Lider Budowlany: Branża kominkowa stale się rozwija, właściwie chyba trudno mówić o jakichkolwiek ograniczeniach co do wzornictwa…

Mirosław Aniserowicz: Nigdy jeszcze nie mieliśmy tak dużych możliwości jeśli chodzi o wybór kominka. Setki producentów starają sie pokonać konkurentów, a zatrudnieni przez nich projektanci są rozliczani ze swojej pracy, czego efektem jest zalanie potencjalnego klienta mnogością typów, wzorów, stylów i aranżacji kominkowych. Kolorowe czasopisma związane z branżą budowlaną, czy też ściśle kominkową, przyciągają wzrok idealnymi realizacjami, wysmakowanymi zdjęciami, na których nawet kolor i kształt ognia w kominku współgra z elementami wystroju salonu. Ponieważ kupuje się głównie oczami, to projektant skupia się na wyglądzie kominka. Ważne jest, aby podkreślał on charakter wnętrza, a całość tworzyła spójny obraz wywołujący w nas pozytywne skojarzenia.

 

modne kominkifot. Marpol

 

Lider Budowlany: A co jest szczególnie modne w tej chwili?

Mirosław Aniserowicz: Modne, czy raczej promowane na modne, są  zabudowy kominkowe wyposażone we wkłady z szybą o metrowej szerokości, czy też vis a vis. Prawie obowiązkowa jest wizja kominka trójstronnego, w którym bezramkowa szyba cudownie znika po podniesieniu w gzymsie o wysokości piętnastu centymetrów. Większość tych kominków bryluje w salonach o ponadprzeciętnej powierzchni i wysokości.

 

kominek do salonu wybórfot. Marpol

 

Lider Budowlany: Jest Pan projektantem i producentem kominków zarazem. Proszę powiedzieć, czy te fotograficzne wizje są możliwe do wykonania?

Mirosław Aniserowicz: Często są to wizje czysto komputerowe, których odtworzenie w prawdziwym świecie jest kłopotliwe, czy to ze względów technicznych czy też praktycznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że często projektant nie jest „kominiarzem” i pewne aspekty związane z pracą kominka są mu obce. Czy mamy więc pogodzić się z tym, że „świat kominków z gazet” ma się tak do „świata kominków prawdziwych” jak przekaz płynący z reklam telewizyjnych do rzeczywistości? Otóż nie! Pamiętajmy jednak, że kominek to inwestycja na wiele lat. W tym czasie mogą zmienić się nasze gusta, potrzeby czy choćby lansowana kominkowa moda. Myśląc o przyszłym kominku prawie zawsze musimy skonfrontować wizję kominka „z gazety” z kominkiem, który gra nam w duszy, oraz z tym, co możemy wykonać w projektowanych wnętrzach.

 

kominek od fachowcówfot. Marpol

 

Lider Budowlany: O czym więc pamiętać podczas wyboru kominka?

Mirosław Aniserowicz: Istotne jest umiejscowienie kominka, względy bezpieczeństwa, zasady ergonomii, dobór barw i faktury okładzin, gra światła czy też ekonomia. Celowo nie mówię o aspektach technicznych, gdyż inżynieria kominkowa ciągle sie rozwija, a to, co było do niedawna szczytem technologii, aktualnie staje się standardem.
I oczywiście ważne jest, aby powierzyć wykonanie kominka fachowcom. Niech będzie to osoba, która szczerze z nami porozmawia, pozna nasz gust, preferencje i pragnienia. Opowiedzmy mu o swojej wizji domu i stwórzmy wspólnie swój własny kominek. Kominek, który będzie cieszył właścicieli, współgrał z charakterem domu, będzie niezawodny, niekłopotliwy w użytkowaniu, będzie po prostu nasz…

 

kominek do salonufot. Marpol

 

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Ze szczegółową ofertą firmy MARPOL można zapoznać się na stronie: www.kominkislask.pl

 

47-400 Racibórz, ul. Rybnicka 13, woj. śląskie
tel. +48 604 284 735,