Drewniane domy modułowe

Kwadratowy dom z płaskim dachem – nowe wcielenie

Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko rozumianego designu, krajobraz polskich przedmieść, wsi i miasteczek pozostawia wiele do życzenia. Finezyjne konstrukcje z wielospadowymi dachami, załomkami i kolumnami, „klockowate”, kwadratowe domy z płaskim dachem pastele, róże i pistacje. Próba kształtowania gustów i wpływania na estetykę otaczającej nas przestrzeni może wydać się karkołomna. Czy jednak naprawdę? Mijają cztery lata od powstania pierwszego drewnianego domu modułowego SIMPLE HOUSE, stworzonego przez architekta Jakuba Szczęsnego. Pytamy go o sukcesy tego przedsięwzięcia oraz o plany dalszego rozwoju idei domów modułowych.

Lider Budowlany: Proszę przypomnieć, czym są drewniane domy modułowe SIMPLE HOUSE?
Jakub Szczęsny: System domów modułowych na początku obejmował budynki w pięciu podstawowych metrażach powierzchni parteru: 45m², 58m², 69m², 75m², 92m² oraz rozwiniętą nieco później typologię LD, czyli Long Deck z możliwością rozbudowy bryły w zależności od zmieniających się potrzeb użytkowników. Każdy z domów może być skonfigurowany pod konkretne wymagania klienta, przy czym możliwości indywidualizacji obejmują pięć poziomów. Na pierwszym z nich do modułu podstawowego dobierane są moduły dodatkowe, które będą pełnić funkcję garażu, dodatkowego domku (np. dla nastolatka) czy pracowni, przy czym nie jest to oczywiście konieczne, bo można też wybrać drewniany dom modułowy do późniejszej rozbudowy i dopiero po czasie dobrać dodatkowe moduły. Następnie klient wybiera spadek dachu. Jeśli zdecyduje się na wariant 45 stopni, to zyskuje dodatkowo poddasze użytkowe, które można zagospodarować dopiero wtedy, gdy będzie mu ono potrzebne, na przykład gdy powiększy się rodzina. Krok następny to wybór pokrycia dachowego i na końcu – wykończenia elewacji. Do klienta należy też decyzja o wyborze jednego z trzech standardów energetycznych budynku: może to być dom pasywny, energooszczędny oraz standardowy, które różnią się od siebie rodzajem izolacji i współczynnikiem przenikania ciepła. Jak widać, możliwości indywidualnego dopasowywania domu do potrzeb danego klienta są bardzo duże, przy czym – co warte podkreślenia – w cenę takiego domu jest już wliczona praca architekta.

 

drewniane domy modułowe drewniane domy modułowefot. SIMPLE HOUSE

 

Lider Budowlany: Wspomniał Pan, że takie warianty były na początku. Co się zmieniło od tej pory?
Jakub Szczęsny: Poza domami całorocznymi w portfolio SIMPLE HOUSE pojawiły się nowe zbudowane domki rekreacyjne z typologii SIM251/45 oraz SIM 351_45. Jako efekt zapytań wielu klientów wprowadzamy również do oferty małe domy z płaskim dachem KM, które nawiązują do typologii tzw. „kostki mazowieckiej” – bardzo prostych i zwartych kwadratowych domów z płaskimi dachami, które były masowo budowane na bazie gotowych projektów w całej Polsce w czasach PRL. Budynki te stały się ważnymi elementami polskiego krajobrazu, czasem pozytywnymi, czasem negatywnymi, ale bardzo charakterystycznymi przez swoją modernistyczną konstrukcję. W wyniku inwencji właścicieli „kostki mazowieckie” były dodatkowo dekorowane na przykład porcelanowymi talerzami, lusterkami i różnymi kolorami oraz zestawieniami farb. Nie ukrywam, że naszą ambicją jest również poprawić krajobraz polskich przedmieść, bo tam głównie powstają nasze domy, przede wszystkim poprzez wprowadzenie prostej architektury, która daje również pewną przestrzeń na ekspresję właścicieli, choć zapewne nie uznalibyśmy przyklejania potłuczonych talerzy do elewacji za coś szczególnie pociągającego. Kwadratowe domy z płaskim dachem dają możliwość jeszcze ekonomiczniejszego rozplanowania wnętrz piętra, co z kolei pozwala na stworzenie domów z trzema, czterema sypialniami o mniejszych metrażach, niż w wypadku budynków z dachami spadzistymi. Przy tym zależy nam na tym, by większość sypialni była kwadratowa, bo to daje duży komfort użytkowania, zarówno jeśli chodzi o ustawność, jak i wrażenie przestronności. Sam mieszkam w mieszkaniu o kwadratowych sypialniach i bardzo to sobie cenię!

 

drewniane domy modułowe drewniane domy modułowefot. SIMPLE HOUSE

 

Lider Budowlany: A skąd pomysł na budowę i sprzedaż domów rekreacyjnych?
Jakub Szczęsny: Nasze najmniejsze domy zostały stworzone z myślą o ludziach, którzy nie mogą znaleźć zadowalających estetycznie i funkcjonalnie domków na działki rekreacyjne, które wiele młodych rodzin odziedziczyło z rozpadającymi się domkami rekreacyjnymi typu „Brda". Taka była też geneza naszego pierwszego zamówienia, gdzie w bardzo oszczędnym budżecie trzeba było zaproponować wymagającej co do estetyki młodej parze z dwójką dzieci domek, w którym mogliby spędzać weekendy na pięknej zalesionej działce niedaleko Warszawy. Teraz pracujemy nad domkiem rekreacyjnym o powierzchni zabudowy 35m², który będzie różnił się od dotychczasowej formuły: będzie mianowicie bazował na doświadczeniach Domu w Podkowie, gdzie powstał rozczłonkowany, „wijący się” między drzewami budynek mocno wtapiający się w otoczenie. Nasz nowy SIM 352 będzie więc zestawem połączonych wnętrz: sypialni, kuchni, łazienki, strefy kanapowej i jadalni, zespolonych wysoką przestrzenią dzienną na rzucie sześciokąta. Z zewnątrz będzie to wyglądało jak domek z bajki: sześć przenikających się brył krytych dwuspadowymi dachami będzie można doskonale schować w otoczeniu drzew, a taka nietypowa dyspozycja wnętrz daje świetny efekt funkcjonalny, m.in. dzięki dwóm antresolom sypialnym, dzięki czemu w domku nie tylko rodzina będzie mogła spędzić wakacje, ale również będzie można zrobić większą imprezę z nocowaniem dla ośmiu osób.

Lider Budowany: Trudno oprzeć się wrażeniu, że każdy kolejny projekt Pana autorstwa, który powstaje w SIMPLE HOUSE, jest próbą zaproponowania lepszej, bardziej estetycznej alternatywy dla polskiego budownictwa – małe domy z płaskim dachem są młodszą i ładniejszą siostrą „kostki mazowieckiej”, sprzedaż domków rekreacyjnych i ich nietuzinkowa konstrukcja to z kolei próba wyjścia poza typowo polskie budownictwo letniskowe, z ciemnymi i niefunkcjonalnymi domkami drewnianymi.

Jakub Szczęsny: To prawda, jak już wspomniałem, mamy ambicję, aby zmieniać polski krajobraz. Modularność zazwyczaj kojarzy się ze standaryzacją, jednak u nas jest inaczej. Oferujemy kilkustopniowy system indywidualizacji domów, od bryły i materiałów zewnętrznych po wnętrza, więc każdy, kto marzy o prostocie, a nie o wybujałych formach hacjend, dworków, czy pałacyków, może się w tej formule odnaleźć. Innymi słowy – klient otrzymuje za stosunkowo niską cenę dom modułowy, który – nawet jeśli nazywa się tym samym numerem typologii, jest inny niż wszystkie pozostałe, a poza tym zaprojektowany przez architekta i dopasowany do potrzeb mieszkańców. Jednocześnie to dom, który jest bardzo neutralny, stapia się z krajobrazem zamiast straszyć mnogością załomków dachów. O tym, że takie wpływanie na krajobraz w sposób nieingerujący, neutralizujący (ale nie nudny!) może świadczyć pojawienie się domów łudząco podobnych do SIMPLE HOUSE. Zaczynami być nielegalnie kopiowani, co pomijając paskudność tego procederu, na który odpowiadamy działaniami prawnymi, świadczy o tym, że jest to dobry produkt, dla którego w pewnym stopniu inspiracją były powtarzalne domy typologii niemieckich, jakie widujemy na Pomorzu czy Śląsku.

 

drewniane domy modułowe drewniane domy modułowefot. SIMPLE HOUSE

 

Lider Budowlany: Do kogo więc kierowana jest Państwa oferta? Lub – zadając to pytanie inaczej – jakim ludziom zależy dziś na tym, aby poprawić estetykę polskich przedmieść, nie „ozdabiając” ich kolejnym niby-dworkiem?

Jakub Szczęsny: Cztery lata ożywionej działalności na rynku, zarówno tej, która wiąże się z komunikacją z potencjalnymi klientami i architektami oraz wynikającej z samego procesu projektowania i budowania Simple House'ów, pokazały nam, że kupujący nasze produkty to szeroko rozumiana klasa średnia. Bankowcy, z którymi rozmawialiśmy opisują tę grupę, do której sam należę, jako „grupę 400-500”, a więc ludzi, którzy mogą w ramach gospodarstwa domowego wziąć kredyt do 500 tys. zł, często dysponując już tzw. „uśpioną działką”, odziedziczoną po rodzicach czy dziadkach. Ludzie ci to właściciele małych przedsiębiorstw, handlowcy, rzemieślnicy, prawnicy, inżynierowie, czasem artyści i… architekci, bo – jak to określiła jedna z naszych klientek-architektek: „po co się męczyć, skoro możesz mieć fajny dom bez miesięcy projektowania”.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.simplehouse.pl

 


Liczba odwiedzin: 534 | Data publikacji: 2017-10-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.11.2017 | Domy drewniane

Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób na wybudowanie domu swoich marzeń. Drewniany dom jest zdrowy i zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat. Podstawą zachowania ciepła w takim domu jest odpowiednio dobrana izolacja. Firma Grandhouse – producent domów szkieletowych, wykorzystuje w termoizolacji swoich domów materiały firmy Steico wykonane z naturalnego włókna drzewnego.

21.11.2017 | Domy drewniane

Domy drewniane są coraz częściej poszukiwane przez osoby decydujące się na nową inwestycję. Argumentów na korzyść technologii szkieletowej jest bardzo wiele. Użytkownicy doceniają niepowtarzalny klimat drewnianych domów, szybkość ich budowy, a także innowacyjne sposoby wykończenia, zapewniające doskonałą odporność na warunki atmosferyczne oraz korzystny mikroklimat wewnątrz. Nie bez znaczenia jest znaczna ilość interesujących projektów. W ofercie firmy Danmar, znanego producenta domów drewnianych, pojawił się nowy dom całoroczny o symbolu XVII, który cechują niewielkie wymiary, nowoczesny design oraz bardzo atrakcyjna cena.

14.06.2016 | Domy drewniane

Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów i dachów, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Rynek budowlany w Polsce, początkowo nieufny wobec tej bardzo popularnej w Europie Zachodniej, USA i Kanadzie technologii, z roku na rok coraz chętniej wybiera właśnie prefabrykację. Szybkość realizacji, energooszczędność, niskie koszty budowy to tylko niektóre z zalet budownictwa szkieletowego.

09.06.2016 | Domy drewniane

Nowoczesne domy drewniane, jakie buduje się w XXI wieku, oprócz wykorzystania naturalnego, szlachetnego surowca, niewiele mają wspólnego ze swoimi drewnianymi przodkami. Postęp technologiczny, suszenie komorowe, niemal nieograniczone możliwości obróbki sprawiają, że budownictwo mieszkaniowe przeżywa dziś swój renesans.

11.12.2015 | Domy drewniane

Jakie wyobrażenia na temat budownictwa drewnianego są najbardziej rozpowszechnione? Że takie budynki mają mikroklimat pozytywnie wpływający na zdrowie człowieka, ale że są również nietrwałe, a drewno jest bardzo podatne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Ile w tym prawdy? Pytamy o to Tomasza Krygiera, właściciela firmy NTB Krygier (marka handlowa: Krygier – Domy Drewniane), która specjalizuje się w budowie nowoczesnych, energooszczędnych i zdrowych domów w konstrukcji szkieletowej.

10.11.2015 | Domy drewniane

Wybór technologii budowy domu to decyzja na całe życie, a nawet dłużej. Solidny dom służy przecież kolejnym pokoleniom. Jeśli jest to jednocześnie dom energooszczędny, zbudowany z ekologicznych surowców i harmonijnie wkomponowany w naturalne środowisko, staje się on domem idealnym. Takie domy buduje firma Danmar.

09.11.2015 | Domy drewniane

Przytulny, ekologiczny, energooszczędny – to pierwsze skojarzenia jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o domu drewnianym. I choć najczęściej podkreśla się właśnie te zalety budynków z bali czy wykonanych w technologii szkieletowej, to coraz częściej na zbudowanie własnego kąta z naturalnego surowca decydują się osoby, które poszukują rozwiązań designerskich, wyróżniających się i otwierających możliwości, aby podkreślić indywidualny gust właścicieli.

16.07.2015 | Domy drewniane

Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Inwestorzy stawiają, więc wysokie wymagania firmom realizującym ich marzenia. Chcą aby domy powstawały w możliwie najkrótszym czasie, spełniały ich wyobrażenia pod względem estetyki oraz by cechy użytkowe były skrojone pod indywidualne zamówienie.

08.05.2015 | Domy drewniane

Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w blokach, jest posiadanie własnego domu. Obok największych zalet takiego rozwiązania (własny ogród czy taras), niebagatelną kwestią jest większe niż w mieszkaniu poczucie niezależności. Wiele osób boi się jednak nie tyle samej inwestycji w budowę domu, co późniejszych kosztów eksploatacyjnych. O tym, że posiadanie własnego domu może iść w parze z niskimi opłatami, przekonuje Leszek Gorzołka z firmy Eko-dom z Goleszowa.

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

25.02.2014 | Domy drewniane

Jeszcze niedawno spychane na bok budownictwo drewniane rośnie w Polsce w siłę. Decyzję o budowie domu drewnianego podejmuje coraz większa liczba inwestorów. Dlaczego warto stawiać na inwestycję w tego typu budynki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wraz z ekspertem i współwłaścicielem firmy Eko-Dom Leszkiem Gorzołką.

Budowa domu to proces zwykle długi i kosztowny. Pochłania on często wiele czasu, nerwów i zdrowia inwestora, o które przecież coraz to ciężej w naszych zabieganych czasach.
Czy są zatem możliwości posiadania własnego, wymarzonego M, wybudowanego w sposób sprawny i szybki, przy zastosowaniu wyłącznie sprawdzonych i solidnych materiałów? Są – takie rozwiązania proponuje firma PARTNER ze Szczecina, produkująca już od ponad 20 lat, konstrukcje prefabrykowane dla budownictwa – wiązary dachowe, więźby obrabiane komputerowo oraz całe domy prefabrykowane w technologii szkieletowej.

27.04.2015 | Domy prefabrykowane

Domy w konstrukcji drewnianej zdobywają nową rzeszę zwolenników. Inwestorów przekonuje głównie fakt, że taka nieruchomość może powstać pięć razy szybciej niż dom budowany w sposób tradycyjny. Szybkie tempo prac szczególnie widoczne jest w przypadku domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej. Te jednak często niesłusznie porównywane są do tzw. „kanadyjczyków” – domów o konstrukcji szkieletowej, które w Polsce mają wyjątkowo złą sławę.

18.09.2014 | Domy drewniane

Technologia szkieletowa to rozwiązanie lekkie, energooszczędne i ekonomiczne. Na korzyść wznoszonych w ten sposób budynków przemawia również szybki czas realizacji inwestycji. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa osób, które decydują się na wybudowanie wymarzonego domu właśnie w takim systemie.

19.06.2018 | Domy prefabrykowane

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nad innymi technologiami przeważają zalety takie jak, zamknięty kosztorys, szybkie tempo wykonywania prac budowlanych i użycie nowoczesnych naturalnych materiałów do budowy.

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

10.05.2018 | Deweloperzy

Ucieczki z miasta w XXI wieku przybierają różne formy. Zakup domku nad jeziorem czy ogródka działkowego to dla wielu za mało, dlatego decydują się na wyprowadzkę za miasto i kupno domu na wsi lub w małej miejscowości. Co determinuje takie decyzje Polaków? Z pewnością finanse – spory dom z ogrodem na wsi czy w małym mieście kosztuje często tyle samo, co kawalerka w centrum dużego miasta. Jednak coraz częściej obok ekonomii do głosu dochodzi… zdrowy rozsądek, który każe porzucić wielkomiejskie, naznaczone pośpiechem życie i stworzyć dla niego alternatywę – własną enklawę spokoju. Naprzeciw takim oczekiwaniom osób z okolic Trójmiasta wychodzi firma Profesjonal 24, której portfolio za moment już wzbogaci się o kolejne domy bezczynszowe na Pomorzu – Osiedle Wschodnie w Skowarczu.

13.03.2018 | Domy drewniane

Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat systematycznie powiększają swoje udziały w rynku budowlanym. Niższa niż w przypadku tradycyjnych technologii cena, szybki i praktycznie niezależny od pogody czas wznoszenia, solidna konstrukcja spełniająca najbardziej restrykcyjne normy dla domów energooszczędnych i pasywnych – już tylko ze względu na te fakty warto zapoznać się z Firmą Domy Biedrzycki budującej w technologii Steico.

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

13.07.2017 | Domy drewniane

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

19.04.2017 | Domy drewniane

Domy z bali są naturalne, zdrowe i ekologiczne. Ze względu na właściwości litego drewna są kwalifikowane jako domy energooszczędne. Domy fińskie doskonale komponują się z otoczeniem, zapewniając najwyższą jakość życia. To inwestycja na lata, która będzie służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego technologię budowania z bali wykorzystuje się również do budowania dużych obiektów publicznych: hoteli, szpitali, przedszkoli.

06.04.2017 | Domy drewniane

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy gdy myślimy o budownictwie szkieletowym to natura, przyroda, styl rustykalny, tradycja. Oczywiście każde z tych słów trafnie oddaje charakter drewnianych budynków, jednak to dopiero początek całego repertuaru możliwych określeń. Technologia domów kanadyjskich nie ma właściwie żadnych ograniczeń zarówno jeśli chodzi o kształtowanie bryły budynku, jak i o wykończenie elewacji, dlatego dom oparty na konstrukcji szkieletu drewnianego wizualnie może niczym się nie różnić od murowanego. O ile oczywiście granic nie postawi… wyobraźnia projektanta i technologiczne możliwości firmy, której powierzymy realizację budowy.

13.02.2017 | Domy drewniane

Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj jednoznacznie – to surowiec ekologiczny, przyjazny środowisku naturalnemu, a jednocześnie dość „staromodny”, przypisywany raczej do wiejskiej, rustykalnej prostoty niż nowoczesności. O tym, jak bardzo takie przekonanie jest błędne, można się przekonać śledząc ofertę firmy Drewniane Zielone Domy, która w swoich całorocznych domach skandynawskich oferuje montaż najnowocześniejszych technologii: pomp ciepła, wodnych czy gotowych systemów dla domów inteligentnych. A to wszystko przy zastosowaniu naturalnych i przyjaznych dla zdrowia człowieka materiałów.

22.11.2016 | Domy drewniane

Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty, prędzej czy później pojawia się hasło „A może by tak zbudować dom?” Jednak zwykle już samo to pytanie uruchamia dyskusję o tym, że długo, drogo, ekipy niesolidne… A co gdyby dom przyjechał prosto z fabryki? I wymagał, tak jak meble, tylko złożenia w całość idealnie pasujących do siebie elementów?

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. zachodniopomorskie
woj. śląskie
woj. podkarpackie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: domy drewniane, dom kwadratowy, kwadratowe domy, modułowy dom, domy modułowe,