Konstrukcje szkieletowe
Cechą charakterystyczną budynku szkieletowego jest drewniany szkielet, który wypełnia się izolacją termiczną od wewnątrz, a od zewnątrz obija elementem stężającym, na przykład płytami drewnopochodnymi OSB lub sklejką. Taka technologia umożliwia zastosowanie różnych materiałów izolacyjnych i wykańczających elewację budynku. Może to być np. deska w różnych rodzajach i kształtach, cegła klinkierowa czy tynk.
Konstrukcję nośną (inaczej ramową) tworzą stójki /słupy jako elementy pionowe ścian i elementy poziome oczep z podwaliną. Ściany w domu wykonanym w technologii szkieletu drewnianego mają budowę warstwową: są to deski lub elewacja innego typu, wiatro-izolacja, która chroni płyty poszycia przed wychładzaniem przez wiatr oraz zawilgoceniem z zewnątrz; jednocześnie zapewnia ona odprowadzenie na zewnątrz pary wodnej zbierającej się wewnątrz ściany. Poszycie stanowią zazwyczaj płyty drewnopochodne OSB lub sklejka.
Aby odpowiednio zabezpieczyć całość przed zimnem, do ocieplenia stosuje się zazwyczaj izolację z wełny mineralnej lub z włókien celulozowych o minimalnej grubości 140 mm, a nawet do 250 mm. Już na etapie wyboru konkretnych rozwiązań warto też zwrócić uwagę na parametr współczynnika przewodzenia ciepła wełny. Zalecane jest, aby był jak najniższy <0,040 W/mK.
Przepływ wilgoci do wnętrza ściany oraz ochronę izolacji cieplnej i konstrukcji domu przed zawilgoceniem stanowi paroizolacja. Wewnętrzne ściany szkieletu     najczęściej pokryte są płytami K-G lub boazerią drewnianą i zwieńczone na górze belkami stropowymi oraz konstrukcją więźby dachowej, ocieplonej i wykończonej dowolnym pokryciem dachowym.

 

konstrukcje szkieletowe konstrukcja domu szkieletowegofot. Ekodom

 

Domy szkieletowe – czy warto?
Symbioza z naturalnym otoczeniem domu drewnianego daje jego mieszkańcom poczucie więzi z otaczająca naturą. Dzięki temu, że domy drewniane mają również bardzo korzystny mikroklimat, zapewniają spokojne i zdrowe życie. Technologia szkieletowa pozwala na dowolne dostosowanie budynku do swoich potrzeb i wymagań. Jej atutem jest to, że siły konstrukcyjne przenoszone są przez ściany zewnętrzne, co pozwala na dowolną aranżację całego wnętrza budynku.
Oprócz aspektu „zdrowotnego”, budownictwo szkieletowe ma szereg zalet już na etapie budowy. Jeśli bardzo nam się spieszy, aby jak najszybciej móc cieszyć się urokami domu drewnianego, to jest to rozwiązanie wręcz idealne. W porównaniu do budownictwa tradycyjnego takie budynki wznosi się o wiele krócej, maksymalnie przez 3 miesiące. Ponadto – co równie istotne – można je budować o każdej porze roku.
Domy wykonane w technologii szkieletowej są ciepłe i tanie w użytkowaniu. Nie mówiąc o tym, że już sam koszt budowy metra kwadratowego takiego domu jest niższy niż tradycyjnego. Domy drewniane dają też niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza przy użyciu łatwo dostępnych i sprzyjających środowisku naturalnemu materiałów.

 

domy szkieletowe dom szkieletowyfot. Ekodom

 

Domy drewniane od zaufanego producenta
Jednym z producentów domów drewnianych w systemie szkieletowym jest firma Ekodom z Przywidza. Są to domy całoroczne, letniskowe, jak również budynki spełniające funkcję handlową oraz gastronomiczną.
Nacisk kładziony na jakość wykonania produktów, profesjonalizm i fachowość obsługi przekłada się na wciąż rosnącą liczbę zadowolonych klientów. Dzięki temu, że ściany domów są częściowo prefabrykowane w firmie, możliwy jest bardzo szybki montaż budynku na placu budowy – wybudowanie obiektu do stanu zewnętrznie zamkniętego wynosi od 15 do 30 dni (w zależności od montowanego modelu). Izolacja termiczna znajduje się pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, co nie wpływa na grubość ścian, natomiast elewacja może być wykonana z dowolnego materiału (np. drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe, płyta OSB, tynki akrylowe mineralne i silikatowe).

 

domy drewniane dom drewnianyfot. Ekodom

Firma Ekodom do wyrobu budynków szkieletowych używa wyłącznie materiałów najlepszego gatunku. Konstrukcja wykonywana jest z drewna świerkowego i sosnowego, suszonego komorowo do wilgotności 18%. Jest to drewno krajowe i importowane ze Szwecji oraz Austrii. Pokrycia dachowe mogą być zrobione ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów, jak np. strzecha, gont drewniany, gont bitumiczny, papa, dachówka itp.
Co istotne, ekipy montażowe firmy Ekodom budują domy z udziałem klientów, co oznacza, że od początku do końca mają oni wpływ na kształt całej inwestycji.
Po zakończeniu etapu montażu następuje odbiór obiektu przez kierownika budowy, co zapewnia dobrą jakość i bezawaryjność domów.
Za kompleksową usługę budowy domu w systemie szkieletu drewnianego w lipcu 2008 decyzją Administratora Europejskiej Kapituły Jakości i Ekologii firmie Ekodom przyznano Certyfikat Gwarancji Najwyższej Jakości.

Więcej informacji na stronie: www.eko-domydrewniane.pl

 

83-047 Przywidz , ul.Katarynki 1 , woj. pomorskie
tel. 583012854, 504860309,