Ciepły parapet, ciepły dom

Każdego dnia słyszymy o fatalnym stanie zielonej planety, i niestety są to fakty, a nie opinie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny i oszczędny. Inwestorzy, którzy podejmują decyzję o budowie czy przebudowie domu chętniej niż kiedykolwiek do tej pory stawiają na odnawialne źródła energii, dużą wagę przykładając też do kwestii związanych z izolacją budynków. Ma to też oczywiście swój wymiar finansowy, bo im mniej pieniędzy wydamy na ogrzewanie, tym więcej zostanie ich w naszym portfelu. Nie mówiąc już o tym, że w ciepłym domu mieszka się po prostu bardziej komfortowo. Odpowiadając więc sobie na pytanie, czy warto zainwestować w ciepły parapet, najpierw trzeba uświadomić sobie, że nieszczelne połączenia okna z murem są jednym z newralgicznych miejsc w budynku, które odpowiadają za straty ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest oferowany przez firmę Styroform termoparapet XPS.

fot. Styroform S.C

Szczelność w cenie – ciepły parapet XPS

Ciepły parapet to profil podokienny wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jego podstawową funkcją jest uszczelnienie połączenia okna ze ścianą i z parapetami. Ponadto termoparapet stanowi też stabilne i odporne na obciążenia mechaniczne oparcie dla zewnętrznych i wewnętrznych parapetów, ułatwiając ich prawidłowe wypoziomowanie.

Pozwala on skutecznie wyeliminować mostki termiczne, które powstają na styku ościeżnicy z murem. Dzięki temu ciepłe powietrza nie „ucieka” z budynku, a zarazem do środka nie przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz.

Skąd te właściwości? Otóż termoparapet XPS zawdzięcza je specjalnej technologii produkcji, w której w procesie spieniania, a następnie ekstrudowania polistyrenu z dodatkiem środka pianotwórczego oraz poddawania go działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia powstaje tzw. Styrodur XPS. Taka technologia gwarantuje, że materiał ma z jednej strony wysoką odporność mechaniczną, z drugiej – doskonałe parametry izolacyjności termicznej, a współczynnik przewodzenia ciepła dla parapetu XPS wynosi od 0,027 do 0,036 W/(mK).

fot. Styroform S.C

Ciepły parapet – montaż

Termoparapet świetnie sprawdzi się w budynkach powstających w standardzie energooszczędnym lub pasywnym. Warto zainwestować w ciepły parapet również w sytuacji termomodernizacji czy wymiany stolarki okiennej w już istniejącym budynku, eliminując w ten sposób straty ciepła przez nieszczelne połączenia okna z murem. Termopoarapet XPS instaluje się podczas tzw. ciepłego montażu okna: okno zostaje osadzone na profilu podokiennym, czyli właśnie na termoparapecie, który może być stosowany w budynkach o ścianach jedno-, dwu- lub trójwarstwowych. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących typu okien – montaż ciepłego parapetu możliwy jest zarówno w przypadku okien PCV, aluminiowych, drewnianych i każdego typu parapetu wewnętrznego i zewnętrznego.

Oferowany przez Styroform ciepły parapet ma długość 120 cm, ale pozostałe wymiary i parametry są wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki temu kształt profilu jest dopasowany do grubości ściany, grubości docieplenia oraz typu profilu okiennego, co gwarantuje dokładne dopasowanie produktu do potrzeb danej realizacji. Możliwy jest montaż ciepłego parapetu pod oknem (termoparapet podokienny) oraz pod oknem balkonowym (termoparapet balkonowy). Ciepły parapet Styroform jest wyposażony standardowo w pasek taśmy rozprężnej uszczelniający styk z ramą okienną oraz w przypadku termoparapetów podbalkonowych – w listwę montażową PCV.

fot. Styroform S.C

Choć internetowe fora budowlane pękają w szwach, a każdy, kto zabiera głos w dowolnej sprawie, ma zdanie odmienne od poprzedników, to w jednej kwestii słychać zgodne opinie. Ciepły parapet i właściwie wykonana izolacja termiczna budynku to rozwiązania, które pozwalają lepiej gospodarować energią grzewczą, a tym samym – domowym budżetem. A w XXI wieku, gdy tak dużo mówi się o konieczności racjonalnego wykorzystywania dostępnych zasobów, nacisk na eliminowanie mostków termicznych i skuteczne ocieplenie budynków jest standardem. Oferowany przez Styroform termoparapet XPS doskonale się w te trendy wpisuje, będą remedium na mostki termiczne występujące w miejscu połączeń okien z murem.

Z ofertą producenta zapoznasz się na stronie: www.styroform.pl

75-811 Koszalin, ul. Połczyńska 67, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 501-325-501, +48 669-575-541,