechują się wyjątkowym designem i starannością wykonania – informuje Paulina Ciekot. – Niezależnie czy jest to stylowy kinkiet, industrialny plafon, czy też nowoczesny żyrandol wiszący do salonu, oferujemy ogromny zakres możliwości wzorniczych i wielkości naszych lamp. Do tej pory nasze wyroby znalazły zastosowanie w pięknych aranżacjach w różnorodnych stylach, od nowoczesnego, przez industrialny, glamour, klasyczny, rustykalny, aż po skandynawski. Nasze abażury występują w różnych kształtach: walec, stożek, diament, tuba, kwadrat i prostokąt i dostępne są w średnicach od poniżej 20 cm aż do 100 cm. Ich kolory odpowiadają na aktualne trendy aranżacyjne. Znaleźć tu można zarówno dekory drewnopodobne, pełne kolory oraz odcienie złota. Oferujemy także mnogość kształtów i kolory stelaży. Jesteśmy ekspertem w swojej dziedzinie i z przyjemnością doradzamy naszym klientom na etapie wyboru odpowiedniego oświetlenia.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.lysne.pl

42-218 Częstochowa, ul. Szajnowicza - Iwanowa 55 lokal 3, woj. śląskie
tel. +48 798 747 891,