Lider Budowlany: Jakie trendy obserwuje Pan w branży oświetleniowej? Co jest teraz modne – oświetlenie dyskretne, które nie przyciąga wzroku, czy może wręcz przeciwnie – duże, ciekawe, zdobione lampy?
Krzysztof Cygan: Jeśli chodzi o trendy w oświetleniu, to są one bardzo powiązane z trendami w meblarstwie, a te ulegają ciągłym zmianom i modernizacjom. Od kilku lat modny jest styl ludowy. To ciepłe i przytulne wnętrze, wypełnione meblami z drewna z tradycyjnym, dużym stołem, nakrytym zdobioną serwetą. Uzupełnieniem stylu ludowego jest styl rustykalny, stawiający na prostotę i swojskość. Lampy w takich wnętrzach muszą być dość duże, bo pełnią ważną rolę dopełniając całość wystroju. Często pojawiają się lampy tradycyjnie kute, postarzane i patynowane. Bardzo często spotykam się też z wnętrzami w stylu skandynawskim, czyli w stonowanych, jasnych kolorach ścian i z prostymi meblami. W tym przypadku lampy też muszą być proste, w jednolitym kolorze, ale aby dodać wnętrzu odrobinę charakteru. Wówczas szczególnie polecam lampy industrialne, stylizowane na zabytkowe.

 

lampy stylizowane na zabytkowefot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Czy Pana zdaniem lampy z kół drewnianych pasują jedynie do wnętrz restauracji czy domów weselnych? Jak często zdarza się, że taki nietypowy produkt jest zamawiany przez klienta do prywatnego domu?
Krzysztof Cygan: Ze względu na modę rustykalnego wykończenia lokali gastronomicznych większość lamp z kół drewnianych jest dostarczanych właśnie do hoteli czy domów weselnych. Jednak ostatnio bardzo popularne jest zamawianie żyrandoli i kinkietów przez prywatnych odbiorców. A tutaj z kolei ilu klientów, tyle zastosowań. Najpopularniejsze są żyrandole i kinkiety w altanach, salonach, a ostatnio też jeden z klientów wykonał w pokoju coś w rodzaju mini skansenu. Wśród dużej ilości zabytkowych przedmiotów postarzany żyrandol sprawdzał się idealnie.

 

lampa jak dzieło sztukifot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Czy oferowane przez Państwa oświetlenie przeznaczone jest tylko do wnętrz, czy można je też stosować na zewnątrz?
Krzysztof Cygan: Żyrandole firmy DetalTech spełniają wszystkie potrzebne normy, aby móc je zastosować na zewnątrz, w takich obiektach, jak altany, wiaty, tarasy, ogrody zimowe.

Lider Budowlany: Czy jest w Państwa firmie osoba odpowiedzialna za projektowanie nowych modeli i realizację projektów indywidualnych?
Krzysztof Cygan: Tak, jedna osoba w firmie jest ciągle zaangażowana w poszukiwanie aktualnych trendów i niestandardowych rozwiązań oświetlenia. Gdy ma już gotową wizję lampy, wykonuje odpowiednie rysunki i przystępujemy do wykonania prototypu. Wykonie pierwszej lampy jest bardzo pracochłonne, ponieważ wymaga wielu modernizacji, aby nie tylko żyrandol świetnie wyglądał, ale również dobrze oświetlał pomieszczenie. Sytuacja wygląda podobnie przy wykonywaniu lamp na zamówienie, ale tu pracuje już stały zespół. Po dokładnie wykonanych rysunkach przystępujemy do realizacji poszczególnych elementów, będąc cały czas w kontakcie z klientem i przedstawiając mu na bieżąco zdjęcia wykonanych prac.

 

lampy z kół drewnianych lampa z koła drewnianegofot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Jak wygląda proces produkcyjny lampy z kół drewnianych, a jak żyrandola kutego?
Krzysztof Cygan: Oba te procesy są przede wszystkim bardzo ciekawe i wyjątkowe, bo nie ma dwóch takich samych lamp.
Proces produkcji każdej lampy z kół zaczyna się od wyboru odpowiedniego materiału. W przypadku lamp z kół, w produkcji przede wszystkim używa się twardego drewna jesionowego. Następnie elementy drewniane są dokładnie obrabiane, wycinamy obręcze, wytaczamy piasty i montujemy koła. Technologia wykonania zaczerpnięta jest bezpośrednio ze sprawdzonych metod,  jaką stosowali kołodzieje na południu Polski. Po kilku godzinach pracy koło jest zakuwane stalową obręczą, szlifowane i malowane zgodnie z zaleceniami kolorystycznymi klienta.
W przypadku żyrandoli kutych po dostarczeniu rysunków do zakładu wybieramy odpowiednie materiały, przycinamy i obrabiamy, a doświadczony kowal ręcznie wykuwa elementy, nadając im pożądany kształt i strukturę. Kolejnym etapem jest wymalowanie wszystkich elementów farbami, które dadzą postarzany efekt.
Aby wykonane lampy mogły spełniać swoje zasadnicze zadanie, wykonujemy jeszcze instalację elektryczną, zgodną z obowiązującymi normami, przez co lampa posiada deklarację zgodności CE.

 

proces produkcyjny lamp z kół produkcja lamp z kół tworzenie lamp z kółfot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Jak często zdarzają się zamówienia bardzo nietypowe? Np. bardzo duże lub bardzo bogato zdobione żyrandole?
Krzysztof Cygan: Poza produkcją lamp z naszej oferty kilka razy w miesiącu otrzymujemy nietypowe zlecenia. Są to przede wszystkim lampy do zabytkowych pomieszczeń, hoteli i restauracji, ostatnie zlecenie polegało na wykonaniu żyrandola do salonu jadalnego w ośrodku wypoczynkowym. Zamówienie było o tyle ciekawe, że dostaliśmy od zamawiającego jedynie rysunki i próbki kolorów, a lampa miała być połączeniem żyrandola kutego z postarzanymi elementami drewnianymi. Po kilku dniach planowania i tworzenia prototypu lampa została stworzona, a dzisiaj pełni już swoje zadanie i doskonale się prezentuje. Przykładem znacznie mniejszej realizacji jest wykonanie małego żyrandola połączonego z świecznikiem do salonu w mieszkaniu o powierzchni 45m² . Klientka skontaktowała się z nami, prezentując zdjęcia wymarzonej lampy, a kilka dni później otrzymała gotowy żyrandol.

 

produkcja lamp do tawen produkcja lamp do restauracjifot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Jak ważna w Państwa działalności jest produkcja oparta o rękodzieło?
Krzysztof Cygan: Rękodzieło jest ważne nie tylko dla nas, ale także dla klientów, którzy mają pewność, że nie oferujemy masowego tandetnego produktu, a lampy które, dodadzą wnętrzu charakteru. Poza tym sam proces wykonania koła drewnianego i kucia stali wymaga wielu godzin pracy człowieka i nie można go zastąpić żadną maszyną. Oczywiście zakład wprowadza pewne innowacje usprawniające pracę, ale w dalszym ciągu opieramy się na rękodziele i widać to na każdej lampie, którą wykonaliśmy.

 

produkcja lamp kutych producent lamp kutych lampy kutefot. DetalTech

 

Lider Budowlany: Czy w najbliższym czasie będą Państwo wprowadzać do oferty jakieś nowości?
Krzysztof Cygan: Tak, i będą to bardzo ciekawe produkty, kierowane głównie  do prywatnych odbiorców. Ta grupa klientów bardzo często się z nami kontaktuje pytając, czy wykonamy dla nich wymarzone oświetlenie na podstawie zdjęcia czy rysunku. Dzięki temu lampy, jakie w najbliższym czasie powiększą naszą ofertę, będą świetnie wpisywać się w potrzeby rynku. Głównym trendem będą proste lampy w stonowanych kolorach, jednak ciągle będziemy rozwijać produkcję rustykalnego oświetlenia i możliwość wykonania lamp na zamówienie. Oczywiście wymaga to modernizacji parku maszynowego, co jest niezbędne przy wprowadzaniu nowych produktów. W najbliższym czasie planujemy uruchomić większy dział wstępnej obróbki drewna i malarnię proszkową. Zachęcam do obserwowania na bieżąco strony internetowej firmy, bo wkrótce pojawią się niespotykane na rynku rozwiązania oświetlenia wnętrz.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.detaltech.pl

 

lampa kuta produkcja lamp do restauracji żyrandol kuty produkcja
końcowy etap produkcji lamp kutychfot. DetalTech

 

 

33-133 Wał-Ruda, Wola Radłowska 125, woj. pomorskie
tel. 697 278 041,