Wnętrza boho – czym się wyróżniają?

Styl boho wywodzi się z mocno artystycznych kręgów. Po pierwsze sama nazwa wiąże się z francuską bohemą, czyli środowiskiem awangardowych twórców – zwłaszcza z początku XX wieku – gdy miasto stało się mekką malarzy czy rzeźbiarzy z całego świata. Ich mieszkania były urządzane skromnie, w dość eklektyczny sposób, łącząc rozmaite produkty, by zbudować nietuzinkowe przestrzenie. Po drugie obecny nurt wnętrzarski nosi też w sobie pewne elementy stylu hippie – co dodaje mu jeszcze więcej nonszalancji i wolności.
Jakie zatem są przestrzenie boho? To przede wszystkim aranżacje nieformalne, w których stawia się na zróżnicowanie form i silne kontrasty – ma to jednak służyć stworzeniu przytulnego i bardzo wygodnego miejsca do życia. Chętnie sięga się po jasne barwy i wykorzystuje naturalne materiały, również w wariancie folk (szczególnie tkaniny: dywaniki, poduszki, tapicerie, makramy i makatki). Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia, w tym oczywiście opraw oświetleniowych.

Lampy boho – z czego się je produkuje?

Jakie są lampy boho? To naprawdę bardzo zróżnicowana grupa opraw. Najczęściej łączy je wykorzystanie naturalnych materiałów, a zwłaszcza: surowego drewna, wiklinowych plecionek i tkanin (również chętnie utrzymanych w naturalnym kolorze). Zamiast szklanych lub metalowych osłon często pojawiają się tekstylne abażury z bawełny lub lnu. Bywają gładkie, utrzymane w naturalnym kolorze tkaniny, bądź barwione na jasne kolory. Zdarzają się, że modele we wzory geometryczne lub etniczne z rozmaitych zakątków świata.
Design jest dość prosty, niejednokrotnie oparty na podstawowych bryłach geometrycznych – to bowiem użyte materiały mają odgrywać główną rolę i stanowić o dekoracyjności produktu. Sporo ciekawych rozwiązań można znaleźć choćby na stronie AZzardo.

Oświetlenie w stylu boho do salonu – najpopularniejsze typy opraw

Jakie oprawy wykorzystać w salonie boho? Przede wszystkim warto zainwestować w kilka lamp, które wspólnie stworzą spójny wizualnie i praktyczny system. Podstawą powinno być oświetlenie ogólne, czyli lampa sufitowa lub wisząca, umieszczona centralnie lub nad zestawem mebli wypoczynkowych. Warto stawiać na modele z abażurami i drewnianą konstrukcją lub efektowne lampy z ażurowymi osłonami wiklinowymi.
Oprócz nich uzupełnieniem systemu powinny stać się lampy ścienne (kinkiety) lub oprawy stojące. Trafiają w pobliże sofy czy fotela, a także bywają nieodzowne w sąsiedztwie telewizora, gdzie doświetlają ekran w czasie wieczornych seansów. Ciekawym pomysłem na dodatkowe źródła światła w salonie mogą okazać się oczka wpustowe, montowane na suficie, ścianach i podłogach oraz na meblach. Budują klimat, doświetlają wybrane fragmenty przestrzeni.

Boho a bycie eko – kilka słów o idealnych źródłach światła do salonu

Nowoczesne boho to zwrot w stronę natury. Dlatego raczej nikogo nie dziwi, że modne oprawy w tym przypadku chętnie łączy się z energooszczędnymi produktami LED – zintegrowanymi lub wymiennymi. Zmniejszają zużycie prądu, odznaczają się długą żywotnością, a także w niektórych przypadkach umożliwiają regulację kluczowych parametrów, a nawet zdalne sterowanie lampami, by zawsze zbudować optymalne warunki, niezależnie od okoliczności. Wpływa to oczywiście na solidne oszczędności w budżecie, ale też większy komfort, bezpieczeństwo użytkowników, a nawet na poprawę estetyki całego wnętrza.

Modne i wygodne oświetlenie w duchu boho

Salon to miejsce, w którym każdego dnia spotykają się wszyscy domownicy. Powinien być wygodny i przytulny. Taki efekt da się uzyskać, decydując się na nurt boho, w którym ważną rolę odgrywają odpowiednie lampy – praktyczne, naturalne i bez większego trudu wpisujące się w najmodniejsze obecnie wnętrza.