Fakt, że człowiek doprowadził do daleko posuniętej degradacji ziemi, eksploatując złoża naturalne i zanieczyszczając atmosferę, jest oczywisty. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest rosnąca świadomość społeczeństwa i przeświadczenie, że nasze jednostkowe decyzje (np. rezygnacja z samochodu na rzecz transportu publicznego) mają wpływ na stan planety. Można jednak pójść o krok dalej, czy też po prostu – zrobić większy krok i postawić na budownictwo ekologiczne. Firma ASKO Budownictwo jako deweloper działający na rynku od 12 lat, jako pierwsza w Białymstoku wznosi ekologiczny budynek, który zaprojektowany został z naciskiem na przyjazne środowisku rozwiązania.

fot. Asko

Dla singli i dla rodzin z dziećmi

Apartamenty Ciepła 38 w Białymstoku to prestiżowy i elegancki 7-piętrowy budynek, który wyróżnia ponadczasowa architektura, przemyślana w każdym detalu oraz nieprzeciętny design. Do użytku będzie oddanych 338 mieszkań o powierzchni od 21 do 80 m², każde z balkonem lub zielonym tarasem. Natury nie zabraknie też na klatkach schodowych, na których stawiający na budownictwo ekologiczne deweloper chce wprowadzić dużo zieleni.

Mieszkańcy apartamentów będą mieli do dyspozycji dwupoziomowy garaż oraz miejsca parkingowe, komórki lokatorskie i cichobieżne windy. Z kolei ukłonem w stronę rodzin z małymi dziećmi będzie zielone patio z bezpiecznym placem zabaw dla dzieci czy wózkownia.

Wysoki standard wykończenia wnętrz i funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz to tylko niektóre atuty tego nowoczesnego budynku. Przede wszystkim jego wyróżnikiem są zastosowane w obiekcie ekologiczne rozwiązania, którymi doskonale wpisuje się on w ideę budownictwa ekologicznego.

fot. Asko

Budownictwo ekologiczne – na miarę czasów

Ciepła 38 to pierwszy budynek wielorodzinny w Białymstoku, na którego dachu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne, pozwalające na wytworzenie prądu z darmowego i niewyczerpanego źródła, jakim jest słońce. Posłużą one do zasilania części wspólnych – klatek schodowych i hal garażowych, przez co obniżą koszty ponoszone z tytułu eksploatacji. Oczywiście wymiar ekonomiczny ma w tym przypadku ogromne znaczenie, jednak równie istotny jest fakt, że zielona energia pochodząca z odnawialnych źródeł nie generuje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń.

W ideę budownictwa ekologicznego wpisuje się też zielony dach ekstensywny, który przyczynia się do zmniejszenia ilości wody opadowej odprowadzanej z dachu do kanalizacji i poprawia izolacyjność termiczną domu. Dodatkowo chroni właściwy dach przed gradobiciem, wiatrami czy zalegającym śniegiem.

fot. Asko

Dach apartamentów na Ciepłej będzie pokryty roślinnością, która nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych ani nawadniania. Zagwarantuje zarazem doskonałą izolację termiczną, zapewniając chłód w najgorętsze dni i chroniąc przed wychłodzeniem zimą. Jednocześnie tego typu dachy stanowią świetną izolację akustyczną, obniżając poziom hałasu i podnosząc komfort życia mieszkańców. To doskonałe remedium na kurczące się w coraz bardziej zabudowywanych miastach obszary zielone, będące kwintesencją budownictwa ekologicznego. Zielony dach jest też świetnym i efektownym sposobem na to, aby dodać uroku miejskiemu krajobrazowi. Pełni funkcję naturalnej oczyszczalni powietrza z pyłów, kurzu i spalin, a zarazem jest fabryką tlenu, która skutecznie pochłania dwutlenek węgla.

Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacyjne, w powstającym budynku na Ciepłej zamontowane będzie energooszczędne oświetlenie. Ponadto osoby posiadające samochody elektryczne będą mogły korzystać ze stacji ładowania zlokalizowanych w hali garażowej i na zewnątrz budynku.

fot. Asko

Katastrofa klimatyczna to nie wymysł osób, które alarmują o opłakanych skutkach działalności człowieka na ziemi. Każdy z nas przecież widzi, jak bardzo zmienił się klimat: coraz trudniej wytrzymać letnie upały, a zimą już nawet nie liczymy na to, że spadnie śnieg. Budownictwo ekologiczne to odpowiedź na te zmiany, choć na ogół kojarzymy je bardziej z domami jednorodzinnymi niż wielorodzinnymi. Ciepła 38 w Białymstoku to inwestycja, która odpowiada na potrzeby tych osób, którym zależy na poszanowaniu dostępnych zasobów i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, ale z różnych względów nie chcą budować samodzielnego domu poza miastem. To także wyjście naprzeciw tym klientom, którzy nie godzą się na żadne kompromisy w zakresie designu, estetyki oraz funkcjonalności.

Więcej szczegółów na stronie: www.askosa.pl

15-889 Białystok, Brukowa 28/1, woj. podlaskie
tel. 85 749 60 20,