Koszt budowy domu – co zrobić, żeby nie przepłacić

Dlaczego budowanie domu może być przyjemne, bezstresowe i tańsze niż „metodą gospodarczą”?

A więc podjąłeś decyzję! Budujecie dom! Wspaniałe emocje, mnóstwo inspiracji posegregowanych w internetowych serwisach z wystrojem wnętrz. Oczyma wyobraźni widzisz, jak pięknie będzie wyglądał stół w jadalni z rozłożoną zastawą, jak przyjemnie i ciepło będzie w kuchni wieczorową porą przy nastrojowym świetle, jak wspaniale będzie wyglądać sofa z poduszkami, a za nią stylowa grafika podświetlona designerskim kinkietem. Z pewnością poradzisz sobie z wystrojem wnętrz, bo planowanie i urządzanie własnego, wymarzonego miejsca na ziemi jest bardzo przyjemne. Ale… wcześniej czeka Cię kilka mniej przyjemnych etapów, przez które trzeba przebrnąć. Eksperci z firmy Northouse podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów na budowie domu.

Budowa domu metodą gospodarczą vs. budowanie z profesjonalną firmą
Z pewnością jesteś fachowcem w swojej branży. W końcu wiesz jak zarabiać pieniądze, bo jesteś w stanie ponieść koszt budowy domu. Codziennie obsługujesz klientów, którzy przychodzą do Ciebie wierząc w Twoje kompetencje i oddają Ci swoje pieniądze. To takie normalne, na tym polega życie w społeczeństwie.
Okazuje się jednak, że w branży budowlanej w Polsce występują nieco inne przekonania. Wiele osób mylnie sądzi, że budowa domu tzw. „metodą gospodarczą” to sposób na znaczne obniżenie kosztów.

 

northouse budowa domu northouse budowa domufot. Northouse

 

Na całym świecie działa zasada hurtu i detalu. Polega ona na tym, że kupując regularnie większe ilości, dostajemy niższe ceny. Mimo że walczący również o klienta końcowego dostawcy kuszą rabatami, to firmy wyspecjalizowane pracują na minimum 20% niższych cenach materiałów niż przysłowiowy Kowalski. To właśnie te różnice rabatowe dają możliwość funkcjonowania na rynku i to one powodują, że klient końcowy najczęściej nie płaci za materiał więcej niż sam mógłby kupić na składzie budowlanym.
Powstaje zatem pytanie, gdzie tu zysk inwestora, który traci czas na poszukiwanie dostawcy materiału, kiedy podobne ceny dostanie zlecając prace wraz z materiałem wykonawcy? Czy czas inwestora nie jest nic warty? Dodatkowo trzeba wiedzieć, że budując dom z jedną firmą zakres prac jest większy, a więc ceny powinny być korzystniejsze jednostkowo. W tym wypadku zasada hurtu też działa na korzyść inwestora, obniżając ostateczny koszt związany z budową domu.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

VAT – znienawidzony podatek
Większość inwestorów z bólem serca patrzy na powiększoną o 23% kwotę brutto. Trzeba pamiętać, że kupując materiały z legalnego i sprawdzonego źródła mamy pewność ich pochodzenia i co za tym idzie, mamy również gwarancję jakości. Pracując na sprawdzonych materiałach od solidnego dostawcy nie ma możliwości kupienia niczego bez podatku VAT.
Warto pamiętać, że w Polsce funkcjonuje ulga polegająca na obniżonej do 8% stawce VAT w przypadku zamówienia towaru z usługą powiązaną z budową domu do 300 m². To powoduje, że nieopłacalna jest próba unikania podatku, bowiem ryzyka z tym związane są tego po prostu niewarte. Dużo lepszym pomysłem jest skupienie się na znalezieniu dobrego wykonawcy, który da gwarancję na wykonanie usługi wraz materiałem w przyzwoitych cenach. To będzie dużo korzystniejsze dla Ciebie, bo nie tylko koszty materiałów będą niższe, ale unikniemy także błędów podczas budowy domu wynikających z zastosowania materiałów niskiej jakości.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Gwarancja do furtki – co to jest?
Nie chodzi o gwarancję na Twoją nową furtkę, tylko o gwarancję na usługę, która obowiązuje do przekroczenia przez TANIEGO fachowca granicy Twojej posesji po rozliczeniu. Od tego momentu będzie Ci się gorzej dodzwonić do niego, nie mówiąc o egzekwowaniu jakiś napraw w przypadku wystąpienia usterki. Takie firmy zazwyczaj mają swoją siedzibę w domu jednorodzinnym właściciela, gdzie nie sposób się dostać przez zamkniętą bramę. Często nie mają też żadnego majątku, żeby w razie problemów niczego nie stracić.
Zaskakujące, jak często klienci kuszeni „okazyjną” ceną decydują się beztrosko powierzyć pieniądze swojego życia ludziom, którzy na takie zaufanie po prostu nie zasługują. Może warto sprawdzić wykonawcę w KRS, zadać pytanie do rejestrów dłużników i poprosić o przedstawienie polisy ubezpieczeniowej? To nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić wielu stresów. Pamiętaj, że przy podpisywaniu umowy zawsze wszystko jest niemal sielankowe. Uczciwość drugiej strony szybko weryfikuje się w obliczu problemów, kiedy jasne stanie się, że metoda gospodarcza w budownictwie kosztuje dużo więcej, niż nam się wydaje.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Umowa – jakie to może być proste!
Większość problemów w trudnych sytuacjach generowanych jest przez brak umowy. Zapisanie kluczowych założeń nawet w najprostszej formie, zwieńczone podpisem stron ma psychologicznie dużą moc. Inne podejście do pracy wykonawcy i klienta oraz większy szacunek do siebie to tylko najważniejsze korzyści płynące z podpisania umowy. Warto przewidzieć co będzie, kiedy firma przestanie regularnie kontynuować prace, co w przypadku kiedy klient ociąga się z zapłatą albo ciągle zmienia ustalenia lub kiedy wykonawca nie dotrzymuje obiecanej jakości i przy budowie domu popełnia błędy?
Warto również zadbać o szczegółowy zakres prac, bowiem częstym zjawiskiem jest brak uwzględnienia w kosztorysie ważnych elementów tj. parapety, obróbka cokołów czy izolacja skosów na piętrze. To zaledwie kilka miejsc, których wykonanie może być niedoprecyzowane przez wykonawcę, bazując na nieświadomości klienta.
Również warto zapisać w umowie, że ustalona cena poszczególnych etapów jest gwarantowana przez wykonawcę, niezależnie od np. zmieniających się kursów walut czy przewlekłości wynikających z warunków pogodowych. Zatrważające jest, jak często po wykonanej pracy wykonawca prosi o dodatkowe pieniądze za rzeczy, które jako fachowiec powinien skalkulować lub ryzyka, które powinien przewidzieć.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Niska piłka – nic dobrego nawet dla fanów football’u
Sprzedawcy samochodów w Stanach Zjednoczonych w poprzednim wieku odkryli, jak skuteczną techniką sprzedaży jest tzw. niska piłka. Okazuje się, że można zwiększyć sprzedaż nawet o kilkanaście procent oferując klientowi pozornie atrakcyjną ofertę i angażując go proces zakupowy. Po zgłębieniu oferty klient dostrzega mniej atrakcyjne miejsca, ale to już często nie przeszkadza w dokonaniu zakupu.
Taka przynęta stosowana jest w wielu branżach z dobrymi efektami. W branży budowlanej również odnosi korzystne dla wykonawców efekty. Interesująca cena w wysokości 189 tys. zł netto za dom okazuje się nie zawierać posadowienia budynku, instalacji i innych kluczowych składowych. Co gorsze –  kwota końcowa najczęściej bywa wyższa niż gdzie indziej, ale klient, który poświęcił już czas na ustalenia nie ma czasu i ochoty szukać dalej i podpisuje mniej korzystną umowę. Wyzwaniem na etapie ustaleń jest wytłumaczyć klientowi, dlaczego coś, co wydaje się droższe, może być dla niego bardziej opłacalne. Wiele godzin rozmów potrzebne jest, aby dotrzeć do miejsca, w którym zagubiony na początku klient podejmuje ostatecznie świadome decyzje.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Polak mądry przed szkodą?
Ludzie mają zazwyczaj świetną pamięć, tylko niestety dosyć krótką. Do tego należy dodać nadmierny optymizm czyli przekonanie, że wspomniane problemy dotyczą wszystkich – tylko nie mnie. Z takimi założeniami przestrogi płynące z artykułów takich jak ten mają relatywnie niskie oddziaływanie. Tylko ludzie świadomi potrafią uczyć się na błędach innych i ustrzegać siebie samych przed nimi. Książkowe transakcje zwycięzca – zwycięzca wymagają po prostu trzeźwego i odrobinę analitycznego myślenia. Niestety klient, skuszony nieuczciwą ofertą, dostaje słabą jakość. Co z tego, że ktoś inny ostrzegał i miał rację, kiedy już jest za późno. Wtedy dwie strony przegrywają i nikt nie jest zadowolony.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Budowa domu bez ukrytych kosztów
Jeżeli nikt w Twojej rodzinie nie jest właścicielem firmy budowlanej wznoszącej kompleksowo domy to zapewne nie masz wokół siebie rzetelnych doradców. Pamiętaj proszę, że Twój szwagier, który prenumeruje popularny miesięcznik budowlany nie jest rzetelnym doradcą!
Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Otóż poszukaj rzetelnej firmy, która buduje domy do standardu deweloperskiego lub pod klucz z gwarancją ceny. Zadbaj, aby firma oferowała przejrzystą umowę, w której wyszczególnione będą wszystkie ustalenia.
Co znaczy budowanie metodą gospodarczą lub zlecenie jej firmie, która kusi nas pozornie niską ceną? Na ogół same problemy. Jeżeli chcesz, aby Twój dom powstał szybko, to dobrym pomysłem jest wykonać go w technologii ciężkiej prefabrykowanej. Dostaniesz swój wymarzony dom w standardzie deweloperskim w 3 miesiące, a w następne 3 miesiące będziesz miał wszystko urządzone pod klucz. Technologia ta jest bardzo popularna w Niemczech, Austrii, a także w krajach skandynawskich, bowiem tam klienci dawno zrozumieli, że budowa domu powinna być szybka i bezproblemowa, czyli zlecona wyspecjalizowanym fachowcom.

Z ofertą firmy Northouse można zapoznać się na stronie: www.northouse.pl


Liczba odwiedzin: 59 | Data publikacji: 2017-06-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.02.2016 | Domy drewniane

Powrót do natury to dziś nie tylko kaprys; to już konieczność. Coraz więcej badań wykazuje szkodliwy wpływ sztucznych chemicznych substancji na nasze zdrowie i życie. Wystarczy chociażby wspomnieć o azbeście, który długo był powszechnie używanym materiałem w budownictwie, a po latach okazał się być cichym rakotwórczym zabójcą. Dlatego podejmując decyzję o budowie domu warto postawić na to, co sprawdzone od wieków i przebadane na wszystkie możliwe sposoby. Wybierając naturalne surowce, wybieramy zdrowie i dłuższe życie.

10.10.2017 | Kominki

Posiadanie kominka to marzenie wielu rodzin. Przyjemności płynącej z obcowania z żywym ogniem nie zastąpi żadna instalacja centralnego ogrzewania. Kominek to źródło taniego i zdrowego ciepła, uzyskiwanego w sposób najbardziej odpowiadający naszej naturze. Rozwój technik zduńskich umożliwił wprowadzenie ognia do naszych domów i to właśnie w rękach rzemieślnika spoczywa odpowiedzialność za wygląd kominka i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Dlatego coraz częściej do jego obudowy wykorzystuje się kamień – materiał dekoracyjny i ognioodporny.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

15.02.2018 | Pompy

Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się opłaca? Oczywiście! Gruntowe pompy ciepła to rozwiązanie, które nie wymaga użycia dużej ilości energii elektrycznej, jest w pełni zautomatyzowane i ekologiczne, a poniesiony na początku inwestycji koszt, zwraca się w trakcie użytkowania. Na rynku istnieje kilka rodzajów gruntowych pomp ciepła. Którą wybrać, aby tanio ogrzać dom?

14.02.2018 | Chemia budowlana

Dość powszechne jest przekonanie, że wilgoć na ścianach wewnętrznych czy wilgoć na ścianie przy podłodze to problem niemal nie do rozwiązania, a w każdym razie – na pewno nie na własną rękę. Wydawać by się mogło, że jedynym sposobem na skuteczne uszczelnienie jest zlecenie jego wykonania profesjonalnej firmie, a co za tym idzie – duży koszt. W tym przeświadczeniu zapominamy o jednym. Współczesny rynek budowlany rozwija się w błyskawicznym tempie, czyniąc niemożliwe możliwym. Przykład? Produkty, które pozwalają na samodzielne pozbycie się wilgoci w ścianie budynku, bez zatrudniania w tym celu ekipy specjalistów. Znajdziemy je w ofercie firmy BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o., która oferuje środek NOVUSAN, który impregnuje wodoszczelnie ścianę, nie wypełniając i nie zatykając przy tym jej por

02.02.2018 | Natryski pianki

Ocieplenie z pianki poliuretanowej i cena takiego przedsięwzięcia to tematy, które rozpalają fora internetowe do czerwoności, a fakty przeplatają się z mitami. Dotyczy to zresztą wielu innowacyjnych technologii, które na zachodzie Europy czy w USA obecne są już od wielu lat, a w Polsce mozolnie torują sobie szlaki. Niezależnie od internetowych sporów jedno jest pewne – pianki poliuretanowe na dobre już zadomowiły się na naszym rynku. Co sprawia, że coraz popularniejsze staje się ocieplanie domu pianką poliuretanową? Cena takiego rozwiązania, choć wyższa niż w przypadku tradycyjnych materiałów, jest dziś zdecydowanie bardziej korzystna niż jeszcze kilkanaście lat temu, co z pewnością przyczynia się do wzrostu zainteresowania izolacjami PUR. Dlaczego jeszcze warto postawić na poliuretany?

23.01.2018 | Stolarka otworowa

Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia. Bardzo ważnym elementem takiego budynku są okna oraz drzwi, którą muszą być szczelne i zapewnić minimum zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Jakie drzwi wejściowe zatem wybrać, aby były one pasywne i energooszczędne?

29.11.2017 | Domy ekologiczne

Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach, której morał jest do dzisiaj aktualny: najtrwalszy dom to dom murowany. Można dyskutować o zaletach innych technologii, można je promować, ale prawda jest taka, że w naszej strefie klimatycznej i w naszej rzeczywistości społeczno – gospodarczej murowany dom to najlepszy wybór.

25.10.2017 | Ogrzewanie

W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Po pierwsze, były one drogie i nieefektywne. Po drugie, wykorzystywały nieodnawialne zasoby, które się wyczerpują. A przecież ciepło można brać z powietrza, ziemi, słońca czy wody!

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

Remont domu to duże wyzwanie, które wymaga od wykonawcy zaangażowania i znajomości sztuki budowlanej. Nie znaczy to jednak, że nie możemy sami wykonać wielu prac remontowych. Wręcz przeciwnie, możemy z powodzeniem samodzielnie przeprowadzić całą renowację mieszkania. Ważne jest, abyśmy wyposażyli się w odpowiednie narzędzia, które pomogą nam właściwie wykonać wszystkie niezbędne prace.

Dach z blachy to powszechne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Jest trwały, solidny i estetyczny. Chroni dom przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie dopełnia charakter budynku. Inwestor może wybierać spośród takich rozwiązań jak: blachodachówka, blacha trapezowa czy blacha na rąbek stojący. Wszystko zależy od upodobań inwestora i projektu jego domu. W jaki sposób można jeszcze wykorzystać blachę?

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

03.01.2017 | Ogrzewanie

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich głosów w centrum handlowym, to jedynym dźwiękiem, który by pozostał, byłby… huk systemu wentylacyjnego. O ile jednak w szale zakupów jesteśmy w stanie wytrzymać taki hałas, o tyle w warunkach domowych jest on nie do zaakceptowania. Dlatego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła instalowana w prywatnych nieruchomościach musi być nie tylko skuteczna, ale także cicha.

29.06.2016 | Brukarstwo

Kostka brukowa przed domem i wokół domu jest dziś nie tylko elementem funkcjonalnym, który pozwala schludnie zagospodarować przestrzeń. Obok walorów czysto funkcjonalnych, aranżacje z kostki brukowej mają też coraz większe znaczenie estetyczne, a niekiedy stają się dziełem sztuki, które wieńczy całość, jaką jest budowa domu. O tym, co można wykreować z tego materiału mówi Tomasz Tołwiński, właściciel firmy Tolbrux, która zajmuje się układaniem kostki betonowej oraz granitowej.

Drewno jest niezaprzeczalnie piękne i stylowe. Dlatego od wieków jest głównym budulcem – idealnie komponuje się z praktycznie każdym stylem architektonicznym, pasuje zarówno do szkła, jak i stali czy kamienia. Jednak drewno ma też swoje wady i nie zawsze można je z powodzeniem zastosować.

Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania jest zadaniem trudnym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń różniących się parametrami i ceną, jednak o ile porównanie cen nie rodzi żadnych trudności, o tyle dokładna analiza specyfikacji technicznej może przyprawiać o zawrót głowy. Razem z ekspertami z firmy Lindab podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora do domu jednorodzinnego lub mieszkania.

31.05.2016 | Pompy

Obniżenie rachunku za wodę z miejskiego wodociągu, który niejednego właściciela domu przyprawił chociaż raz o palpitacje serca, nie jest wbrew pozorom rzeczą niemożliwą do wykonania. Nie musi też oznaczać drastycznego ograniczenia kąpieli, podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Wystarczy wybudować studnię głębinową. To inwestycja, która się opłaca!

Dom kojarzy się z ciepłem, spokojem, spędzaniem miłych chwil w gronie rodziny. Z drugiej strony jednak, dom to także obowiązki i wydatki, mocno nadwyrężające domowy budżet. Dlatego każdy, kto myśli perspektywicznie i decyduje się na budowę domu, chce, aby ta kosztowna inwestycja, wkrótce się mu zwróciła, przynosząc dodatkowe korzyści. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie wybór domu energooszczędnego.

20.04.2016 | Ogrzewanie

Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku rosną wymagania klientów dotyczące instalacji grzewczych. Dziś poszukiwane są nie tylko ekologiczne i tanie w eksploatacji systemy dystrybucji energii, bazujące na przykład na pompach ciepła. Liczy się też fachowość i kompleksowość obsługi. Na miarę takich potrzeb skrojona jest oferta firmy NTS-Energy, która nie tylko produkuje pompy ciepła, ale także proponuje pełną obsługę inwestycji w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania płaszczyznowego, wentylacji i rekuperacji.

10.11.2015 | Domy drewniane

Choć wszyscy wiemy, że mieszkanie w domu z bali jest o wiele korzystniejsze dla zdrowia człowieka niż w przypadku budynku murowanego, to jednak domy drewniane częściej kojarzymy z ciepłem i przytulnością niż z ekskluzywnością czy luksusem. Tymczasem współczesna technologia daje producentom tego typu obiektów tak ogromne możliwości, że zbudowany z drewna dom będzie nie tylko zdrowy, ale odzwierciedli też najmodniejszy design.

05.11.2015 | Stalowe kontrukcje

Utarło się przekonanie, że współczesne znaczy jednorazowe, byle jakie, niesolidne. Bajka o Trzech Świnkach już maleńkim dzieciom wpaja stereotyp solidnego domku murowanego. Ta obiegowa opinia jest na tyle powszechna, że rozważając budowę domu, inwestorzy nie biorą w ogóle pod uwagę innych opcji niż cegły czy pustaki. Podążając za schematami, tracą czas i pieniądze.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. zachodniopomorskie
woj. śląskie
woj. podkarpackie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: budowa domu, jak tanio wybudować dom