Osuszanie ścian i zapobieganie ponownemu zawilgoceniu
Występowanie wody i wilgoci w murach starych budowli jest wynikiem braku poziomych i pionowych izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych, których stosowanie jeszcze do niedawna nie było wcale kwestią oczywistą. W efekcie ściany starszych budynków bardzo często są mokre i szybko pojawiają się na nich glony i grzyby.
– W takiej sytuacji ważne jest działanie wielopłaszyczyznowe, bo nie wystarczy jedynie osuszenie murów. Trzeba też zabezpieczyć już wysuszoną ścianę przed ponowną degradacją – wyjaśnia Zbigniew Rybacki z firmy Pigment, która opracowała niezwykle skuteczny system osuszania murów i fundamentów o nazwie dryPROTECH.
Zasadniczymi składnikami systemu są preparaty Hermon, dostępne w postaci wodnych roztworów. Dzięki temu, że jako nośnik wykorzystują one wodę zawartą wewnątrz murów, mogą znacznie głębiej niż tradycyjne środki hydrofobizujące wnikać w podłoże, co przekłada się też na wyższą skuteczność działania.
Wśród zalet takiego systemu na pierwszym miejscu wymienić trzeba prostotę stosowania, gdzie nie jest wymagana żadna ingerencja mechaniczna, a jedynie aplikacja preparatów na powierzchnię ściany. W sposób oczywisty wpływa to na skrócenie czasu pracy na obiekcie, jak również na zmniejszenie jej nakładu (nie trzeba np. podcinać spoin lub wiercić otworów w celu wykonania iniekcji). Efekty działania widoczne są zdecydowanie szybciej niż w przypadku stosowania tradycyjnej metody izolacji poziomej, a preparaty Hermon sprawdzą się zarówno w przypadku zawilgocenia, zagrzybienia, jak i zasolenia murów.

 

osuszanie murów i fundamentówfot. Pigment

 

Fazy osuszania i hydrofobizacji budynku
– Kluczem do sukcesu jest zastosowanie pełnej technologii, to znaczy przeprowadzenie po kolei każdej fazy osuszania i hydrofobizacji dedykowanym preparatem – mówi Zbigniew Rybacki.
W pierwszej fazie preparat o nazwie Hermon I wnika do wewnątrz muru wykorzystując w tym celu kapilary znajdujące się w strukturze betonu lub cegły. Na skutek tego dochodzi do wzrostu ciśnienia i wypierania wody ze struktury muru. Skutki tego procesu można wyraźnie zobaczyć na powierzchni ściany, na której wykraplają się znaczne ilości wody. W kolejne fazie w wyniku aplikacji preparatu Hermon II proces wypierania wody zostaje spowolniony, dzięki czemu nie następuje blokowanie jej przepływu pomiędzy cząstkami muru.
– Na dalsze obniżenie tempa krystalizacji pozwala zastosowanie kolejnego środka o nazwie Hermon III, który zmniejsza naprężenia wewnętrzne w murze. Ten proces ma doprowadzić do stanu równowagi – wyjaśnia Zbigniew Rybacki.
W ostatniej fazie w wyniku aplikacji preparatu Hermon IV na powierzchni ściany powstaje oddychająca powłoka, która pozwala na usuwanie znajdującej się wewnątrz wilgoci do otoczenia, zabezpieczając jednocześnie mur przed działaniem czynników zewnętrznych i degradacją. Efektem stosowania środka Hermon IV jest też wzmocnienie i skonsolidowanie struktury muru, który staje się zdecydowanie mniej nasiąkliwy.

Wyrównywanie i nakładanie farby
Jednak system dryPROTECH to nie tylko preparaty Hermon, bo samo osuszanie oraz zabezpieczanie murów nie zawsze jest działaniem w pełni kompleksowym. W niektórych obiektach konieczne jest jeszcze wykończenie powierzchni ściany ze względów estetycznych, co dotyczy np. elewacji lub pomieszczeń, które są normalnie użytkowane.
W przypadku ścian potrzebujących wygładzenia i malowania świetnie sprawdzi się „Gładź Cementowa SUPER BIAŁA”, która wygładza podłoże. Jest ona przeznaczona do wykonywania cienkowarstwowych tynków na ścianach i sufitach oraz do innych prac remontowych, wykończeniowych i dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się w pomieszczeniach zawilgoconych. Dobrze wiąże się z podłożem betonowym, cementowym i cementowo-wapiennym. Użyta w systemie dryPROTECH nie utrudnia usuwania wilgoci resztkowej z wnętrza muru przez preparaty Hermon.
Etap ostatni to pomalowanie ścian specjalną farbą, która trwale zabezpieczy osuszone mury. W tym celu sprawdzi się farba mineralna Silanit, przeznaczona do malowania tynków cementowych, cementowo-wapiennych, renowacyjnych, cegły i betonu w zawilgoconych pomieszczeniach. Preparat może być ponadto stosowany na fasadach budynków pokrytych tynkami mineralnymi.
– Farba Silanit ma unikalny, specjalnie opracowany skład, dzięki któremu stanowi doskonałe zabezpieczenie nowych pomieszczeń przed grzybami, np. w mleczarniach, browarach, gorzelniach, magazynach, jak też odnawianie wilgotnych, zagrzybionych murów starych budowli, również o charakterze zabytkowym – podkreśla Zbigniew Rybacki.

 

osuszanie murów i fundamentówfot. Pigment

 

Osuszanie ścian, wyrównywanie i nakładanie na nie farby to trzy kroki do tego, aby pozbyć się zawilgoceń z murów starych budynków. Pamiętajmy jednak, że aby działania te były naprawdę skuteczne, trzeba odpowiednio dopasować preparaty. System dryPROTECH dzięki specjalnie opracowanej recepturze doskonale poradzi sobie z wodą i wilgocią, nie generując jednocześnie dużych wydatków ze strony inwestora.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.farbypigment.pl

70-892 Szczecin, ul. Pyrzycka 23 A, woj. zachodniopomorskie
tel. 914 621 020, 609 099 262,