Energooszczędne ciepłe parapety

Jak zatrzymać ciepło w domu?

XXI wiek to epoka szczelnych budynków, okien i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mają pomóc w zatrzymaniu wewnątrz domów i mieszkań jak największej ilości ciepła. I choć najczęściej szczelność budynku kojarzymy właśnie z oknami, drzwiami i izolacją obiektu, to często zapominamy o tym, że wielkie znaczenie ma tu również dobre osadzenie okien i uszczelnienie przestrzeni pod nimi.

Którędy ucieka ciepło z domu?
Okna i drzwi mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku. Kluczowe są tu współczynniki przenikania ciepła oraz przepuszczalności energii słonecznej. O ile pierwszy z wymienionych parametrów musi mieć jak najniższą wartość, o tyle drugi jak najwyższą, ponieważ im więcej ciepła z promieniowania słonecznego dotrze do wnętrza budynku, tym niższe będą rachunki za ogrzewanie.
Wbrew obiegowym opiniom, o stratach ciepła w budynku decyduje jednak nie tylko konstrukcja okien i drzwi. Dużo energii grzewczej ucieka przez źle zaizolowane szczeliny pomiędzy parapetem wewnętrznym i zewnętrznym, gdzie tworzą się mostki termiczne. Efekt? Wyraźnie odczuwalne (zwłaszcza zimą) powiewy chłodu spod parapetu i uciekające na zewnątrz ogrzane powietrze.
Nowoczesna technologia pozwala rozwiązać ten problem poprzez specjalne profile podokienne (tzw. „ciepłe parapety”), powszechnie stosowane już w budownictwie energooszczędnym. W Polsce tego typu produkt oferuje firma Klinar.

 

ciepłe parapetyrys. Klinar

 

Dlaczego warto stosować profile podokienne?
Profile podokienne skutecznie pozwalają wyeliminować problem nieszczelności pomiędzy parapetem wewnętrznym i zewnętrznym, doskonale izolując i uszczelniając przestrzeń pod oknami. Przekłada się to na lepsze właściwości termiczne i energetyczne budynku oraz wyeliminowanie problemu przedmuchów między oknem a parapetem. Ponadto profile podokienne pozwalają gruntownie i efektywnie poprawić jakość montażu stolarki okiennej.
– Najczęściej stosowanym i podstawowym elementem systemu „ciepłych parapetów” jest profil podokienny PR02XT o wymiarach 70 mm x 385 mm. Jego konstrukcja pozwala na zamontowanie parapetu wewnętrznego o grubości do 32 mm oraz parapetu zewnętrznego o grubości do 22 mm – wyjaśnia Joanna Krawczyk z firmy Klinar.- Tak duża szerokość profilu sprawia, że pokrywa on całą grubość muru do 250 mm, eliminując tym samym konieczność ewentualnego sztukowania. Zwiększona jest również powierzchnia przylegania profilu do podłoża – dodaje.

 

ciepły parapetrys. Klinar

Profile PR02XT przystosowane są do konkretnego systemu okien i drzwi PCV, stolarki drewnianej lub ALU. Dodatkowo na specjalnej listwie PCV wpuszczonej w profil naklejana jest rozprężna taśma, która wypełnia szczelinę między ramą okna a profilem. Listwa usztywnia profil oraz stanowi element do przykręcenia parapetu zewnętrznego. Profil stanowi jednocześnie oparcie pod parapet zewnętrzny i wewnętrzny.
System „ciepły parapet” obejmuje również inne rodzaje profili, np. półprofile  podokienne wewnętrzne i zewnętrze, profile drzwiowe czy listwy podokienne. Wszystkie wykonane są z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS Prime lub w tańszej wersji ze styropianu technicznego EPS.

 

profile podokiennerys. Klinar

 

Dodatkowe uszczelnienia
Inwestycja w elementy ociepleniowe dla stolarki otworowej jest opłacalna ekonomicznie, ponieważ właśnie okna są miejscem newralgicznym jeśli chodzi i straty energii. Odpowiednie zaizolowanie i uszczelnienie samych okien i przestrzeni wokół nich pomaga więc nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale pozwala też na zakup mniejszych (i tańszych!) instalacji do ogrzewania domu.
Zastosowanie profili podokiennych „ciepły parapet” jest więc inwestycją, która amortyzuje się już po krótkim czasie. Firma Klinar oferuje również inne produkty, który pozwalają na zachowanie lepszego bilansu energetycznego budynku.

 

profil podokiennyrys. Klinar

– Obok różnego rodzaju elementów systemu „ciepły parapet” specjalnością naszej firmy są też wkłady ociepleniowe do stolarki okiennej z PCV i ALU.  Produkujemy wkłady zarówno do wszystkich funkcjonujących na rynku profili okiennych i drzwiowych ze styropianu grafitowego EPS S, jak i polistyrenu ekstrudowanego XPS Prime – informuje Joanna Krawczyk. – Ponadto oferujemy wszelkiego rodzaju listwy i profile ozdobne do stosowania na zewnątrz jak i do wewnątrz.
Potwierdzeniem skuteczności elementów systemu „ciepły parapet” i innych rozwiązań firmy są badania, jakie Klinar zlecił niezależnym instytucjom badawczym. Wszystkie produkty zostały przebadane w trzech niezależnych laboratoriach na wiatroszczelność (klasa C5), wodoszczelność (klasa 9A), infiltrację powietrza (klasa 4), wytrzymałość na ściskanie, wyrywanie z podłoża oraz pod kątem izolacyjności termicznej.

Pełne wyniki badań, jak również cała oferta firmy Klinar dostępna jest na stronie: www.ciepłyparapet.eu

 

83-329 Mirachowo, ul. Borowa 6 , woj. pomorskie
tel. (58) 66-77-828, 501-304-951,


Liczba odwiedzin: 1339 | Data publikacji: 2015-01-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


Okna i drzwi energooszczędne, okna ocieplane, coraz...
Energooszczędne rozwiązania, doskonale zaizolowane budynki, nowoczesne metody...
Jednym z elementów, które odpowiadają za największe...
Izolacja okien jest niezwykle ważną kwestią w...
Płytki ceglane, deski, parkiety – rozwiązanie, które...
27.03.2018 | Stolarka otworowa
Odpowiednia izolacja domu jest już podstawowym wyznacznikiem...
26.05.2017 | Domy prefabrykowane
Keramzyt to lekki materiał budowlany (wypalona glina)...
Poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań w aranżacjach wnętrz jest...
Dom kojarzy się z ciepłem, spokojem, spędzaniem...
21.05.2015 | Wykańczanie wnętrz
„ W zdrowym domu - zdrowy duch”...
Mnogość materiałów wykorzystywanych w nowoczesnych aranżacjach wnętrz...
Podłoga, jako element dekoracyjny ma bardzo wielki...
01.10.2013 | Osuszanie
Każdy użytkownik domu, mieszkania czy jakiegokolwiek innego...
Parapety wewnętrzne MDF na wymiar to przysłowiowa...
21.06.2017 | Stolarskie usługi
Przaśna epoka PRL-u na naszych domach odcisnęła...
04.11.2015 | Stolarka otworowa
Budynki energooszczędne i pasywne muszą spełniać bardzo...
18.01.2021 | Stolarka otworowa
Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz często...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
12.01.2021 | Stolarka otworowa
Niekiedy w starych domach lub w niewielkich...
10.01.2021 | Stolarka otworowa
Okna „gospodarcze” były jeszcze do niedawna synonimem...
17.12.2020 | Stolarka otworowa
Szprosy, czy raczej szczebliny okienne, dawniej były...
06.12.2020 | Stolarka otworowa
Projektowanie z poszanowaniem ekologii i w zgodzie...
03.12.2020 | Stolarka otworowa
Powiększa się rodzina Reveal – aluminiowych konstrukcji...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. małopolskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: profile podokienne, profil podokienny, ciepły parapet, ciepłe parapety
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy