Od czego zacząć remont łazienki? Od projektu!

Większość z nas potrafi mniej lub bardziej szczegółowo opisać swoją wymarzoną łazienkę. Jednak nawet jeśli masz przemyślany każdy najdrobniejszy detal, planując generalny remont łazienki, przelej swoją wizję na papier. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą projektanta. Decydując się na drugą opcję, warto skonsultować z nim swoje pomysły na wykonanie remontu łazienki. Profesjonalista może zaproponować Ci ciekawe, a przy tym sprawdzone rozwiązania, co może okazać się nieocenione, gdy dysponujesz niewielką przestrzenią lub po prostu zależy Ci, by funkcjonalnie ją zaaranżować.

fot. komfort.pl

Remont łazienki – materiały i wyposażenie

Bez względu na to, czy będziesz robić remont łazienki samemu, czy korzystając z usług fachowców, musisz wybrać się na większe zakupy. O czym pamiętać, planując remont łazienki? Co jest potrzebne do wykonania poszczególnych etapów prac?

Remont łazienki – jakie materiały są potrzebne?

Jedną z pierwszych rzeczy, jaka najpewniej przychodzi Ci do głowy, są płytki do łazienki. Warto więc od razu umieścić je na szczycie listy zakupów, a zaraz po nich uwzględnić niezbędne do układania kafli akcesoria oraz dodać farbę do malowania sufitu. Ta część listy będzie prezentować się następująco:

• płytki podłogowe i ścienne,
• fuga na podłogę i ściany,
• klej do płytek podłogowych i ściennych,
• preparat gruntujący do podłogi i ścian,
• farba do malowania sufitu.

Remont łazienki – co kupić? Wyposażenie i meble

Kilka kolejnych punktów na liście zakupów zajmą poszczególne elementy wyposażenia wnętrza – a przede wszystkim urządzenia sanitarne i armatura oraz meble łazienkowe. W pierwszym przypadku to:

• kabina prysznicowa i/lub wanna,
• umywalka,
• toaleta,
• baterie łazienkowe – prysznicowe i/lub wannowe oraz umywalkowe.

Dobór mebli natomiast jest w znacznym stopniu uzależniony od wielkości pomieszczenia. Jednak nawet jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, zainteresować Cię powinny szafki pod umywalkę, które pozwalają zagospodarować znajdującą się pod nią przestrzeń i zwiększyć funkcjonalność wnętrza. W miarę możliwości w projekcie warto uwzględnić także szafkę lub półki wiszące lub szafkę słupek – można je umiejętnie wkomponować w większość pomieszczeń, zyskując dodatkową przestrzeń do przechowywania ręczników, kosmetyków czy środków czystości.

fot. komfort.pl

Remont łazienki od podstaw – jak rozplanować prace?

Następną, a zarazem bardzo istotną kwestią jest kolejność wykonywania prac. Jak powinien przebiegać remont łazienki – co najpierw zrobić, by wszystko szło sprawnie i bez zbędnych przestojów? Generalny remont łazienki krok po kroku najlepiej zaplanować następująco:

1. Przygotowanie powierzchni – obejmuje przede wszystkim skuwanie starych płytek i usuwanie farby z pokrytych nią powierzchni.

2. Prace hydrauliczne – na tym etapie przeprowadza się wymianę rur, montaż niezbędnych przyłączy oraz instalację wężyków podłączeniowych do pralki czy baterii łazienkowych.

3. Przygotowanie instalacji elektrycznej – wykonując remont łazienki, należy sprawdzić stan instalacji elektrycznej, a w razie konieczności – wymienić ją.

4. Wymiana grzejników i wentylacji – jeśli zdarzało Ci się wyjątkowo marznąć po kąpieli lub w łazience był problem z odprowadzaniem pary wodnej, remont jest świetną okazją do tego, by wymienić grzejnik na nowszy model lub oraz zainstalować wydajny wentylator.

5. Układanie płytek i malowanie – po przygotowaniu wszystkich instalacji, przyjdzie czas na wyrównanie wszystkich powierzchni, wykonanie hydroizolacji przeciwwilgociowej oraz układanie płytek i malowanie.

6. Montaż urządzeń sanitarnych – na tym etapie montuje się kolejne elementy wyposażenia łazienki, czyli kabinę, wannę, umywalkę, toaletę oraz meble.

7. Montaż oświetlenia i zakup dodatków – wyposażenie łazienki uzupełnij o wybrane oświetlenie. Pamiętaj o tym, że nie każda lampa nadaje się do łazienki. Na koniec nie zapomnij o takich dodatkach jak lustro, wieszaki na ręczniki, wieszak na papier toaletowy, mydelniczka czy szczotka do toalety.

Remont łazienki – o czym pamiętać?

Remont łazienki z reguły przeprowadza się nie częściej niż co kilka, a nawet kilkanaście lat. Należy zatem zadbać o to, by zakupione materiały czy elementy wyposażenia przetrwały próbę czasu. Realizując kolejne punkty z listy zakupów, nie warto więc przesadnie oszczędzać – lepiej potraktować remont jako swego rodzaju inwestycję, która pozwoli Ci cieszyć się komfortowym, stylowym i funkcjonalnym wnętrzem.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,