Którędy ucieka ciepło z domu?
Okna i drzwi mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku. Kluczowe są tu współczynniki przenikania ciepła oraz przepuszczalności energii słonecznej. O ile pierwszy z wymienionych parametrów musi mieć jak najniższą wartość, o tyle drugi jak najwyższą, ponieważ im więcej ciepła z promieniowania słonecznego dotrze do wnętrza budynku, tym niższe będą rachunki za ogrzewanie.
Wbrew obiegowym opiniom, o stratach ciepła w budynku decyduje jednak nie tylko konstrukcja okien i drzwi. Dużo energii grzewczej ucieka przez źle zaizolowane szczeliny pomiędzy parapetem wewnętrznym i zewnętrznym, gdzie tworzą się mostki termiczne. Efekt? Wyraźnie odczuwalne (zwłaszcza zimą) powiewy chłodu spod parapetu i uciekające na zewnątrz ogrzane powietrze.
Nowoczesna technologia pozwala rozwiązać ten problem poprzez specjalne profile podokienne (tzw. „ciepłe parapety”), powszechnie stosowane już w budownictwie energooszczędnym. W Polsce tego typu produkt oferuje firma Klinar.

 

ciepłe parapetyrys. Klinar

 

Dlaczego warto stosować profile podokienne?
Profile podokienne skutecznie pozwalają wyeliminować problem nieszczelności pomiędzy parapetem wewnętrznym i zewnętrznym, doskonale izolując i uszczelniając przestrzeń pod oknami. Przekłada się to na lepsze właściwości termiczne i energetyczne budynku oraz wyeliminowanie problemu przedmuchów między oknem a parapetem. Ponadto profile podokienne pozwalają gruntownie i efektywnie poprawić jakość montażu stolarki okiennej.
– Najczęściej stosowanym i podstawowym elementem systemu „ciepłych parapetów” jest profil podokienny PR02XT o wymiarach 70 mm x 385 mm. Jego konstrukcja pozwala na zamontowanie parapetu wewnętrznego o grubości do 32 mm oraz parapetu zewnętrznego o grubości do 22 mm – wyjaśnia Joanna Krawczyk z firmy Klinar.- Tak duża szerokość profilu sprawia, że pokrywa on całą grubość muru do 250 mm, eliminując tym samym konieczność ewentualnego sztukowania. Zwiększona jest również powierzchnia przylegania profilu do podłoża – dodaje.

 

ciepły parapetrys. Klinar

Profile PR02XT przystosowane są do konkretnego systemu okien i drzwi PCV, stolarki drewnianej lub ALU. Dodatkowo na specjalnej listwie PCV wpuszczonej w profil naklejana jest rozprężna taśma, która wypełnia szczelinę między ramą okna a profilem. Listwa usztywnia profil oraz stanowi element do przykręcenia parapetu zewnętrznego. Profil stanowi jednocześnie oparcie pod parapet zewnętrzny i wewnętrzny.
System „ciepły parapet” obejmuje również inne rodzaje profili, np. półprofile  podokienne wewnętrzne i zewnętrze, profile drzwiowe czy listwy podokienne. Wszystkie wykonane są z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS Prime lub w tańszej wersji ze styropianu technicznego EPS.

 

profile podokiennerys. Klinar

 

Dodatkowe uszczelnienia
Inwestycja w elementy ociepleniowe dla stolarki otworowej jest opłacalna ekonomicznie, ponieważ właśnie okna są miejscem newralgicznym jeśli chodzi i straty energii. Odpowiednie zaizolowanie i uszczelnienie samych okien i przestrzeni wokół nich pomaga więc nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale pozwala też na zakup mniejszych (i tańszych!) instalacji do ogrzewania domu.
Zastosowanie profili podokiennych „ciepły parapet” jest więc inwestycją, która amortyzuje się już po krótkim czasie. Firma Klinar oferuje również inne produkty, który pozwalają na zachowanie lepszego bilansu energetycznego budynku.

 

profil podokiennyrys. Klinar

– Obok różnego rodzaju elementów systemu „ciepły parapet” specjalnością naszej firmy są też wkłady ociepleniowe do stolarki okiennej z PCV i ALU.  Produkujemy wkłady zarówno do wszystkich funkcjonujących na rynku profili okiennych i drzwiowych ze styropianu grafitowego EPS S, jak i polistyrenu ekstrudowanego XPS Prime – informuje Joanna Krawczyk. – Ponadto oferujemy wszelkiego rodzaju listwy i profile ozdobne do stosowania na zewnątrz jak i do wewnątrz.
Potwierdzeniem skuteczności elementów systemu „ciepły parapet” i innych rozwiązań firmy są badania, jakie Klinar zlecił niezależnym instytucjom badawczym. Wszystkie produkty zostały przebadane w trzech niezależnych laboratoriach na wiatroszczelność (klasa C5), wodoszczelność (klasa 9A), infiltrację powietrza (klasa 4), wytrzymałość na ściskanie, wyrywanie z podłoża oraz pod kątem izolacyjności termicznej.

Pełne wyniki badań, jak również cała oferta firmy Klinar dostępna jest na stronie: www.ciepłyparapet.eu

 

83-329 Mirachowo, ul. Borowa 6 , woj. pomorskie
tel. (58) 66-77-828, 501-304-951,