Budowa domu metodą gospodarczą vs. budowanie z profesjonalną firmą
Z pewnością jesteś fachowcem w swojej branży. W końcu wiesz jak zarabiać pieniądze, bo jesteś w stanie ponieść koszt budowy domu. Codziennie obsługujesz klientów, którzy przychodzą do Ciebie wierząc w Twoje kompetencje i oddają Ci swoje pieniądze. To takie normalne, na tym polega życie w społeczeństwie.
Okazuje się jednak, że w branży budowlanej w Polsce występują nieco inne przekonania. Wiele osób mylnie sądzi, że budowa domu tzw. „metodą gospodarczą” to sposób na znaczne obniżenie kosztów.

 

northouse budowa domu northouse budowa domufot. Northouse

 

Na całym świecie działa zasada hurtu i detalu. Polega ona na tym, że kupując regularnie większe ilości, dostajemy niższe ceny. Mimo że walczący również o klienta końcowego dostawcy kuszą rabatami, to firmy wyspecjalizowane pracują na minimum 20% niższych cenach materiałów niż przysłowiowy Kowalski. To właśnie te różnice rabatowe dają możliwość funkcjonowania na rynku i to one powodują, że klient końcowy najczęściej nie płaci za materiał więcej niż sam mógłby kupić na składzie budowlanym.
Powstaje zatem pytanie, gdzie tu zysk inwestora, który traci czas na poszukiwanie dostawcy materiału, kiedy podobne ceny dostanie zlecając prace wraz z materiałem wykonawcy? Czy czas inwestora nie jest nic warty? Dodatkowo trzeba wiedzieć, że budując dom z jedną firmą zakres prac jest większy, a więc ceny powinny być korzystniejsze jednostkowo. W tym wypadku zasada hurtu też działa na korzyść inwestora, obniżając ostateczny koszt związany z budową domu.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

VAT – znienawidzony podatek
Większość inwestorów z bólem serca patrzy na powiększoną o 23% kwotę brutto. Trzeba pamiętać, że kupując materiały z legalnego i sprawdzonego źródła mamy pewność ich pochodzenia i co za tym idzie, mamy również gwarancję jakości. Pracując na sprawdzonych materiałach od solidnego dostawcy nie ma możliwości kupienia niczego bez podatku VAT.
Warto pamiętać, że w Polsce funkcjonuje ulga polegająca na obniżonej do 8% stawce VAT w przypadku zamówienia towaru z usługą powiązaną z budową domu do 300 m². To powoduje, że nieopłacalna jest próba unikania podatku, bowiem ryzyka z tym związane są tego po prostu niewarte. Dużo lepszym pomysłem jest skupienie się na znalezieniu dobrego wykonawcy, który da gwarancję na wykonanie usługi wraz materiałem w przyzwoitych cenach. To będzie dużo korzystniejsze dla Ciebie, bo nie tylko koszty materiałów będą niższe, ale unikniemy także błędów podczas budowy domu wynikających z zastosowania materiałów niskiej jakości.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Gwarancja do furtki – co to jest?
Nie chodzi o gwarancję na Twoją nową furtkę, tylko o gwarancję na usługę, która obowiązuje do przekroczenia przez TANIEGO fachowca granicy Twojej posesji po rozliczeniu. Od tego momentu będzie Ci się gorzej dodzwonić do niego, nie mówiąc o egzekwowaniu jakiś napraw w przypadku wystąpienia usterki. Takie firmy zazwyczaj mają swoją siedzibę w domu jednorodzinnym właściciela, gdzie nie sposób się dostać przez zamkniętą bramę. Często nie mają też żadnego majątku, żeby w razie problemów niczego nie stracić.
Zaskakujące, jak często klienci kuszeni „okazyjną” ceną decydują się beztrosko powierzyć pieniądze swojego życia ludziom, którzy na takie zaufanie po prostu nie zasługują. Może warto sprawdzić wykonawcę w KRS, zadać pytanie do rejestrów dłużników i poprosić o przedstawienie polisy ubezpieczeniowej? To nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić wielu stresów. Pamiętaj, że przy podpisywaniu umowy zawsze wszystko jest niemal sielankowe. Uczciwość drugiej strony szybko weryfikuje się w obliczu problemów, kiedy jasne stanie się, że metoda gospodarcza w budownictwie kosztuje dużo więcej, niż nam się wydaje.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Umowa – jakie to może być proste!
Większość problemów w trudnych sytuacjach generowanych jest przez brak umowy. Zapisanie kluczowych założeń nawet w najprostszej formie, zwieńczone podpisem stron ma psychologicznie dużą moc. Inne podejście do pracy wykonawcy i klienta oraz większy szacunek do siebie to tylko najważniejsze korzyści płynące z podpisania umowy. Warto przewidzieć co będzie, kiedy firma przestanie regularnie kontynuować prace, co w przypadku kiedy klient ociąga się z zapłatą albo ciągle zmienia ustalenia lub kiedy wykonawca nie dotrzymuje obiecanej jakości i przy budowie domu popełnia błędy?
Warto również zadbać o szczegółowy zakres prac, bowiem częstym zjawiskiem jest brak uwzględnienia w kosztorysie ważnych elementów tj. parapety, obróbka cokołów czy izolacja skosów na piętrze. To zaledwie kilka miejsc, których wykonanie może być niedoprecyzowane przez wykonawcę, bazując na nieświadomości klienta.
Również warto zapisać w umowie, że ustalona cena poszczególnych etapów jest gwarantowana przez wykonawcę, niezależnie od np. zmieniających się kursów walut czy przewlekłości wynikających z warunków pogodowych. Zatrważające jest, jak często po wykonanej pracy wykonawca prosi o dodatkowe pieniądze za rzeczy, które jako fachowiec powinien skalkulować lub ryzyka, które powinien przewidzieć.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Niska piłka – nic dobrego nawet dla fanów football’u
Sprzedawcy samochodów w Stanach Zjednoczonych w poprzednim wieku odkryli, jak skuteczną techniką sprzedaży jest tzw. niska piłka. Okazuje się, że można zwiększyć sprzedaż nawet o kilkanaście procent oferując klientowi pozornie atrakcyjną ofertę i angażując go proces zakupowy. Po zgłębieniu oferty klient dostrzega mniej atrakcyjne miejsca, ale to już często nie przeszkadza w dokonaniu zakupu.
Taka przynęta stosowana jest w wielu branżach z dobrymi efektami. W branży budowlanej również odnosi korzystne dla wykonawców efekty. Interesująca cena w wysokości 189 tys. zł netto za dom okazuje się nie zawierać posadowienia budynku, instalacji i innych kluczowych składowych. Co gorsze –  kwota końcowa najczęściej bywa wyższa niż gdzie indziej, ale klient, który poświęcił już czas na ustalenia nie ma czasu i ochoty szukać dalej i podpisuje mniej korzystną umowę. Wyzwaniem na etapie ustaleń jest wytłumaczyć klientowi, dlaczego coś, co wydaje się droższe, może być dla niego bardziej opłacalne. Wiele godzin rozmów potrzebne jest, aby dotrzeć do miejsca, w którym zagubiony na początku klient podejmuje ostatecznie świadome decyzje.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Polak mądry przed szkodą?
Ludzie mają zazwyczaj świetną pamięć, tylko niestety dosyć krótką. Do tego należy dodać nadmierny optymizm czyli przekonanie, że wspomniane problemy dotyczą wszystkich – tylko nie mnie. Z takimi założeniami przestrogi płynące z artykułów takich jak ten mają relatywnie niskie oddziaływanie. Tylko ludzie świadomi potrafią uczyć się na błędach innych i ustrzegać siebie samych przed nimi. Książkowe transakcje zwycięzca – zwycięzca wymagają po prostu trzeźwego i odrobinę analitycznego myślenia. Niestety klient, skuszony nieuczciwą ofertą, dostaje słabą jakość. Co z tego, że ktoś inny ostrzegał i miał rację, kiedy już jest za późno. Wtedy dwie strony przegrywają i nikt nie jest zadowolony.

 

northouse budowa domufot. Northouse

 

Budowa domu bez ukrytych kosztów
Jeżeli nikt w Twojej rodzinie nie jest właścicielem firmy budowlanej wznoszącej kompleksowo domy to zapewne nie masz wokół siebie rzetelnych doradców. Pamiętaj proszę, że Twój szwagier, który prenumeruje popularny miesięcznik budowlany nie jest rzetelnym doradcą!
Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Otóż poszukaj rzetelnej firmy, która buduje domy do standardu deweloperskiego lub pod klucz z gwarancją ceny. Zadbaj, aby firma oferowała przejrzystą umowę, w której wyszczególnione będą wszystkie ustalenia.
Co znaczy budowanie metodą gospodarczą lub zlecenie jej firmie, która kusi nas pozornie niską ceną? Na ogół same problemy. Jeżeli chcesz, aby Twój dom powstał szybko, to dobrym pomysłem jest wykonać go w technologii ciężkiej prefabrykowanej. Dostaniesz swój wymarzony dom w standardzie deweloperskim w 3 miesiące, a w następne 3 miesiące będziesz miał wszystko urządzone pod klucz. Technologia ta jest bardzo popularna w Niemczech, Austrii, a także w krajach skandynawskich, bowiem tam klienci dawno zrozumieli, że budowa domu powinna być szybka i bezproblemowa, czyli zlecona wyspecjalizowanym fachowcom.

Z ofertą firmy Northouse można zapoznać się na stronie: www.northouse.pl

43-300 Bielsko-Biała , ul. Komorowicka 39-41, woj. śląskie
tel. 600 389 800,