Dlaczego dom energooszczędny?
Zastanawiając się nad tym, czy i dlaczego dom energooszczędny miałby nam się opłacić, najpierw trzeba sobie uświadomić, że głównym kosztem utrzymania budynku jest koszt energii potrzebnej do jego ogrzewania. Jest to wydatek, który będziemy zmuszeni ponosić rok w rok, przez cały okres użytkowania domu. Już choćby z tego powodu warto postawić na takie budownictwo, które te nieuniknione wydatki zredukuje do minimum, czyli zdecydować się na wzniesienie domu w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.
Z czego budować domy energooszczędne, aby za najwyższy komfort życia nie płacić wysokich rachunków? Jaki materiał sprawdzi się tu najlepiej?
– Zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło wyróżniają się energooszczędne domy z drewna – mówi Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER. – Produkowane przez nas domy energooszczędne zostały stworzone z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat ciepła i energii dzięki wykorzystaniu technologii ciepłego szkieletu drewnianego, w którym cały przekrój ściany stanowi warstwa izolacji termicznej – dodaje.
Dzięki naturalnym właściwościom konstrukcji szkieletowych, które posiadają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i stosunkowo niewielkim nakładom kosztów na etapie produkcji oraz budowy budynek spełnia rygorystyczne normy standardu energooszczędnego NF 40. W domu energooszczędnym z drewna niezwykle istotna jest też izolacja przegród zewnętrznych, zwarta forma budynku, jakość zastosowanej stolarki okiennej i drzwiowej oraz optymalny układ wnętrz, który wykorzystuje naturalną energię słoneczną i pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i oświetleniem.

 

domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

– Dbałość o najmniejsze i pozornie nieistotne szczegóły wykonania jest bardzo ważna, bo błędy mogą zniweczyć wszystkie nasze wysiłki, aby dom był trwały i ciepły. A dodatkowe koszty związane z dostosowaniem projektu do standardu NF40 zostaną wówczas zmarnowane – komentuje Bartłomiej Jaworski.
Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych, koszty eksploatacji energooszczędnych domów z drewna obniżają też stosowane przez firmę PARTNER instalacje rekuperacyjne, czy ekologiczne i wygodne w obsłudze pompy ciepła (powietrzne lub wiercone), wykorzystujące darmowe, odnawialne źródła energii – słońca, wiatru i ziemi. Z kolei niezależność energetyczną można zapewnić sobie montując na dachu panele fotowoltaiczne.
Obok doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej, domy energooszczędne z drewna firmy PARTNER powstają z zachowaniem wysokiej estetyki wykonania. Obok standardowych domów parterowych i piętrowych z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym, przedsiębiorstwo realizuje również indywidualne projekty klientów, co pozwala na precyzyjne dostosowanie budynku do potrzeb jego mieszkańców.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Dlaczego dom pasywny?
Jeszcze wyższe wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej muszą spełnić budynki wykonywane w standardzie pasywnym.
– Cel idei budownictwa pasywnego stanowi dążenie do bliskiej ideałowi oszczędności ilości energii pierwotnej, jakiej użyjemy do ogrzania domu. Coraz niższe współczynniki przenikalności cieplnej dla poszczególnych przegród zewnętrznych, coraz szczelniejsze i cieplejsze okna, coraz tańsze i łatwiej dostępne technologie grzewcze i wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają z technologicznego punktu widzenia wykonać dom, do którego ogrzania nie zużyjemy więcej niż 15 kWh/m² energii pierwotnej – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski.
W budynku pasywnym głównym czynnikiem grzewczym są jego mieszkańcy (działający jak urządzenia elektryczne), ciepło słoneczne oraz odzysk ciepła z wentylowanego powietrza i jego dogrzewanie. Dlaczego dom pasywny ma tak świetne właściwości? Obok technologii budowy i materiałów konstrukcyjnych konieczne jest też uwzględnienie parametrów samej działki, usytuowania domu względem kierunków świata, jego nasłonecznienie czy ukształtowanie otoczenia. Odpowiednio ukształtowany grunt, np. skarpa czy zadrzewienie pozwalające na osłonę domu przed wiatrem i gwarantujące odpowiedni poziom nasłonecznienia pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dla budownictwa pasywnego. Ważna jest też skuteczna izolacja domów pasywnych.
– Dom pasywny z prefabrykatów powstaje w stabilnych, fabrycznych warunkach, a wszystkie etapy procesu produkcyjnego są zmechanizowane. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dużą, liczoną w milimetrach, dokładność poszczególnych elementów i minimalizujemy ilość odpadów, co znajduje oczywiście przełożenie na koszty inwestycji – podkreśla Bartłomiej Jaworski.
Z ekologicznego punktu widzenia trudno z kolei przecenić zastosowanie do budowy prefabrykowanych domów pasywnych wyłącznie przyjaznych środowisku i zdrowiu człowieka surowców naturalnych: drewna, płyt drewnopochodnych, wełny skalnej, płyt gipsowych, itp.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, a ich ceny, jako produktów coraz bardziej deficytowych, nieustannie rosną. Z tą tendencją zbiega się inna, mianowicie coraz większa wiedza inwestorów, ich rosnące wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej i oszczędności energetycznych, a także chęć życia w zdrowym i ekologicznym domu. Budownictwo energooszczędne i pasywne to nasza przyszłość, i dziś, w XXI wieku nikt nie ma już wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać wymagania domów energooszczędnych lub pasywnych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.partner.szczecin.pl

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,