Tradycyjny fundament a płyta fundamentowa – wykonanie
Płyta fundamentowa to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona klasycznymi stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Do jej wykonania wykorzystywane są podstawowe elementy szalunkowe, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych kształtów płyty fundamentowej, dzięki czemu można dopasować ją do projektu obiektu.
I choć na polskim rynku wciąż dominują tradycyjne fundamenty, to jednak coraz więcej inwestorów poszukuje rozwiązań lepiej uzasadnionych ekonomicznie, a do tego – dających szereg korzyści w toku eksploatacji, na przykład takich, które lepiej przeniosą obciążenia na niestabilnym gruncie czy skuteczniej zaizolują budynek. Czym różni się tradycyjny fundament od płyty fundamentowej? Projektem i wykonaniem przede wszystkim, to znaczy – głębokością wykopu, a także sposobem wykonywania izolacji.
– Istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym fundamentem a płytą fundamentową jest głębokość posadowienia. W przypadku tradycyjnych fundamentów dużo czasu zabiera wykonanie głębokiego wykopu, co przekłada się też na konieczność zaangażowania na dłużej ekipy budowlanej, a więc i na wzrost kosztów całej inwestycji. Nieco inaczej wygląda to, gdy wykonywana jest płyta fundamentowa. Głębokość posadowienia jest w tym wypadku mniejsza, a co za tym idzie – również sam wykop jest znacznie płytszy, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy – mówi Maciej Tkaczyk z firmy Skeleton House, która obok konstrukcji drewnianych (domy kanadyjskie, obróbka i montaż więźb dachowych) wyspecjalizowała się też w projektowaniu i wykonywaniu płyt fundamentowych.

 

Fot. Skeleton House

Płyta fundamentowa – projekt na miarę potrzeb
– Kluczowym elementem, który ma wpływ nie tylko na późniejszą eksploatację domu, który zamiast tradycyjnych fundamentów zbudowany jest na płycie, ale także – na koszt wykonania, jest projekt płyty fundamentowej. Trzeba przede wszystkim ustalić, jaka będzie jej grubość. Zazwyczaj wynosi ona 25 cm, ale w wyjątkowych przypadkach, dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki zwiększającej wysokość elementu krawężnikowego (a tym samym – grubość płyty żelbetowej), możliwe jest wykonanie płyty fundamentowej o grubości nawet 40 cm – wyjaśnia Maciej Tkaczyk.
Konstruktorzy z firmy Skeleton House wykonują wszystkie niezbędne obliczenia, uwzględniając przy tym takie aspekty, jak projekt budynku, warunki gruntowe, a także wszystkie założenia techniczne związane z rozmieszczeniem rur kanalizacyjnych, instalacji elektrycznej, instalacji kominowej. Dzięki temu inwestor może być pewien, że projekt płyty fundamentowej będzie dokładnie dopasowany do potrzeb.

Lepsza alternatywa dla tradycyjnego fundamentu
Jakie są zalety płyt fundamentowych? Przede wszystkim błyskawiczny czas wykonania, co wpływa oczywiście na przyspieszenie realizacji całego budynku. Ten aspekt doceniają zwłaszcza ci inwestorzy, którzy decydują się na jedną z nowoczesnych technologii wznoszenia budynków, np. domów prefabrykowanych.
To także lepsza izolacja termiczna i łatwość w wykonaniu. Płytę fundamentową łatwiej jest zaizolować, bo nie ma konieczności wykonywania dodatkowych izolacji pionowych i poziomych, niezbędnych przy wykonywaniu tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Ponadto płyta doskonale zabezpiecza konstrukcje budynków, zarówno termicznie, jak i przed wilgocią pochodzenia gruntowego.
Płyta jest elementem monolitycznym, o wiele bardziej stabilnym niż ławy i ściany fundamentowe. Jako konstrukcja nośna jest w stanie przenieść znacznie większe obciążenia z budynku na grunt dzięki ich równomiernemu rozłożeniu na całej powierzchni płyty.
– Ma to olbrzymie znaczenie w przypadku gruntów o małej nośności, niejednorodnych, nasypowych, podatnych na osiadanie lub o wysokim poziomie wód gruntowych, czy też na terenach szkód górniczych, na których to właśnie płyta okazuje się często najlepszym rozwiązaniem – mówi Maciej Tkaczyk.

 

Fot. Skeleton House

Płyta fundamentowa – cena robocizny
Oczywiście w przypadku tego typu rozwiązania rodzi się pytanie, ile kosztuje wykonanie płyty fundamentowej. Cena robocizny zależy oczywiście od wielu czynników, jak choćby od wielkości samej płyty fundamentowej, głębokości jej posadowienia itd.
Warto jednak pamiętać, że koszt będzie niższy niż w przypadku fundamentu tradycyjnego. Wykonanie projektu płyty fundamentowej jest prostsze, podobnie jak prace ziemne, co wpływa na obniżenie ceny inwestycji. Również wykopy są płytsze niż przy tradycyjnym rozwiązaniu, co naturalnie skraca czas budowy i umożliwia mechaniczne wykonywanie prac. Grunt pod płytę trzeba jednak przygotować poprzez zagęszczenie żwirem i piaskiem.
– Jako producent konstrukcji drewnianych, którymi zajmujemy się od 20 lat, nauczyliśmy się podchodzić indywidualnie do każdego zadania, a w naszym portfolio znajduje się już ponad 1000 instalacji na terenie całej Europy.
Wykonujemy kanadyjskie domy drewniane, a także projekty, obróbkę i montaż więźb dachowych. Ponadto firma zajmuje się projektowaniem i wykonaniem płyt fundamentowych, które powstają przy użyciu najlepszych materiałów i profesjonalnego sprzętu. Do współpracy zapraszamy zarówno deweloperów i generalnych wykonawców, jak i prywatnych inwestorów – podsumowuje Maciej Tkaczyk.

Z ofertą firmy można zapoznać się stronie: skeletonhouse.pl

66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Wylotowa 196 , woj. lubuskie
tel. +48 697 960 022, +48 509 330 622,