Co to jest ciepły parapet?
Ciepły parapet, inaczej Termoparapet, to profil podokienny wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS, który ma na celu uszczelnić miejsce połączenia okna ze ścianą i z parapetami. Termoparapet stanowi również stabilne oparcie dla zewnętrznych i wewnętrznych parapetów, gwarantując ich prawidłowe wypoziomowanie oraz wysoką odporność na obciążenia mechaniczne.

 

 

TERMOPARAPET XPS – korzyści dla inwestora
Termoparapet gwarantuje szczelność okna, zapobiegając mostkom termicznym, czyli miejscom na styku ościeżnicy z murem powodującym straty ciepła. Tworzy trwałą barierę, dzięki której ciepłe powietrze nie ucieka z budynku, a z kolei zimne powietrze nie przedostaje się do wnętrza. Termoparapet nie dopuszcza również do tworzenia się wilgoci w warstwie muru.

 

 

TERMOPARAPET XPS od firmy Styroform
Producentem TERMOPARAPETU jest w Polsce firma Styroform. Produkowany przez nich ciepły parapet wykonany jest z polistyrenu ekstrudowanego (tzw. styroduru, XPS). Materiał otrzymuje się w procesie spieniania, a następnie ekstrudowania polistyrenu z dodatkiem środka pianotwórczego poddawanego działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Proces ten powoduje, że polistyren ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i wysoką termoizolacyjność – współczynnik przewodzenia ciepła dla parapetu XPS wynosi od 0,027 do 0,036 W/(mK) oraz jest odporny na działanie wilgoci. Dlatego jest to idealne rozwiązanie do każdego domu i mieszkania – nie tylko energooszczędnego i pasywnego, ale również w sytuacji termomodernizacji budynku i wymiany okien na nowe.

TERMOPARAPET XPS może być stosowany z każdym rodzajem stolarki okiennej: PCV, aluminiową i drewnianą oraz z każdym typem parapetu wewnętrznego i zewnętrznego (zgodnie ze specyfikacją zamawiającego). Długość jednego elementu wynosi 120 cm, ale pozostałe wymiary i parametry są wykonywane na indywidualne zamówienie klienta – kształt profilu jest dopasowany do grubości ściany, grubości docieplenia oraz typu profilu okiennego. Producent oferuje zarówno termoparapet podokienny, jak i termoparapet balkonowy. Ciepły parapet Styroform jest wyposażony standardowo w pasek taśmy rozprężnej uszczelniający styk z ramą okienną oraz w przypadku TERMOPARAPETÓW podbalkonowych, w listwę montażową PCV.

 

 

Montaż ciepłego parapetu – o czym należy pamiętać?
TERMOPARAPET XPS instaluje się podczas tzw. ciepłego montażu okna. Okno zostaje osadzone na profilu podokiennym, czyli termoparapecie. Termoparapet może być stosowany w budynkach o ścianach jedno-, dwu- lub trójwarstwowych.

Kiedy można wykonać montaż ciepłego parapetu? Najwłaściwiej zamontować termoparapety na etapie budowy domu, a ich montaż uwzględnić już podczas projektowania budynku. Można również zainstalować je podczas wymiany okien na nowe, aby w ten sposób wzmocnić szczelność okien i poprawić efektywność energetyczną całego domu.

Termoparapet – konieczne rozwiązanie w domach energooszczędnych
Przegrody zewnętrzne w domach energooszczędnych muszą zapewniać szczelność i ciągłość izolacji termicznej. Ważną rolę odgrywa tu odpowiednio zamontowana w murze stolarka okienna, która powinna stanowić barierę dla strat ciepła. Stosowanie dodatkowo ciepłego parapetu XPS pozwala wyeliminować mostki termiczne i znacząco ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku.

Z ofertą producenta zapoznasz się na stronie: www.styroform.pl

75-811 Koszalin, ul. Połczyńska 67, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 501-325-501, +48 669-575-541,