Bezinwazyjne osuszanie budynków

Wilgoć! Skąd się bierze i jak ją usunąć?

Każdy użytkownik domu, mieszkania czy jakiegokolwiek innego obiektu przyzna, że wilgoć pojawiająca się w nich w sposób niekontrolowany i powodujący rozwój grzybów, pleśni i zapachu stęchlizny jest najbardziej uciążliwą wadą budowlaną, z jaką można mieć do czynienia. Na szczęście eksperci dysponują już kilkoma metodami usuwania wilgoci w budownictwie.

Wilgoć może pojawiać się w budynkach z różnych powodów, takich jak uszkodzenia rur spustowych i rynnowych, kondensacja pary na ścianach , zalania czy uszkodzenie lub brak izolacji pionowej bądź poziomej. Sposób jej usunięcia zależy w dużej mierze od przyczyn zawilgocenia. Dlatego poszukując eksperta powinniśmy postawić na firmy posiadające w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania w tej materii. Jedną z nich jest Przedsiębiorstwo Techniczno – Handlowe Total z Radomia, które proponuje klientom trzy różne rozwiązania w kwestii usuwania nie tylko wilgoci, ale również jej źródła.
– W swojej ofercie posiadamy trzy różne typy urządzeń, które usuwają wilgoć lub wspomagają ten proces i jednocześnie dążą do trwałego  zwalczenia jej źródła lub przyczyn występowania – mówi Piotr Ślusarczyk, właściciel firmy.
Firma Total zajmuje się nie tylko montażem i dystrybucją urządzeń, ale  wykonuje również analizy problemów oraz dokonuje pomiarów poziomu wilgoci w murach budynków.

Dom jak termos
Jednym z podstawowych powodów utrzymywania się wilgoci wewnątrz budynków, (najczęściej w budownictwie mieszkaniowym) jest ich niedostateczna wentylacja i dążenie właścicieli lub administratorów do ich nadmiernego uszczelnienia. Działania takie, prawie zawsze wynikają z oszczędzania energii cieplnej a zawilgocenia pojawiają się właśnie jesienią i zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta.
Po czym poznać, że w naszym mieszkaniu następuje kondensacja pary wodnej? Otóż na szybach pojawiają się krople, na parapetach stoją „kałuże” wody a wokół okien na tynkach pojawią się pleśń i grzyb. W tym miejscu nasuwa się również drugie pytanie: Dlaczego zjawisko kondensacji pary następuje w budynkach, w których wcześniej nie występowało i dlaczego występuje w budynkach nowych?  Wynika to z faktu termomodernizacji obiektów, a także ze źle zaplanowanej wentylacji oraz z nadmiernego uszczelniania mieszkań i domów przez właścicieli.
Aby zapobiec powstawaniu grzybów wewnątrz domu należy, po jego dociepleniu i wymianie stolarki okiennej, zadbać o dobrą wentylację i utrzymanie stałej temperatury w naszym domu.
W wyżej opisanych przypadkach pomocne okazują się nawiewniki okienne, które wspomagają wentylację oraz wyrównywanie ciśnienia w pomieszczeniach. Ich działanie jest proste i polega na prawach fizyki. Nawiewnik powoduje dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza przy jednoczesnym wymuszeniu odprowadzenia przez wentylację  zużytego i wilgotnego powietrza.

 

nawiewnik-okienny-1.jpg Nawiewnik okienny / fot. Total

Nawiewniki montowane są na wysokości przynajmniej półtora metra nad posadzką, tak aby zimne powietrze nie było nawiewane bezpośrednio na osoby przebywające w pobliżu, a jedynie mieszało się z ciepłym powietrzem zbierającym się pod sufitem.

Nawiewniki montujemy w pokojach i ewentualnie w kuchni, następnie powietrze przepływa przez całe mieszkanie do pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi, czyli do łazienki, kuchni, oraz toalety, gdzie usuwane jest  na zewnątrz wraz z powstałymi zanieczyszczeniami – mówi Piotr Ślusarczyk.
Najczęściej spotykanym miejscem, gdzie montuje się nawiewniki są okna. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi ryzyko uszkodzenia stolarki zostaje zminimalizowane.

nawiewnik-okienny-proces-montazu-2.jpgMontaż nawiewnika okiennego / fot. Total

Po kapilarach, w górę
Innym, dużo poważniejszym źródłem wilgoci w budynkach jest brak lub uszkodzenie izolacji poziomej i pionowej, która zapobiega absorbowaniu wody gruntowej przez fundamenty murów. W przypadku jej braku lub uszkodzenia woda wnika w kanaliki powietrzne materiału budowlanego. Ilość tych kanalików, zwanych kanałami kapilarnymi, zależy od porowatości materiału budowlanego. Cegła, kamień wapienny oraz zaprawa murarska szczególnie dobrze chłoną wodę, ponieważ ilość kanałów kapilarnych dochodzi w nich aż do 25% masy. A w takim przypadku mur w zetknięciu się z wodą zachowuje się jak gąbka chłonąca wodę – efekt ten nazywamy podciąganiem kapilarnym.
Od napięcia powierzchniowego wody i od wielkości kapilar w murze zależy, jak wysoko wilgoć zostanie podciągnięta. W starych budynkach wysokość ta wynosi nawet do 9 m od poziomu gruntu! Cząsteczki wody poruszają się do góry w kapilarach muru dzięki ich napięciu powierzchniowemu w murze i wytwarza poprzez ten ruch elektryczność statyczną o ujemnym potencjale. Im cieńsze są kapilary, tym większe jest ciśnienie i tym wyżej podnosi się woda.
Firma Total posiada w swojej ofercie ciekawe rozwiązanie tego problemu, jakim jest system elektrofizycznej hydroizolacji – zwanej gdzie indziej technologią elektroosmozy.
Metoda polega na wytworzeniu w zawilgoconym budynku odpowiednio spolaryzowanego pola elektromagnetycznego o małym natężeniu, poprzez emitowanie fal elektromagnetycznych o niskiej częstotliwości – tłumaczy Piotr Ślusarczyk – Tak wytworzone pole ukierunkowuje cząsteczki wody, odwraca elektryczny potencjał muru i wywołuje wskutek tego ruch cząsteczek wody w kierunku gruntu. Długotrwałe działanie urządzeń powstrzymuje  podciąganie kapilarne i tym samym pełni rolę blokady hydrofobowej – dodaje.
 

total3.jpg

Za emitowanie fal odpowiada urządzenie ElektroAqua, które jest na stałe zamontowane na murze w zawilgoconym budynku, za pomocą dwóch kołków o średnicy 10 mm. Urządzenie o niewielkich wymiarach posiada bardzo estetyczny wygląd, podłączone jest do puszki lub gniazda sieci elektrycznej 230V o częstotliwości 50 Hz. Pracę urządzenia sygnalizują dwie kolorowe diody LED: czerwona wskazuje zasilanie, zielona wskazuje emisję pola. Urządzenie po zamontowaniu nie wymaga obsługi, jest bezpieczne dla ludzi i środowiska. Miesięczny koszt zużycia energii elektrycznej wynosi około 1 zł.
Proponowane urządzenie osusza betonowe, kamienne i ceglane mury, będące w promieniu działania. Po osuszeniu następuje całkowita blokada możliwości ponownego zawilgocenia, a w związku z tym giną: pleśń, grzyby i zapach stęchlizny. Jednak najważniejsze jest to, że metoda ta nie wymaga żadnych prac budowlanych, stosowania środków chemicznych, wierceń itp.

 

wilgoc-osuszacz-1.jpgUrządzenie ElektroAqua / fot. Total

Wilgoć po zalaniu i budowie
Zupełnie innym typem zawilgocenia budynku od wyżej opisanych jest wilgoć utrzymująca się  na skutek zalania lub w wyniku prowadzenia „mokrych” prac budowlanych. W tym wypadku firma Total proponuje rozwiązanie w postaci wynajmu wysokowydajnych osuszaczy kondensacyjnych. Ich działanie polega na schładzaniu powietrza poniżej punktu rosy, co powoduje wykraplanie się wilgoci, czyli kondensację.
Temperatura wypływającego z osuszacza powietrza jest wyższa o 3-8 stopnie od temperatury powietrza zassanego. Taki wzrost temperatury może powodować szybsze odparowanie wody np. z mokrych ścian. Wraz z wydłużeniem czasu pracy urządzenia w zamkniętym pomieszczeniu, ilość wody zawartej w powietrzu zostaje skutecznie zmniejszona – mówi Piotr Ślusarczyk.

osuszacz-kondensacyjny-1.jpgOsuszacz kondensacyjny ATIKA / fot. Total

Przy pomocy osuszaczy marki Atika, które znajdują się w ofercie firmy Total, można osuszać budynki w trakcie prac remontowych  jak również  nowo oddane, zalane w skutek awarii lub opadów atmosferycznych, pomieszczenia archiwalne i biblioteki, biura, pokoje, sklepy, piwnice i wszelkie inne wnętrza narażone na wilgoć.
Stosując osuszanie kondensacyjne w każdym z wymienionych wyżej przypadków, przede wszystkim zyskujemy na czasie! Skracamy czas schnięcia tynków, posadzek, dzięki czemu możemy szybciej przystąpić do kolejnych etapów remontu i budowy. W przypadku zalania w wyniku klęsk żywiołowych i awarii minimalizujemy szkody, a dodatkowo nie pozwalamy na rozwinięcie się pleśni i grzybów.
Suche mury oznaczają również wymierne oszczędności w ogrzewaniu budynku. Wilgotne mury są bowiem o wiele chłodniejsze i trudniej jest je ogrzać, mokra ściana powoduje utratę izolacyjności cieplnej.

Walka z wilgocią to konieczność
W przypadku zawilgocenia budynku, w początkowej fazie walki z wilgocią , przede wszystkim potrzebna jest nam trafna diagnoza dotycząca jej źródła. Firma Total potrafi obiektywnie ocenić i kompleksowo rozwiązać problem.
Na podstawie naszych doświadczeń i posiadanej wiedzy wykonujemy analizy problemów oraz dokonujemy pomiarów zawartości wilgoci w murach budynków. Metody walki z wilgocią zawsze dobieramy do indywidualnego przypadku – mówi Piotr Ślusarczyk – Wilgoć nie zawsze oznacza ogromne koszty i potrzebę stosowania specjalistycznych urządzeń. Jednak najważniejsze jest podjęcie szybkiego działania, ponieważ zwłoka jest przyczyną postępującej destrukcji jaką wilgoć dokonuje w murach i tynków budynków – dodaje.

Z pełną ofertą firmy Total można zapoznać się na stronie: www.total.radom.pl
 

26-600 Radom, ul. Lubelska 89/95, woj. mazowieckie
tel. 483654610, 603532146,


Liczba odwiedzin: 1449 | Data publikacji: 2013-10-01

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.02.2020 | Izolacje
Wysoka wilgotność murów stanowi zagrożenie zarówno dla...
07.03.2016 | Osuszanie
Problemy związane z obecnością wody i wilgoci...
Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz...
Jak pozbyć się wilgoci w domu, żeby...
Sposobem na stworzenie przyjaznego i zdrowego miejsca...
11.03.2019 | Chemia budowlana
Pytanie „jak pozbyć się wilgoci ze ściany”...
14.02.2018 | Chemia budowlana
Powszechne jest przekonanie, że wilgoć na ścianach...
27.07.2021 | Kruszywa
Grunty o niskiej nośności stawiają przed inwestorami...
16.07.2021 | Ogrody zimowe
Czy nam się to podoba, czy nie,...
16.07.2021 | Chemia budowlana
Hydroizolacja Remmers MB2K to elastyczna polimerowa powłoka...
15.07.2021 | Altany, pergole
Ogrodzenia sztachetowe metalowe to funkcjonalne i estetyczne...
Zarówno w przestrzeni publicznej, jak też prywatnej,...
06.07.2021 | Chemia budowlana
Płyty gipsowo-kartonowe to doskonała alternatywa dla ścian...
Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne to nie tylko kwestia...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
10.06.2021 | Izolacje
Wiedza o cechach technicznych materiałów budowlanych to...
09.06.2021 | Chemia budowlana
Problemy z mocowaniem płytek na tradycyjne kleje...
06.06.2021 | Chemia budowlana
Gont bitumiczny Matizol Max doskonale nadaje się...
01.06.2021 | Kruszywa
Stare budynki, które wymagają kompleksowego remontu, stawiają...
01.06.2021 | Chemia budowlana
Na efekt końcowy prac związanych z układaniem...
Taras drewniany czy kompozytowy – to pytanie,...
14.05.2021 | Beton
Nowoczesny fundament płytowy jest skuteczną i opłacalną...
Jakie systemy można zastosować do tworzenia zielonych ścian...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie

Słowa kluczowe: osuszanie budynków, wilgoć, wilgoć w pokoju, wilgoć w domu, bezinwazyjne osuszanie budynków, nawiewniki okienne, hydroizolacja, elektrofizyczna hydroizolacja, blokada przeciwwilgociowa, izolacje, izolacja, izolacje poziome, izolacje pionowe, izolacja pozioma, izolacja pionowa,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy