Zawód strażaka bez względu na to czy pracuje on w Państwowej Straży Pożarnej, czy jest ochotnikiem, to służba publiczna, który od wielu już lat cieszy się w sposób niezachwiany największym zaufaniem społecznym. Jednak z oczywistych względów zawód ten obarczony jest też najwyższym poziomem ryzyka. Ludzie, którzy codziennie wystawiają na ryzyko własne życie zasługują na to co najlepsze, a wyposażenie, którym się posługują nigdy nie powinno i nie może ich zawieść.

fot. MELMET

Ile waży ubranie strażaka?

Specjalne ubranie to masa sięgająca 4 kg, do tego rękawice ważące 0,3 kg, hełm o wadze 1,4 kg. A do tego blisko kilogramowy pas bojowy oraz obuwie o ciężarze średnio 3,7 kg. Razem to 10 kg, które trudno jest przechowywać w zwykłej szafce. Poza tym jest to ubranie specjalnego przeznaczenia, które nie powinno utracić swoich wyjątkowych właściwości. Przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych jest je w stanie ochronić tylko metal. Dlatego remizy interesują szafki strażackie metalowe wykonane na zamówienie lub jako takie dedykowane straży pożarnej.

Trwałość i ergonomia codziennego użytkowania

Doświadczona w tworzeniu mebli metalowych na specjalne zamówienie i nie tylko firma Melmet stworzyła linię szaf strażackich. Firma podkreśla, że liczyła się dla nich przede wszystkim trwałość i ergonomia codziennego użytkowania. Głównym zastosowaniem tych szaf strażackich ma być możliwość swobodnego przechowywania odzieży strażackiej, która potrzebuje odpowiednio dużo miejsca i właściwych warunków.

fot. MELMET

Szafka na Nomex

Szafki ubraniowe bez względu na to czy jest wykorzystywana przez OSP czy PSP muszą posiadać odpowiednie parametry. Dla strażaka ekwipunek to podstawa. Ubranie specjalne strażaka to nie to samo co mundur. To tzw. środek ochrony indywidualnej, który wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony. Nomex ognioodporna tkanina techniczna stała się powszechna i obowiązkowa w polskiej straży pożarnej na przełomie wieków, kiedy to zaczęły obowiązywać normy europejskie EN. Nomex to technologia, która daje wszechstronną ochronę przed ogniem i łukiem elektrycznym, materiał zachowuje swoje właściwości na lata, ale musi być prany i przechowywany w odpowiedni sposób. Dlaczego? Nomex musi być utrzymany w czystości. Olej, smar, płyny ustrojowe, ale także po prostu osiadający kurz i pyły mogą zapalić się na ubraniu niezależnie od jego ognioodpornych właściwości. Z kolei kumulowana w ubraniu bojowym wilgoć zaburzyłaby możliwość dobrego odprowadzania potu, co utrudniałoby strażakom działanie podczas akcji, ale i groziłoby przegrzaniem organizmu i udarem cieplnym.

fot. MELMET

Szafki strażackie firmy Melmet zostały pomyślane i skonstruowane w taki sposób, aby sprostać wszystkim wymaganiom. W ich podłodze umieszczono otwory odprowadzające wodę. Grubość blachy od 0,7 mm i więcej to bariera, która ochroni ubranie przed tym co mogłoby zagrozić jego trwałości lub integralności. Solidne szafki strażackie metalowe jedno lub wielokomorowe, opcjonalnie z uchwytem na hełm lub bez – zależy od specyfikacji zamówienia. Gładka faktura blachy umożliwia łatwe utrzymanie powierzchni szafek w czystości, a malowanie proszkowe w kolorze z palety RAL skutecznie chroni mocną konstrukcję przed korozją. Oferowane szafki strażackie posiadają drzwi jednoryglowe i skrytki zamykane na zamki cylindryczne. Starannie przemyślana koncepcja i solidne wykonanie sprawiają, że ta linia produktowa cieszy się popularnością. Remizy chętnie zamawiają opisywane regały strażackie i darzą firmę zaufaniem.

Melmet oferuje jednak nie tylko szafy strażackie. W portfolio produktowym znajdują się również:
szafy metalowe BHP, szafy gospodarcze, meble warsztatowe, szafy serwerowe