Jak rozpocząć proces aranżowania oświetlenia w ogrodzie? Podstawą jest dobry plan. Od czego zacząć, jeśli nie mamy doświadczenia oraz pomysłu?

fot. Libet 

– Z naszych obserwacji wynika, że zadowolenie z odpowiednio dobranego nowoczesnego oświetlenia przed domem jest bezpośrednio powiązane z właściwym projektem całego otoczenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy Good Bruk, autoryzowanej placówki sprzedaży produktów Libet. – W naszych punktach w Wojtówce, Kaniach czy Dziekanowie Polskim oferujemy szeroką gamę materiałów budowlanych, w tym także nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego 12 Volt. Nasi klienci często obok produktów poszukują także fachowego doradztwa. Dlatego bardzo ważnym elementem działalności sieci Platinium jest dostępność usługi projektowej, w ramach której współpracujący z nami specjaliści mogą stworzyć profesjonalne koncepcje aranżacji posesji z uwzględnieniem rozplanowania oświetlenia. Pamiętajmy bowiem, że nie ogranicza się ono wyłącznie do wyboru modeli lamp i lokalizacji dla nich. To także kwestie związane z pociągnięciem instalacji oraz dobraniem właściwych akcesoriów, jak transformatory, czujniki ruchu itp.

fot. Libet 

Na szczęście w przypadku nowoczesnych systemów 12 Volt do czynienia mamy z bardzo intuicyjnymi, łatwymi w montażu i prostymi w obsłudze, a przede wszystkim bezpiecznymi dla użytkowników rozwiązaniami. Dlatego spokojnie można podjąć się samodzielnego rozplanowania, a nawet montażu wybranych opraw. Oczywiście my zawsze chętnie doradzimy, jakie produkty będą najlepiej pasować do przedstawionych oczekiwań oraz stylistyki otoczenia. A jest z czego wybierać.

Nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz – gdzie je umieścić?

Przed zakupem opraw i osprzętu ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie: które elementy ogrodu, podjazdu oraz budynku chcemy wyeksponować po zmroku. Oświetlenie ma do spełnienia kilka istotnych zadań. Podstawową jest zapewnienie odpowiedniego światła dla wieczornego i nocnego użytkowania obejścia, a co za tym idzie – poprawa komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. W tym zakresie warto postawić na podświetlenie bramy, furtki, wjazdu do garażu, alejki ogrodowej schodów zewnętrznych, tarasu, drzwi wejściowych do domu, a nawet ogrodzenia posesji. W zależności od charakteru lokalizacji, do dyspozycji mamy m.in. praktyczne oprawy montowane do ściany, mocowane w kostce brukowej, wsadzane do gruntu (w całości lub za pomocą szpikulca), a nawet elastyczne taśmy LED, które można instalować na rozmaite sposoby. Warto też pomyśleć o bardziej dekoracyjnej funkcji oświetlenia, które subtelnie podkreśli walory estetyczne stawu, oczka wodnego, fontanny, ławeczki pod drzewem, albo samego drzewa oraz innej ogrodowej roślinności (krzewy, rabaty, kwietniki) – podpowiada Klaudia Wojtachnio, projektantka Libet. Do tego dochodzą punkty świetlne spełniające obie funkcje jednocześnie: np. podświetlenie ścieżki na trawniku, krawędzi tarasów oraz okolicznych nasadzeń. W przypadku niektórych budynków, szczególnie tych o nowoczesnej architekturze, do listy dochodzi oświetlenie reprezentatywne, podkreślające kształt, bryłę i strukturę budynku. Bogata oferta opraw Libet Light umożliwia skuteczne zagospodarowanie wszystkich stref na posesji przy użyciu modeli, które doskonale będą komponować się z pozostałymi elementami aranżacji. To przy tym nowoczesne rozwiązania technologiczne, zapewniające energooszczędność, komfort użytkowania, atrakcyjne efekty wizualne oraz łatwość montażu – dodaje przedstawiciel punktu sprzedaży Good Bruk.

fot. Libet 

Niezwykle prosta instalacja

Cechą szczególną oświetlenia zewnętrznego Libet Light jest jego prosty montaż.
– Systemy nowoczesnego oświetlenia wejścia do domu oraz ogrodu zostały przygotowane w taki sposób, aby można było bez problemu zainstalować je samodzielnie – wyjaśnia Kamil Drewczyński, specjalista firmy Libet. – Aby zainstalować oprawy oświetleniowe 12 Volt, przede wszystkim przygotowujemy sobie plan działania i niezbędne akcesoria, a następnie realizujemy takie proste etapy, jak: wpięcie konektora Y w transformator, podłączenie kabla do konektora Y, montaż transformatora np. na elewacji, poprowadzenie kabla w wyznaczone miejsca, zaciśnięcie na nim konektora F, do którego następnie podłączana jest wybrana lampa (mocowana do gruntu czy elewacji wg załączonej instrukcji). W tym miejscu możemy też poprowadzić rozgałęzienie instalacji, by podłączyć do niej w różnych lokalizacjach kolejne oprawy. Dzięki temu systemy oświetleniowe można także z łatwością rozbudowywać w późniejszym czasie. Kabel jest odporny na wodę i warunki atmosferyczne, a do tego wystarczy go wkopać stosunkowo płytko w ziemię lub po prostu przysypać ozdobnym kruszywem, nie ingerując w ten sposób znacząco w aktualną aranżacje.

fot. Libet 

Warto też zwrócić uwagę na ciekawe akcesoria zwiększające funkcjonalność, energooszczędność i inne walory nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego. Do dyspozycji tu mamy m.in. czujniki ruchu, czujniki zmierzchu, timer do ustawiania czasu świecenia, pilot z odbiornikiem czy aplikację ze specjalnym modułem umożliwiające zdalne sterowanie iluminacjami.

fot. Libet 

Smukłe słupki idealne do stref przy alejkach lub tarasach, kompaktowe reflektorki do podświetlania wybranych obiektów, designerskie lampy elewacyjne, a może dyskretne oprawy najazdowe i wpuszczane w podłoże? Z pełną ofertą produktów Libet Light można zapoznać się na stronach www.libet.pl oraz www.light.libet.pl.

Zapraszamy też do punktów sprzedaży Good Bruk www.goodbruk.pl

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 33 51 101,