Lider Budowlany: Czym według Pana powinna przede wszystkim charakteryzować się firma produkująca domy w technologii szkieletowej?

Sławomir Perliński: Kluczową kwestią w budowie domów o takiej konstrukcji jest doświadczenie firmy. Jego brak prowadzi do takiej sytuacji, że na rynku istnieje wielu wykonawców, którzy nie respektują podstawowych zasad tej technologii. Zasady te, choć proste musza spełniać ostre reżimy technologiczne. Kluczowe są tu: jakość drewna, precyzja montażu oraz dokładność wykonania wszelkich izolacji. Wiedza o takich podstawach oraz innych niuansach pojawia się z czasem. Jeżeli chodzi o firmę DOMek jest ona obecna na rynku od 20 lat. Swój pierwszy budynek wzniosła w 1989 r. i od tej pory stabilnie się rozwija i obecnie jest liderem w projektowaniu, konstrukcji i budowie domów w technologii szkieletowej. Nasz profesjonalizm został doceniony także za granicą. Od 1997 roku dostarczamy domy do Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Francji i Holandii.

konstrukcja szkieletowa domu dom firmy domek fot. DOMek Sp. z o.o.

Lider Budowlany: Mówi Pan o krajach, w których budownictwo tego typu jest bardziej rozpowszechnione niż w Polsce. Dlaczego w naszym kraju nie cieszy się ono taką popularnością?

Sławomir Perliński: Mimo to, że budowa domu w oparciu o technologię szkieletu drewnianego jest w swojej istocie technologią tradycyjną i głęboko zakorzenioną w jednorodzinnym budownictwie, w Polsce jej popularność nie jest zbyt duża. Związane jest to z przeszłością kiedy to tendencje industrialne spowodowały, że domy zaczęto murować z drobnych gabarytowo elementów, takich jak cegły czy pustaki, zaprzeczając tradycji, w której nasi przodkowie wznosili domy w oparciu o drewno.

domek budownictwo szkieletowefot. DOMek Sp. z o.o.

Lider Budowlany: Czym charakteryzuje się technologia prefabrykowanego domu szkieletowego?

Sławomir Perliński: Przede wszystkim takie domy wyróżnia to, że powstają one w hali produkcyjnej. Dzięki temu możliwość popełnienia błędu w trakcie realizacji inwestycji jest nieporównywalnie mniejsza w porównaniu do technologii murowanej. W procesie budowlanym wyróżniamy następujące etapy: fundamenty, ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, stropy, dach i instalacje.

sciana prefabrykowana domek fundament domek ekologiczne domyfot. DOMek Sp. z o.o.

W technologii budowy metodą szkieletu drewnianego tylko pierwszy z nich, czyli fundament nie powstaje w fabryce. Pozostałe są tam produkowane, pod ścisła kontrolą ludzi, systemu informatycznego oraz procedur, które wdrożyliśmy.  Oczywiście są firmy, które dom szkieletowy budują od podstaw na działce klienta, jednak wpływ chociażby warunków atmosferycznych na konstrukcje jest negatywny. 

 

projekt domu topaz konstrukcje drewniane dom rubin projekt firma domekfot. DOMek Sp. z o.o.

Lider Budowlany: Co oprócz jakości wykonania przekonuje klientów do inwestycji w domy szkieletowe?

Sławomir Perliński:  Z perspektywy użytkownika główne cechy to; krótki czas budowy, ekologiczne materiały, energooszczędność i niska akumulacyjność budynków, a więc wszystkie walory odpowiadające potrzebom współczesnego budownictwa jednorodzinnego.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

 

Aby skontaktować się z firmą zajrzyj na www.domek.com.pl

63-400 Radłów koło Ostrowa Wlkp, Wojska Polskiego 14, woj. wielkopolskie
tel. 627356565, 501514341,