Drewno – ekologiczny budulec
Jedną z przyczyn, dla których drewniane domy są ostatnio bardzo modne, są zalety samego surowca. Przyjazne środowisku i odnawialne materiały budowlane, a takim bez wątpienia jest drewno, świetnie wpisują się w ekologiczne trendy, które w równym stopniu są przejawem mody, co i bardzo racjonalnej i uzasadnionej potrzeby bycia blisko natury.
– Z tego powodu na budowę domu z drewna często decydują się te osoby, dla których ważnym aspektem są prozdrowotne walory budynku. Ściany domów z drewna oddychają, a w środku panuje korzystny dla człowieka mikroklimat. Dzięki temu komfortowo mogą w nich mieszkać nawet alergicy – mówi Jan Bazan z firmy PPHU MMTM DOMY DREWNIANE z Podkarpacia, która oferuje budynki wznoszone w technologii szkieletowej, domy z bali oraz różnego rodzaju budowle z drewna: wiaty, altanki, drewutnie i inne.

 

jan bazan fot. PPHU MMTM DOMY DREWNIANE

 

Co jednak ważne – aby te zalety ekologicznego surowca w pełni wykorzystać, dom drewniany musi powstać z poszanowaniem wszystkich zasad sztuki budowlanej. Jego budowa wymaga nie tylko najwyższej jakości surowca, profesjonalnych narzędzi i parku maszynowego oraz wiedzy, ale także wysokiej kultury technicznej i dokładności.

Dlaczego warto budować domy drewniane szkieletowe?
Istnieje wiele mitów na temat domów stawianych w konstrukcji szkieletowej, głównie dotyczących ich rzekomo niskiej trwałości. Tymczasem kanadyjczyk zbudowany z suchego i dobrej jakości drewna przez doświadczoną ekipę posłuży nam równie długo, co dom murowany. O ile na początku technologia szkieletowa sprawiała polskim firmom pewne kłopoty, to dziś na rynku jest wielu profesjonalistów, którzy znają ją od podszewki.
– Nasza firma specjalizuje się w budowie obiektów opartych na konstrukcji szkieletowej. Naszą główną zaletą są inwestycje zgodnie z życzeniem klienta – od fundamentów, aż po sam dach, oraz wysoka jakość i terminowość w realizacji powierzonych prac – podkreśla Jan Bazan.

 

jan bazan domy z drewnafot. PPHU MMTM DOMY DREWNIANE

 

Domy szkieletowe buduje się bardzo szybko i można je stawiać nawet zimą. Jedyne mokre prace, jakie są konieczne, to wylewanie fundamentów. Skrócenie okresu oczekiwania na wyschnięcie budynku nie tylko pozwala szybciej zamieszkać w obiekcie, ale także na krótszy czas angażuje ekipę budowlaną, co przekłada się na realne oszczędności kosztów inwestora.
W porównaniu z domem murowanym w kanadyjczykach o wiele łatwiej reguluje się też temperaturę powietrza.
– Jest to możliwe dzięki temu, że w domu szkieletowym ogrzewamy tylko powietrze, a nie ściany, jak ma to miejsce w domach murowanych. Kanadyjczyk błyskawicznie się nagrzewa, można więc z powodzeniem wyłączać ogrzewanie gdy wychodzimy i uruchamiać je, gdy wracamy – mówi Jan Bazan.

 

jan bazan domy z drewnafot. PPHU MMTM DOMY DREWNIANE

 

Wreszcie pamiętajmy też o tym, że budynek szkieletowy bardzo łatwo remontować czy rozbudowywać. Jeśli więc zdecydujemy się na wybudowanie wymarzonego domu właśnie w tej technologii, będzie on mógł rosnąć razem z rodziną.

Klimatyczne domy z bali
Domy z bali są coraz częściej wybieraną alternatywą dla klasycznego budownictwa. Zapach drewna, niepowtarzalny urok i ciepło, a także niezwykłe walory wizualne takich budynków sprawiają, że mają one jedyny w swoim rodzaju klimat, niemożliwy do stworzenia w domu murowanym. Wbrew pozorom możliwości kreowania wnętrz takich budynków również są bardzo duże, bo ich ściany wewnętrzne mogą być zarówno drewniane, jak i białe, przy zachowaniu wszystkich walorów zdrowotnych naturalnego surowca. Tym samym dom z bali – choć kojarzony głownie ze stylem ludowym, może być również bardzo nowoczesny, a nawet minimalistyczny.
– Oczywiście w przypadku domów z bali liczą się nie tylko właściwości estetyczne. Takie domy są bardzo szczelne, trwałe i odporne na ogień – podkreśla Jan Bazan. – Ich masywne ściany świetnie kumulują ciepło i stopniowo oddają je zimą, a latem pozwalają utrzymać wewnątrz budynku przyjemny chłód – dodaje.  

 

jan bazan domy z drewna jan bazan domy z drewnafot. PPHU MMTM DOMY DREWNIANE

 

Podobnie jednak jak w przypadku konstrukcji szkieletowych, również podczas stawiania domu z bali nie może być mowy o żadnych kompromisach, bo błędy wykonawcze sprawią, że ściany będą nieszczelne. Obok solidnego wykonania trzeba też więc zwracać uwagę na jakość samego surowca. Gatunek, grubość, przygotowanie i wysuszenie drewna to czynniki, które znaczącą wpływają na zdolność do akumulacji ciepła oraz trwałość całego budynku.

Ze szczegółową ofertą firmy PPHU MMTM DOMY DREWNIANE można zapoznać się na stronie: www.domydrewniane.rzeszow.pl

35-074 Rzeszów, Piłsudskiego 5/4, woj. podkarpackie
tel. +48 607 850 182,