Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Technologia w służbie energooszczędności

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

Dlaczego dom energooszczędny?
Zastanawiając się nad tym, czy i dlaczego dom energooszczędny miałby nam się opłacić, najpierw trzeba sobie uświadomić, że głównym kosztem utrzymania budynku jest koszt energii potrzebnej do jego ogrzewania. Jest to wydatek, który będziemy zmuszeni ponosić rok w rok, przez cały okres użytkowania domu. Już choćby z tego powodu warto postawić na takie budownictwo, które te nieuniknione wydatki zredukuje do minimum, czyli zdecydować się na wzniesienie domu w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.
Z czego budować domy energooszczędne, aby za najwyższy komfort życia nie płacić wysokich rachunków? Jaki materiał sprawdzi się tu najlepiej?
– Zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło wyróżniają się energooszczędne domy z drewna – mówi Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER. – Produkowane przez nas domy energooszczędne zostały stworzone z myślą o maksymalnym ograniczeniu strat ciepła i energii dzięki wykorzystaniu technologii ciepłego szkieletu drewnianego, w którym cały przekrój ściany stanowi warstwa izolacji termicznej – dodaje.
Dzięki naturalnym właściwościom konstrukcji szkieletowych, które posiadają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i stosunkowo niewielkim nakładom kosztów na etapie produkcji oraz budowy budynek spełnia rygorystyczne normy standardu energooszczędnego NF 40. W domu energooszczędnym z drewna niezwykle istotna jest też izolacja przegród zewnętrznych, zwarta forma budynku, jakość zastosowanej stolarki okiennej i drzwiowej oraz optymalny układ wnętrz, który wykorzystuje naturalną energię słoneczną i pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i oświetleniem.

 

domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

– Dbałość o najmniejsze i pozornie nieistotne szczegóły wykonania jest bardzo ważna, bo błędy mogą zniweczyć wszystkie nasze wysiłki, aby dom był trwały i ciepły. A dodatkowe koszty związane z dostosowaniem projektu do standardu NF40 zostaną wówczas zmarnowane – komentuje Bartłomiej Jaworski.
Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych, koszty eksploatacji energooszczędnych domów z drewna obniżają też stosowane przez firmę PARTNER instalacje rekuperacyjne, czy ekologiczne i wygodne w obsłudze pompy ciepła (powietrzne lub wiercone), wykorzystujące darmowe, odnawialne źródła energii – słońca, wiatru i ziemi. Z kolei niezależność energetyczną można zapewnić sobie montując na dachu panele fotowoltaiczne.
Obok doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej, domy energooszczędne z drewna firmy PARTNER powstają z zachowaniem wysokiej estetyki wykonania. Obok standardowych domów parterowych i piętrowych z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym, przedsiębiorstwo realizuje również indywidualne projekty klientów, co pozwala na precyzyjne dostosowanie budynku do potrzeb jego mieszkańców.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Dlaczego dom pasywny?
Jeszcze wyższe wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej muszą spełnić budynki wykonywane w standardzie pasywnym.
– Cel idei budownictwa pasywnego stanowi dążenie do bliskiej ideałowi oszczędności ilości energii pierwotnej, jakiej użyjemy do ogrzania domu. Coraz niższe współczynniki przenikalności cieplnej dla poszczególnych przegród zewnętrznych, coraz szczelniejsze i cieplejsze okna, coraz tańsze i łatwiej dostępne technologie grzewcze i wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają z technologicznego punktu widzenia wykonać dom, do którego ogrzania nie zużyjemy więcej niż 15 kWh/m² energii pierwotnej – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski.
W budynku pasywnym głównym czynnikiem grzewczym są jego mieszkańcy (działający jak urządzenia elektryczne), ciepło słoneczne oraz odzysk ciepła z wentylowanego powietrza i jego dogrzewanie. Dlaczego dom pasywny ma tak świetne właściwości? Obok technologii budowy i materiałów konstrukcyjnych konieczne jest też uwzględnienie parametrów samej działki, usytuowania domu względem kierunków świata, jego nasłonecznienie czy ukształtowanie otoczenia. Odpowiednio ukształtowany grunt, np. skarpa czy zadrzewienie pozwalające na osłonę domu przed wiatrem i gwarantujące odpowiedni poziom nasłonecznienia pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dla budownictwa pasywnego. Ważna jest też skuteczna izolacja domów pasywnych.
– Dom pasywny z prefabrykatów powstaje w stabilnych, fabrycznych warunkach, a wszystkie etapy procesu produkcyjnego są zmechanizowane. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dużą, liczoną w milimetrach, dokładność poszczególnych elementów i minimalizujemy ilość odpadów, co znajduje oczywiście przełożenie na koszty inwestycji – podkreśla Bartłomiej Jaworski.
Z ekologicznego punktu widzenia trudno z kolei przecenić zastosowanie do budowy prefabrykowanych domów pasywnych wyłącznie przyjaznych środowisku i zdrowiu człowieka surowców naturalnych: drewna, płyt drewnopochodnych, wełny skalnej, płyt gipsowych, itp.

 

domy pasywne z drewna domy pasywne z drewnafot. PARTNER

 

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, a ich ceny, jako produktów coraz bardziej deficytowych, nieustannie rosną. Z tą tendencją zbiega się inna, mianowicie coraz większa wiedza inwestorów, ich rosnące wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej i oszczędności energetycznych, a także chęć życia w zdrowym i ekologicznym domu. Budownictwo energooszczędne i pasywne to nasza przyszłość, i dziś, w XXI wieku nikt nie ma już wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać wymagania domów energooszczędnych lub pasywnych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.partner.szczecin.pl

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,


Liczba odwiedzin: 2283 | Data publikacji: 2017-07-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
24.09.2019 | Domy drewniane
Przyjazne środowisku naturalnemu oraz bezpieczne i oszczędne...
13.03.2018 | Domy drewniane
Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat...
29.11.2017 | Domy ekologiczne
Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach,...
13.02.2017 | Domy drewniane
Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj...
28.04.2016 | Domy prefabrykowane
Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie coraz bardziej...
05.02.2016 | Domy drewniane
Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli...
11.12.2015 | Domy drewniane
Trwały, energooszczędny i zdrowy – taki powinien...
07.12.2015 | Stolarka otworowa
Kiedyś drzwi wejściowe do domu miały przede...
27.04.2015 | Domy prefabrykowane
Domy w konstrukcji drewnianej zdobywają nową rzeszę...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
Dach STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające...
21.08.2014 | Natryski pianki
Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają...
Płaskie dachówki z posypką Gerard Eleganta to...
04.02.2021 | Stolarka otworowa
AG DOM SYSTEM oferuje pełny przekrój rozwiązań...
26.04.2016 | Stolarka otworowa
Jeszcze pod koniec minionego stulecia wybór drzwi...
26.08.2015 | Stolarka otworowa
Jakie czynniki determinują wybory konsumentów? Najczęściej na...
02.03.2015 | Natryski pianki
W dzisiejszych czasach każdy inwestor wie, że...
Wybór bramy garażowej powinien być w równym...
10.01.2014 | Stolarka otworowa
Przez nieodpowiednio dobraną stolarkę otworową budynek może...
01.10.2013 | Izolacje
Pojęcie termoizolacji powszechnie kojarzone jest z systemami...
Kiedy już zapadnie decyzja o wybudowaniu własnego...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: pasywny dom z drewna, drewniany dom pasywny
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy