Dom z naturalnych materiałów
W powszechnej opinii najczęściej sądzi się, że dom ekologiczny musi być zbudowany z drewna. I wiele osób, którym nieobce są zagadnienia ochrony środowiska decyduje się na budowę właśnie takiego obiektu, nie wiedząc nawet, że obok drewna do jego wzniesienia zastosowano jeszcze wiele innych komponentów, których ekologiczność budzi poważne wątpliwości.
– Czasem jest tak, że w domach zwanych „drewnianymi”, z naturalnego surowca – drewna – wykonany jest jedynie szkielet, a cała reszta wręcz zabudowana jest  materiałami niekoniecznie przyjaznymi dla człowieka– zauważa Andrzej Zięba.

 

dom z naturalnych materiałówfot. Remodern

 

Co w takim razie jest ekologiczne i może zastąpić styropian, plastiki, wełnę, toksyczne farby, izolacje, regipsy?
– Przede wszystkim muszą to być materiały o niskim stopniu przetworzenia, naturalne i niskoemisyjne, nie wywierające negatywnego wpływu na otoczenie. Ważne też, aby podczas ich produkcji jak najmniej szkodzić środowisku – wyjaśnia pan Andrzej.
Szczególną sympatią wśród ekologicznych firm budowlanych i inwestorów cieszy się drewno. Jednak nie tylko ono spełnia wyżej wymienione kryteria.  Wśród ekologicznych budulców wyjątkowym dla środowiska produktem są  paździerze konopne pozyskiwane z konopi przemysłowych, które są uprawiane u nas w Polsce. Podczas ich produkcji nie tylko nie wytwarza się do atmosfery dwutlenku węgla, ale jest on pochłaniany. Po zmieszaniu ich z wapnem powstaje beton konopny (hempcrete ), który jest wspaniałym tworzywem do wypełniania ścian w budynkach szkieletowych. Uzupełnieniem tej technologii jest wełna drzewna firmy Steico.
– Korzystamy także z perlitu, korka, łupka, spienionego szkła, trzciny, słomy, gliny, piaskowca – dodaje Andrzej Zięba.

 

dom z naturalnych materiałówfot. Remodern

 

Przyjazny środowisku dom na miarę marzeń
Domy ekologiczne są bardzo popularne między innymi w Anglii, Irlandii, Australii. W Polsce wciąż jeszcze wokół tego typu budownictwa krąży wiele mitów, mówiących na przykład o tym, że technologie promowane jako ekologiczne niosą ze sobą pewne ograniczenia pod względem konstruktorskim, aranżacji wnętrz czy trwałości.
– Nic bardziej mylnego! W takich budynkach architektonicznie możliwe jest wszystko, włącznie ze „skrojeniem” projektu ściśle pod indywidualne wymagania klienta. Dom ekologiczny wizualnie może niczym się nie różnić od typowego domu murowanego. Zasadnicza różnica polega w tym wypadku na jakości życia, która w zdrowym domu jest zdecydowanie wyższa – komentuje pan Andrzej.

 

dom z naturalnych materiałów dom z naturalnych materiałówfot. Remodern

 

Nieprawdą też jest, że ceny ekologicznych domów przewyższają koszt wybudowania tradycyjnego obiektu, wykonanego w technologii murowanej czy kanadyjskiej z wełną w ścianach. W zależności od wybranej metody budowy zdrowego domu (a jest ich kilka), koszt może być taki sam lub nieco wyższy. Biorąc jednak pod uwagę komfort mieszkania w przyjaznym, naturalnym domu, jest to cena, którą warto zapłacić.

Domy z dobrą energią
Mimo że wielu z nas sceptycznie podchodzi do kwestii feng-szui, promieniowania kształtu czy złotego podziału, musimy przyznać jedno. Osoby, którą starają się żyć w zgodzie z opracowanymi w starożytnych Chinach praktykami planowania przestrzeni, bardzo wysoko cenią sobie aranżacje, które pozwalają harmonijnie żyć w uporządkowanym otoczeniu.

 

dom z naturalnych materiałówfot. Remodern

 

– Feng-shui w chińskiej kulturze najczęściej kojarzone jest z dobrym samopoczuciem i zdrowiem. W oferowanych przez nas domach zapewniają je nie tylko naturalne materiały, jakie wykorzystujemy do budowy. Współpracujemy również z architektem, który doskonale zna reguły starożytnej, chińskiej filozofii feng-shui. A pozytywnie zaplanowana przestrzeń to pierwszy krok do tego, aby uporządkować własne życie – podsumowuje Andrzej Zięba.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.remodern.eu

32-089 Wielka Wieś, Bębło, ul. Na Dolinkę 10, woj. małopolskie
tel. 124193251, 694236620,