Montaż stolarki w standardzie energooszczędnym i pasywnym

Okna i drzwi montowane w warstwie ocieplenia

Budynki energooszczędne i pasywne muszą spełniać bardzo surowe wymogi bilansu energetycznego. Obok kluczowych aspektów, jak dobór materiałów, zwarta konstrukcja, właściwa wentylacja i odpowiednie rozmieszczenie okien, równie ważnym czynnikiem wpływającym na szczelność takich obiektów jest jakość połączeń wszystkich elementów. Dotyczy to również stolarki otworowej – bo nie tylko same okna i drzwi, ale również ich sposób montażu musi spełnić rygorystyczne wymagania.

Szczelne połączenia okien i drzwi
Gwałtownie kurczące się zasoby naturalne oraz zwiększające się zużycie energii na całym świecie przyczyniają się do coraz częstszego wybierania przez inwestorów rozwiązań energooszczędnych. Również w Polsce z roku na rok rośnie liczba budynków projektowanych w standardzie NF40 (energooszczędnym) i NF15 (pasywnym). Z jednej strony jest to powodowane nieustannym wzrostem cen energii, z drugiej strony coraz większa jest też świadomość ekologiczna Polaków. Za wymaganiami rynku energooszczędnego i pasywnego muszą też nadążyć firmy oferujące poszczególne komponenty dedykowane specjalnie dla tego typu budownictwa.
– W takich obiektach zasadniczą rolę odgrywają nie tylko materiały budowlane wykorzystywane do wzniesienia budynku, ale także szczelność połączeń pomiędzy ich poszczególnymi elementami, zwłaszcza zaś w miejscach montażu okien i drzwi – mówi Joanna Krawczyk z firmy Klinar, produkującej podkłady podokienne znane na rynku jako „ciepłe parapety”.

 

montaż stolarki montaż stolarki montaż stolarkifot. Klinar

 

Wymagania dla budynków energooszczędnych i pasywnych
Wartość współczynnika Ψe dla połączenia okien z murem w budynkach o standardzie NF15 wynosi 0,01 W/mK natomiast w standardzie NF40 0,1 W/mK. – Uzyskanie wartości na tym poziomie praktycznie przesądza o umiejscowieniu stolarki w warstwie ocieplenia – podkreśla Joanna Krawczyk.
Warunki Techniczne wyraźnie precyzują też parametry szczelności budynków energooszczędnych i pasywnych. Dla obiektów z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją, współczynnik szczelności wynosi n 50 < 1,5 1/h (dom energooszczędny). Dla budynku pasywnego wartość ta jest jeszcze mniejsza i nie może przekraczać 0,6 1/h. Bardzo surowe normy muszą też spełnić okna i drzwi. Współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi musi być na poziomie nie większym niż 0,3 m3 (m*h*daPa2/3). Okna muszę być bardzo szczelne i nie ma mowy o stosowaniu w nich nawiewników.
– Minimalizacja liniowego mostka termicznego oraz uzyskanie maksymalnej szczelności połączenia to kluczowe aspekty, które umożliwiają zachowanie wszystkich tych surowych wymogów. Dlatego też zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z firmą KNELSEN GmbH, wiodącym producentów systemów zamocowań stolarki w warstwie ocieplenia – konsoli – wyjaśnia Joanna Krawczyk.

 

montaż stolarkifot. Klinar

 

Zespół bloku podokiennego KIK
Podjęciu współpracy przez oba przedsiębiorstwa przyświecał jeden cel: odpowiedzieć na płynące z rynku zapotrzebowanie i zaoferować klientom rozwiązanie, które spełni ich oczekiwania i będzie dopasowane do budynków o największym wymaganiach, wznoszonych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Obie firmy połączyły więc swoje najlepsze produkty dedykowane dla budownictwa energooszczędnego i zaprojektowały sposób montażu stolarki w ociepleniu połączony z blokiem podokiennym, który dodatkowo podnosi właściwości termiczne najbardziej newralgicznej części obwodu okna, jakim jest jego dolna krawędź.
– Jako dodatkowe doszczelnienie zastosowaliśmy specjalnie do tego systemu wykonaną folię zewnętrzną o szerokości 250 mm, która obejmuje całość połączenia wraz z opaską wykonaną ze styropianu grafitowego, zapewniającą doskonałą szczelność – mówi Joanna Krawczyk.

 

montaż stolarkifot. Klinar

 

Szczelny montaż stolarki otworowej
W skład opracowanego przez obie firmy systemu wchodzi blok podokienny ze specjalną szyną wzmacniającą, konsole kątowe FMW, opaski ze styropianu grafitowego 50 x 100 lub 100 x 100, folia zewnętrzna paroprzepuszczalna o szerokości 250 mm lub 300 mm oraz folia wewnętrzna paroszczelna o szerokości 70mm.
Tak zaprojektowane rozwiązanie pozwala również na różne modyfikacje, dzięki którym można je dopasować do bardziej złożonych konstrukcji okiennych lub specyficznych warunków na budowie. Można np. stosować konsole przenoszące większe ciężary WS – do 237 kg na jedną konsolę lub boczne i górne konsole płaskie EL, WM czy SFK, kiedy nie ma możliwości zastosowania konsoli kątowych.
– Mamy nadzieję, że przy dalszej współpracy z firmami z branży, w szczególności z montażystami, będziemy opracowywać kolejne rozwiązania i unowocześniać te już wdrożone. Jesteśmy już po kilku bardzo udanych realizacjach z wykorzystaniem naszego rozwiązania, które w styczniu tego roku zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i oznaczone numerem P.411004 – podsumowuje Joanna Krawczyk.

Ze szczegółową ofertą firmy Klinar można zapoznać się na stronie: www.klinar.pl

 

83-329 Mirachowo, ul. Borowa 6 , woj. pomorskie
tel. (58) 66-77-828, 501-304-951,


Liczba odwiedzin: 1422 | Data publikacji: 2015-11-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


13.10.2017 | Techniki zamocowań
W styczniu 2017 roku weszły w życie...
Na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia...
26.02.2019 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zapewnia ciepło w...
27.03.2018 | Stolarka otworowa
Odpowiednia izolacja domu jest już podstawowym wyznacznikiem...
01.10.2013 | Osuszanie
Każdy użytkownik domu, mieszkania czy jakiegokolwiek innego...
okna
25.09.2018 | Stolarskie usługi
Właściwie przeprowadzony montaż okien pełni kluczową rolę...
Izolacja okien jest niezwykle ważną kwestią w...
Energooszczędne rozwiązania, doskonale zaizolowane budynki, nowoczesne metody...
drzwi przeciwpożarowe dwuskrzydłowe
W ciągu kilkunastu lat działalności firma Aliplast...
03.02.2016 | Stolarka otworowa
Sposób montażu stolarki otworowej oraz jakość jej...
22.03.2019 | Stolarka otworowa
„Mój dom moją twierdzą” mówi popularne powiedzenie....
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
27.04.2020 | Systemy budowlane
Prefabrykacja betonowa to hasło wywoławcze, charakteryzujące nowoczesne...
07.04.2020 | Chemia budowlana
Działanie deszczu i śniegu, wahania temperatury –...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
19.06.2019 | Stolarka otworowa
To one nadają bryle budynku charakter i...
jak montować okna
25.10.2018 | Stolarka otworowa
Okna dachowe stanowią duże wyzwanie zarówno dla...
02.03.2015 | Natryski pianki
W dzisiejszych czasach każdy inwestor wie, że...
Jednym z elementów, które odpowiadają za największe...
13.01.2015 | Stolarka otworowa
XXI wiek to epoka szczelnych budynków, okien...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
12.01.2021 | Stolarka otworowa
Niekiedy w starych domach lub w niewielkich...
10.01.2021 | Stolarka otworowa
Okna „gospodarcze” były jeszcze do niedawna synonimem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. małopolskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: blok podokienny, montaż okien w ociepleniu, drzwi montowane w warstwie ocieplenia, montaż stolarki w standardzie energooszczędnym, montaż stolarki w standardzie energooszczędnym i pasywnym, montaż stolarki w standardzie pasywnym, okna i drzwi montowane w warstwie ocieplenia, okna montowane w warstwie ocieplenia, szczelne połączenia drzwi, szczelne połączenia okien, szczelne połączenia okien i drzwi, szczelny montaż stolarki otworowej, zespół bloku podokiennego
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy