Domy drewniane cieszą się w Polsce obecnie dużo większą popularnością niż jeszcze przed 20 laty. Inwestorzy oswajają się z myślą, że dom drewniany może być trwały i energooszczędny w takim samym stopniu jak obiekty w technologii tradycyjnej, czyli murowane. Przekonuje ich również to, że domy w konstrukcji szkieletowej powstają w ciągu 3 miesięcy, a więc są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich poszukujących błyskawicznych rozwiązań.

 

szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Energooszczędny i zdrowy dom szkieletowy
Galopujące ceny surowców energetycznych takich jak ropa, gaz, węgiel powodują, że utrzymanie nieruchomości, szczególnie w okresach zimowych staje się coraz bardziej uciążliwe dla portfela statystycznego obywatela. Dlatego odnotowuje się wzrost inwestycji polegających na wznoszeniu domów energooszczędnych i pasywnych. Budynki pasywne charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. W takich nieruchomościach zużycie energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach.

 

szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Również domy szkieletowe mogą spełniać wymagania norm dla budownictwa pasywnego – mówi Arkadiusz Pawlik, właściciel firmy Drewniane Zielone Domy, producenta domów szkieletowych – Parametry pasywności osiągamy nie tylko poprzez odpowiednią termoizolację oraz jej grubość, ale również zastosowanie energooszczędnych okien i drzwi. Należy pamiętać, że kluczem do ciepłego i energooszczędnego domu pasywnego w technologii szkieletowej jest jego szczelność, którą osiągamy poprzez poprawne zastosowanie paro i wiatroizolacji – dodaje.

 

szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Zachowanie szczelności w domu szkieletowym, ze względu na charakter konstrukcji ścian jest szczególnym wyzwaniem dla firm wykonawczych. W tym celu buduje się ściany, które od strony wewnętrznej pokryte są folią paroizolacyjną, tzw. opóźniaczem pary. Ma ona stanowić barierę dla ciepłego wilgotnego powietrza i ograniczać przepływ pary wodnej do wnętrza ścian. Natomiast od strony zewnętrznej przegród układa się folię wiatroizolacyjną. Jest to bariera, która ma na celu chronienie budynku przed chłodzeniem powietrza w budynku przez wiatr oraz ewentualne umożliwienie wydostania się pary wodnej zgromadzonej wewnątrz ścian. Szczelność ścian wymaga, więc aby wilgoć przede wszystkim nie przenikała do wnętrza przegród i nie skraplała się tam, ponieważ stanowi zagrożenie dla drewnianej konstrukcji budynku i może być siedliskiem grzybów oraz pleśni niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców. Taka sytuacja mija się również z ideą energooszczędności, ponieważ użytkownik domu ponosi dodatkowe koszty ogrzewania, które zużywane jest na suszenie zawilgoconych ścian.
Pozostaje kwestia wymiany zużytego wilgotnego powietrza, które tylko w minimalnym stopniu przenika przez ściany zewnętrzne. Za ten aspekt odpowiada efektywna wentylacja grawitacyjna, które zapewnia ciągłą wymianę powietrza na „świeże”.

 

szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Trwały dom energooszczędny
Zaletą poprawnie wykonanych konstrukcji drewnianych jest ich trwałość. Wszystko zależy od tego czy wykonawca użyje do budowy domu szkieletowego odpowiednich materiałów i zrobi to zgodnie ze sztuką.
Normy dla budownictwa szkieletowego wymagają stosowania drewna sosnowego klasy C24 i C27. Musi być to tarcica suszona komorowo i czterostronnie strugana. Zgodnie z normami drewno musi być wolne od wad, takich jak sęki i pęknięcia – mówi Arkadiusz Pawlik – Dzięki suszeniu mamy pewność, że w konstrukcji budynków nie będą się rozwijały zarodniki pleśni i grzybów. Suszenie zabija szkodniki drewna. Pierwsza klasa jakości gwarantuje wytrzymałość i stabilność elementów konstrukcji.

 

szkieletowe domy pasywne szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Aby mieć pewność, że do produkcji naszych domów wykorzystujemy tylko i wyłącznie surowiec najwyższej jakości, nasza firma sprowadza drewno z rejonów Skandynawii – stwierdza Arkadiusz Pawlik – Jego stabilność i wytrzymałość wynika z niewielkich i stałych przyrostów wtórnych. Związane jest to z panującym tam klimatem – dodaje.

 

szkieletowe domy pasywne szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Tak wykonana konstrukcja szkieletowa daje nieograniczoną gwarancję trwałości budynku przy jednoczesnej możliwości szybkiej budowy i ewentualnej rozbudowy. Budynki w systemie szkieletowym powstają w ciągu 3 miesięcy. Jest to wynik nieporównywalny z tradycyjnymi metodami. W trakcie budowy domu o konstrukcji drewnianej oszczędzamy czas przede wszystkim dzięki temu, że prace „mokre” związane z zastosowaniem zapraw, betonów itp. są zredukowane do minimum. Wewnątrz dom może być wykończony zarówno tradycyjnie płytami kartonowo – gipsowymi, w łazienkach, toaletach i kuchniach kafelkami, ale również klasycznie drewnem, które podkreśli naturalny charakter nieruchomości.

 

szkieletowe domy pasywnefot. www.drewnianezielonedomy.pl

 

Produkowane przez nas domy utrzymane są w stylu skandynawskim nawiązującym do najlepszych tradycji budownictwa szkieletowego. Drewniane elewacje z szalówki, biała, drewniana stolarka otworowa oraz dachy kryte tradycyjnymi pokryciami dachowymi, ale również trzciną czy zielonymi roślinami wyróżniają nasze domy na tle konkurencji – mówi Arkadiusz Pawlik – Mamy również możliwość wznoszenia domów szkieletowych i z bali w innych stylach architektonicznych, ponieważ elastycznie podchodzimy do wymagań klientów.

Ze szczegółową oferta firmy Drewniane Zielone Domy można zapoznać się na stronie: www.drewnianezielonedomy.pl

37-632 Stary Dzików, ul. Kopernika 2a , woj. podkarpackie
tel. 884 990 884,