Lider Budowlany: W XXI wieku mody w dziedzinie aranżacji wnętrz zmieniają się bardzo szybko. Czy może Pan wskazać na jakiś trend, który byłby bardziej trwały i ponadczasowy niż inne?
Krzysztof Cygan: Rzeczywiście można zauważyć, że jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, to zmiany następują bardzo szybko i coś, co dziś jest numerem jeden, jutro może okazać się przeżytkiem. Są jednak w tym obszarze pewne kierunki, które mimo upływu czasu nie przemijają. Bazują one na sprawdzonych, uniwersalnych komponentach, a kluczem do sukcesu jest z pewnością wykorzystywanie materiałów, jakie ludzie znają już od wieków: drewna czy stali. Innym aspektem jest trwałość i staranność wykonania. Dziś modne jest to, co wyróżnia się pieczołowitością realizacji, dbałością o każdy detal. Potwierdzeniem tego mogą być solidne, stare, drewniane meble „po pradziadkach”, które zdobią niejedno minimalistyczne wnętrze. Mimo że stylistycznie daleko im do modnej w XXI wieku zdobniczej oszczędności, doskonale wkomponowują się nawet w ultranowoczesne przestrzenie, przełamując surowość aranżacji ciepłem naturalnego surowca.

 

lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltech lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltechfot. Detaltech

 

Lider Budowlany: Czy są jakieś style, o których można dziś powiedzieć, że nigdy nie wyszły z mody?
Krzysztof Cygan: Bez wątpienia takim aranżacyjnym trendem jest styl rustykalny, który przywołuje urok wiejskiej chaty, jej niepowtarzalny, ciepły klimat i wyjątkową atmosferę. Drewniane ławy, kominek lub piec, kuta stal, malowana ceramika, szydełkowane serwety – to składniki tego stylu. Bardzo ważne są również kute lampy i żyrandole, które nadadzą całości należytej oprawy, pozwolą zobaczyć ją w odpowiednim świetle. Trudno zresztą wyobrazić sobie, aby wnętrze zaprojektowanego w stylu wiejskim salonu oświetlała lampa z popularnej „sieciówki”. Z myślą o takich właśnie ludowych aranżacjach powstaje przeważająca część naszych lamp, z których każda wykonywana jest na indywidualne zamówienie. Są to na przykład lampy z kół drewnianych, sterowych, lampy kute i kinkiety przyścienne – zarówno stalowe, jak i drewniane. Takie oświetlenie, które często samo w sobie stanowi dzieło sztuki, bardzo dobrze komponuje się z ludowym wystrojem – z drewnianymi ścianami i podłogami, z wykonanymi z litego drewna meblami, z ciepłem kominka. Pewnie to właśnie przytulność oraz solidność wszystkich elementów współtworzących przestrzenie rustykalne sprawiają, że nigdy nie wyszły one z mody.

 

lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltechfot. Detaltech

 

Lider Budowlany: W czym jeszcze lampy wykonywane ręcznie – oprócz aspektów wizualnych – są lepsze od zwykłych lamp, jakie można kupić w wielu sklepach?
Krzysztof Cygan: Każdy wyrób, jaki wychodzi z naszej pracowni powstaje z największą starannością i z wykorzystaniem sprawdzonych metod, jakie stosowali niegdyś kołodzieje na południu Polski. W naszej firmie zatrudniony jest pracownik, który regularnie śledzi aktualne trendy oświetleniowe. Gdy ma już gotową wizję lampy, wykonuje odpowiednie rysunki, na podstawie których powstaje prototyp. Z kolei przy wykonywaniu lamp na indywidualne zamówienie – a takie projekty cenimy sobie szczególnie wysoko – pracuje stały zespół, który na podstawie dokładnych rysunków wykonuje poszczególne elementy, będąc cały czas w kontakcie z klientem i przedstawiając mu na bieżąco zdjęcia wykonanych prac. Aby lampy mogły spełniać swoje zasadnicze zadanie, czyli oświetlać przestrzeń, wykonujemy również całą instalację elektryczną, zgodną z obowiązującymi normami. Każda lampa, żyrandol i kinkiet posiada deklarację zgodności CE i spełnia wszystkie potrzebne normy, aby móc je zastosować również na zewnątrz budynków. Dzięki temu wielu klientów zamawia u nas lampy, którą mają oświetlać wiaty, altany, tarasy i ogrody zimowe. Przewagą wyrobów rękodzielniczych jest też możliwość dokładnego skrojenia ich na miarę oczekiwań klienta. Obok różnych przygotowanych przez nas gotowych wzorów, na życzenie możemy też zrealizować najbardziej nietypową wizję.

 

lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltech lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltech
lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltech lampy kute lampy z kół drewnianych żyrandole detaltechfot. Detaltech

 

Lider Budowlany: Czy Państwa klientami są najczęściej właściciele obiektów i odbiorcy prywatni, którzy stawiają właśnie na styl ludowy?
Krzysztof Cygan: Jest to znaczna część naszych klientów, bo wykonywanie przez nas ręcznie lampy bardzo dobrze podkreślają uroki ludowego folkloru. Nierzadko jednak przyjmujemy zamówienia od osób, które decydują się na odważne, eklektyczne projekty, w których lampa z koła drewnianego lub kuty żyrandol nadaje wnętrzu charakteru i staje się jego kompozycyjną dominantą. W naszej ofercie znajdują się też projekty, które świetnie korespondują z surowym stylem industrialnym czy klimatycznymi aranżacjami skandynawskimi. Są to lampy na planie koła lub prostokąta, wykonanego z pomalowanego na jasny kolor drewna. Dzięki rezygnacji z nadmiernej ornamentyki, nie przytłaczają one całości wystroju, a jednocześnie stają się ciekawym dopełnieniem całości. Nasze lampy i żyrandole często zdobią też wnętrza pomieszczeń urządzonych w stylu shabby chic, który bazuje na starych bądź celowo postarzanych przedmiotach. Stylizowana lampa, która wygląda, jakby pochodziła sprzed kilku wieków, jest nieodłącznym elementem takich przestrzeni.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.detaltech.pl

 

33-133 Wał-Ruda, Wola Radłowska 125, woj. pomorskie
tel. 697 278 041,