Ogród zimowy – zielona przystań w domu
Wyobraźmy sobie taką scenerię: za oknem jesienna słota, zacinający, uporczywie deszcze, spadające liście, nieprzyjemny chłód… i my, oddający się chwilom relaksu, z herbatą i książką na wygodnym fotelu, otoczeni zielenią i skutecznie odgrodzeni od nieprzyjemnej aury. Właśnie tak mogą wyglądać jesiennie i zimowe miesiące, jeśli zdecydujemy się zbudować przydomową oranżerię, która jest bardzo atrakcyjnym architektonicznie sposobem na powiększenie przestrzeni domu.

 

ogrody zimowe z drewna ogrody zimowe z drewnafot. Green House

 

– Ogród zimowy to wspaniały pomysł na zatrzymanie lata w domu. A jeśli zostanie zbudowany z drewna – budulca, który sam w sobie stwarza niesamowity, ciepły klimat, to oranżeria stanie się miejscem, w którym będziemy cieszyć się zielenią niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz – mówi Zbigniew Rek z firmy Green House, która oferuje stylowe ogrody zimowe z drewna.

Oranżeria wolnostojąca lub przylegająca do budynku
Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne rozwiązania architektoniczne i decydując się na swój wymarzony ogród zimowy? Przede wszystkim jak wpasować go w bryłę budynku, by dobrze harmonizował przestrzennie z całością. W tym pomogą nam specjaliści, którzy dopasują kształt i gabaryty oranżerii do istniejących warunków.
– Wśród naszych realizacji znajdują się zarówno ogrody zimowe, do których budowy wykorzystano istniejący taras, jak i oranżerie wolnostojące, usytuowane w ogrodzie, które nie przylegają bezpośrednio do budynku – mówi Zbigniew Rek.
Pierwsze rozwiązanie – gdy do ogrodu zimowego wchodzi się z domu – ma mnóstwo zalet. Poprawi bilans energetyczny budynku, bo zimą znacznie ograniczy uciekanie ciepła na zewnątrz, a latem zatrzyma część promieniowania słonecznego, zapewniając przyjemny chłód wewnątrz. Ponadto przylegające bezpośrednio do oranżerii pomieszczenie w sposób efektowny powiększy się o dodatkową, osłoniętą przestrzeń oraz o ogród, do którego można przejść bezpośrednio z „zielonego salonu”.

 

ogrody zimowe z drewna ogrody zimowe z drewnafot. Green House

 

Nie zawsze jednak można lub warto budować ogród zimowy tak, by był połączony z bryłą budynku. Czasem brakuje na to miejsca, bo budynek znajduje się zbyt blisko ulicy czy granicy nieruchomości. Jednak nie znaczy to, że trzeba pożegnać się z marzeniem o zielonym przez cały rok kąciku.
– Wielu klientów, którzy nawet mieliby możliwość wybudowania ogrodu zimowego z wykorzystaniem tarasu, decyduje się jednak na oranżerię usytuowaną w głębi ogrodu, wolnostojącą – mówi Zbigniew Rek.

 

ogrody zimowe z drewna ogrody zimowe z drewnafot. Green House

 

Zaletami takiego rozwiązania są z pewnością bardzo ciekawe efekty wizualne, a także poczucie swobody i niezależności w osobnym pomieszczeniu, w którym możemy odpocząć z dala od domowego zgiełku.

Ogród zimowy z drewna
Decydując się na budowę ogrodu zimowego musimy też rozważyć, z jakiego materiału ma być on wykonany. Pamiętajmy, że cała konstrukcja musi być solidna i wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne, deszcz czy śnieg. Jednym z najchętniej wykorzystywanych do budowy oranżerii materiałów jest drewno klejone, bardzo odporne na odkształcenia, a do tego odznaczające się wysokimi walorami estetycznymi.
W firmie Green House to właśnie drewno jest podstawowym budulcem, z jakiego powstają ogrody zimowe. Dzięki ogromnym możliwościom jego obróbki i formowania powstają niesamowite konstrukcje, które całkowicie zmieniają wizualną stronę nieruchomości, wyróżniając ją designersko na tle otoczenia. Do budowy oranżerii wykorzystywane jest w tym wypadku klejone drewno sosnowe, dębowe, jak również modrzew syberyjski, które następnie malowane są farbami lazurowymi lub kryjącymi firmy Teknos.

 

ogrody zimowe z drewna ogrody zimowe z drewnafot. Green House

 

Duże znaczenie ma też jakość oszklenia, co przełoży się na mniejsze zużycie energii całego budynku. Firma Green House w ogrodach zimowych montuje drzwi otwierane lub przesuwne i stosuje szklenie dwu- lub trzyszybowe.
– Dla uzyskania lepszej izolacyjności szklenie trzyszybowe stosujemy w zespoleniu 4/16/4/16/4. Ponadto – aby zapewnić lepszą wymianę powietrza i regulację temperatury wewnątrz ogrodu zimowego – w połaci dachu montujemy okna dachowe – komentuje Zbigniew Rek.

 

ogrody zimowe z drewna ogrody zimowe z drewnafot. Green House

 

Efekt? Powstające w firmie Green House ogrody zimowe nie tylko zachwycają ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, w których stylowy design dopasowany jest każdorazowo do otoczenia – ogrodu, bryły budynku, zagospodarowania przestrzennego wokół. Aspekty wizualne są tu ściśle połączone z solidnością wykonania i przemyślanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, co sprawia, że oranżerie tej firmy dobrze pełnią swoją funkcję i użytkową, i estetyczną.