Montaż okna polega na zamocowaniu konstrukcji okna do ściany budynku i dokładnym jego uszczelnieniu po obwodzie. Sposób montażu należy dostosować przede wszystkim do rodzaju okien oraz grubości ściany i materiałów, z jakich została ona wykonana.
– Przy montażu należy umiejscowić okno tak, aby wyeliminować mostki termiczne i zapewnić jak najmniejsze straty ciepła – opowiada pan Piotr Radke, właściciel firmy Pro Okno, zajmującej się m.in. montażem stolarki okienno-drzwiowej – Dlatego też okna montowane w ścianach jednowarstwowych wstawia się w połowie grubości ściany, w ścianach dwuwarstwowych – przy zewnętrznej krawędzi ściany, a w ścianach trójwarstwowych (najgrubszych) – w warstwie ocieplenia.

 

montaż stolarki otworowej

fot. Pro Okno

Przygotowanie okna i muru przed montażem
Wszelkie prace montażowe powinny zacząć się od przygotowania okna i powierzchni muru, w którym okno będzie osadzone. Pominięcie tego etapu, skutkuje niedokładnym osadzeniem okna w ścianie – ze względu na zanieczyszczenia i luźne fragmenty muru. Dlatego właśnie ścianę należy dokładnie oczyścić oraz usunąć wszystkie luźne kawałki muru. Jeżeli ościeże jest nierówne, trzeba je wyrównać zaprawą murarską, a potem ustabilizować podkładem gruntującym. Po wyschnięciu można przejść do kolejnego etapu, czyli osadzenia okna.

 

uszczelnianie okien

fot. Pro Okno

W jaki sposób prawidłowo osadzić okno?
Osadzenie okna, czyli dokładne wypionowanie i wypoziomowanie okna, zapewnia jego stabilność oraz zapobiega ucieczkom ciepła z budynku i przenikaniu zimnego powietrza do pomieszczeń. Ramę okna należy ustawić tak, aby zachować taką samą szczelinę dylatacyjną na górze i po bokach ramy. Na dole warto zostawić nieco więcej miejsca do zamontowania podokienników. Pozycję ramy okna warto kontrolować za pomocą poziomicy. Ustawione odpowiednio okno należy unieruchomić klinami, aby następnie zamocować ościeżnicę. Do zamocowania ościeżnicy stosuje się specjalne dyble ościeżnicowe lub kotwy.

 

czym uszczelniać okno

fot. Pro Okno

Jak uszczelnić okno PCV?
Podczas montażu okna bardzo ważne jest jego uszczelnienie, które powinno charakteryzować się paroszczelnością, dobrą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną.
– Nieprawidłowe uszczelnienie okna naraża pomieszczenie na wychładzanie – ze względu na powstające na styku ramy okna z murem mostki termiczne, w które wnika woda i zimne powietrze – opowiada pan Piotr Radke – Z tego powodu ościeża stają się zimne, wilgotne i może rozwijać się na nich pleśń. Dlatego sama pianka montażowa nie rozwiąże problemu mostków termicznych.

Podstawą są odpowiednio dobrane do rodzaju okna uszczelki. Najlepiej sprawdzą się te z pianki poliuretanowej lub tworzywa EPDM. Są bardzo trwałe i elastyczne – nie utrudniają otwierania i zamykania skrzydła okiennego. Trzeba pamiętać, że uszczelki do okien plastikowych mogą posiadać zróżnicowane rozmiary i nawet w przypadku jednego okna można spotkać się z różnym rozmiarem uszczelki na skrzydłach oraz ramie.

 

fot. Pro Okno

Po zewnętrznej stronie okna stosuje się także taśmy paroszczelne, które zabezpieczą okno przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza do muru. Na zewnątrz z kolei używa się taśmy paroprzepuszczalne bądź poliuretanowe, które zapewniają ścianie odpowiednią cyrkulację powietrza.

– Można również zastosować tzw. węgarki, czyli osłony ze styropianu lub pianki poliuretanowej o grubości minimum 5 cm, które zakryją około 70% szerokości ościeżnicy. Jest to rozwiązanie coraz rzadziej stosowane, głównie w przypadku ścian trójwarstwowych i jednowarstwowych z betonu – podpowiada właściciel firmy Pro Okno.

Czym uszczelnić okna drewniane?
A w jaki sposób uszczelnić okna drewniane? Podobnie jak okna z PCV stosuje się uszczelki – zwłaszcza te z EPDM, ponieważ nie tworzą one oporu podczas ściskania i dobrze maskują wszelkie nieszczelności. Innym uniwersalnym rodzajem uszczelnienia jest pianka poliuretanowa, którą stosuje się do uszczelniania luki pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Jednak ze względu na niską odporność na działanie promieniowania UV dobrze jest ją osłonić, np. silikonem lub masą akrylową, co wzmocni parametry pianki i zapobiegnie jej szybkiej degradacji.

 

montaż okien

fot. Pro Okno

Samodzielny montaż okna – co zrobić, kiedy nie jesteś go w stanie wykonać?
Samodzielny montaż okna nie jest trudną pracą, jednak kiedy nie mamy doświadczenia w pracach remontowych lub chcemy mieć pewność, że okno będzie działać bez zarzutów, warto jego montaż zlecić profesjonalnej firmie takiej, jak firma Pro Okno pana Piotra Radke. Fachowcy z doświadczeniem dobiorą odpowiednią technikę montażu do rodzaju okna i muru, wykonają uszczelnienie i sprawdzą, czy skrzydła otwierają się i zamykają bez problemu. W ten sposób nie musimy martwić się, czy prace przebiegły prawidłowo i w odpowiedniej kolejności, czy użyliśmy odpowiednich materiałów i czy w okresie jesienno-zimowym nie wystąpią przeciągi. Ponadto otrzymujemy gwarancję serwisu na wypadek wystąpienia jakiejkolwiek usterki.

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą firmy, odwiedź jej profil na Facebooku: www.facebook.com/PRO-OKNO-Service-Piotr-Radtke/

 

montaż okna

fot. Pro Okno

Firma Pro Okno zajmuje się montażem stolarki otworowej, okien, drzwi (z PCV, aluminium oraz drewniano-aluminiowych), rolet (nadstawnych oraz na mur), bram segmentowych i rolowanych, a także raffstore, markiz, roletek, moskitier. Bazuje na produktach najlepszych firm na polskim rynku m.in. DRUTEX, EKO OKNA, BIG TOR, BENNINCA czy NICE. Kompleksowa usługa obejmuje: fachowe doradztwo, pomiar, wycenę, demontaż, montaż oraz serwis. Firma Pro Okno wykonuje również usługi w zakresie wykończeń domów, mieszkań i pomieszczeń handlowo-usługowych.

85-130 Bydgoszcz, ul. Grudziądzka 43 lok. 13, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 509 811 519,