Jak inflacja wpływa na koszty prowadzenia działalności? W jaki sposób możesz pomóc swojemu biznesowi poprzez zewnętrzne finansowanie dla firm? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. Przybliżymy Ci także FlexKapitał – produkt stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach.

Inflacja a firmowe wydatki w 2023 r.

Widoczny i odczuwalny wzrost inflacji w ostatnim czasie bezpośrednio przekładają się na koszty prowadzenia działalności. Wyższe ceny surowców, energii oraz materiałów eksploatacyjnych wpływają na zwiększenie wydatków związanych z produkcją i firmowe wydatki na utrzymanie biznesu. Co za tym idzie, także ceny samych produktów i usług rosną. Ich podnoszenie ma natomiast negatywny wpływ na konkurencyjność. Jak mówi Joanna Witek – Product Lead w Finiacie:

„Część firm, walcząc o utrzymanie przychodów, będzie zmniejszać swoje marże, a co za tym idzie rentowność, a także opóźniać zaplanowane wydatki lub regulowanie rachunków. Ucierpi zatem płynność przedsiębiorstw, także tych zdrowych i dobrze performujących.”

Taki stan rzeczy szczególnie dotkliwie odbija się na przedsiębiorstwach działających w sektorze MŚP. Są one często w wysokim stopniu zależne od czynników zewnętrznych i zobowiązań ze strony kontrahentów.

Wydatki firmowe w małych i średnich przedsiębiorstwach

W zależności od branży, w której działa Twoja firma, jej wydatki mogą się różnić. Do podstawowych należą głównie te związane z zaopatrzeniem, np. kupnem surowców i materiałów produkcyjnych. Ale to również koszty operacyjne związane z opłatami za energię, utrzymaniem pracowników czy podatkami. Na szczęście obecnie masz możliwość skrócenia czasu i wydatków wynikających z dopełniania wielu formalności. Możesz np. składać deklaracje, takie jak VAT-R online.

Dużą rolę odgrywa też modernizacja i rozwój – badania, wdrażanie nowych rozwiązań, produktów czy usług lub zakup sprzętu mogą być bardzo kosztowne. Istotna jest więc optymalizacja wydatków. Kluczowe znaczenie ma także finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw – zwłaszcza to pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, takich jak linia finansowa FlexKapitał od Finiaty.

Czy linia kredytowa może pozytywnie wpłynąć na utrzymanie płynności finansowej?

Zbliża się koniec roku, a kontrahenci zalegają z płatnościami za faktury? Nie chcesz decydować się na faktoring, żeby nie psuć relacji? To problem, z którym zmaga się wielu przedsiębiorców. Niestesty, jest szczególnie odczuwalny, gdy nie możesz dłużej czekać z opłaceniem składki ZUS czy podatków. Rozwiązaniem tego problemu może być FlexKapitał od Finiata – odnawialna linia finansowej dla firm, która daje Ci gwarantowany dostęp do środków na 6 miesięcy.

To elastyczne narzędzie pozwala na finansowanie przedsiębiorstw z sektora MŚP. Może stanowić nieocenione wsparcie w utrzymaniu płynności finansowej w przypadku nagłych wydatków lub trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań. Co więcej, korzystając z niej, możesz także sięgnąć po inne sposoby finansowania przedsiębiorstw. Wydaje się to szczególnie przydatne, jeśli szukasz rozwiązań na optymalizację zarządzania wydatkami i balans pomiędzy środkami własnymi a zewnętrznymi.

Linia kredytowa dla firm pozwala przy tym na wielokrotne wykorzystanie środków w ramach ustalonego i odnawialnego limitu zgodnie z aktualnymi potrzebami. W dobie obecnych trudności, przed jakimi stoją MŚP, warto rozważyć ją jako narzędzie wsparcia. To sposób zarówno na zabezpieczenie płynności, jak i zapewnienia firmie elastyczności w obliczu niepewności gospodarczej.

Flexkapitał jest też świetną alternatywą dla faktoringu w branży budowlanej, gdzie odroczone terminy płatności mogą negatywnie wpłynąć na płynność finansową. Nie musisz dostarczać żadnej faktury na potwierdzenie transakcji ani czekać na cesję. W ramach dostępnego limitu FlexKapitał otrzymujesz środki, które możesz wykorzystać dowolnie i spłacać w miesięcznych ratach, a jeśli otrzymasz zapłatę od kontrahenta, uregulować całość szybciej i obniżyć koszt finansowania.

Flexkapitał: elastyczny sposób na finansowanie wydatków firmowych

Flexkapitał to linia finansowa działająca na zasadach pożyczki odnawialnej. Z pieniędzy skorzystasz swobodnie, a środki na koncie zyskasz w przeciągu 15 minut. Każda spłata, przywraca z powrotem limit i możesz ponownie wypłacić środki już kolejnego dnia. Umożliwia także szybkie i proste finansowanie nowych firm, który odnotowały wpływy na konta w przeciągu 3 miesięcy.

W przeciwieństwie do kredytów, wystarczy jedynie wypełnienie wniosku online, który składa się z 3 kroków: potwierdzenia tożsamości, połączenia kont bankowych z historią transakcji za min. ostatnie 3 miesiące oraz wyrażenia zgody na weryfikację w zewnętrznych bazach. Decyzję możesz uzyskac już w kilka minut. Jeżeli nie masz pewności, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego. Weźmie on pod uwagę sytuację i możliwości Twojego biznesu.

Ostatecznie jednak, wobec wyzwań, jakie stawiają przedsiębiorstwom obecne warunki gospodarcze, warto wziąć ją pod uwagę. Znalezienie skutecznego sposobu finansowania, zwłaszcza MŚP, staje się kluczowe dla stabilnego działania oraz dalszego rozwoju firmy na wymagającym i dynamicznie zmieniającym się rynku. Dostęp do linii kredytowej czy innych form wsparcia finansowego może więc okazać się niezbędny w utrzymaniu płynności i konkurencyjności.

04-136 Warszawa, ul. Mlądzka 29 / lok. 186, woj. mazowieckie
tel. 22 610 56 41,