Z rodzinnej pasji – rodzinna firma

Ferrocarbo działa na polskim rynku od 2003 roku. To rodzinna firma, której założycieli łączy ta sama pasja, co przekłada się na ogromną satysfakcję z tego, co robi. Nic więc dziwnego, że z wielkim zapałem realizuje kolejne wyzwania badawcze. Ferrocarbo prowadzi działalność produkcyjno-handlową, a w swojej strukturze posiada także akredytowane laboratorium badawcze.

Spółka działa w obrębie pięciu zakładów – trzy z nich to Zakłady Produkcyjne (w Porębie i w Wierbce w woj. śląskim oraz w Krakowie), pozostałe dwa to Zakłady Badań Laboratoryjnych – w Krakowie oraz w Proszowicach (woj. małopolskie).

Receptą na sukces tej rodzinnej firmy było przede wszystkim zbudowanie zaangażowanego zespołu specjalistów, otwartych na potrzeby klientów i rynku, a także nastawienie na ciągły rozwój – zarówno poprzez systematyczne wdrażanie nowych metod badawczych, zakup nowoczesnego sprzętu, jak i udział w wielu różnych projektach badawczych.

Kluczowa dla rozwoju spółki od samego początku była działalność produkcyjno-handlowa. Wypracowane zyski przeznaczane były głównie na rozwój działalności laboratoryjnej, dzięki czemu dziś Ferrocarbo może pochwalić się bardzo bogatym zapleczem badawczym oraz dużym zaufaniem w branży. Już w trzecim roku działalności Ferrocarbo udało się osiągnąć milowy krok – uzyskało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego Nr 687. Dzięki dotacjom pozyskanym z UE spółka mogła stworzyć m.in. nowoczesną pracownię paliw. W następnych latach firma osiągnęła kolejne sukcesy i nadal nie zwalnia tempa, stawiając na ciągły rozwój. W niedalekiej przyszłości planuje otworzyć kolejny oddział laboratorium, tym razem na Dolnym Śląsku.

Akredytowane laboratorium budowlane w Krakowie – badania laboratoryjne

Inwestowanie w rozwój zaplecza badawczego umożliwiło rozbudowę i doposażenie laboratorium w nowoczesną aparaturę pomiarową, dzięki czemu spółka z powodzeniem realizuje kolejne projekty badawcze i tworzy innowacyjne kierunki rozwoju. Ferrocarbo stale analizuje branżę, poszukując najlepszych rozwiązań i metod badawczych.

Aby właściwie interpretować wyniki poszczególnych badań, trzeba posługiwać się specjalistyczną wiedzą opartą na bogatym doświadczeniu – a tym Ferrocarbo może się pochwalić. Zaangażowany, wykwalifikowany i doświadczony zespół cały czas poszerza swoją wiedzę poprzez udział w branżowych szkoleniach, członkostwo w Komitetach Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Klubie Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB. Firma dba o zaplecze pozwalające na realizację profesjonalnych działań badawczych – inwestuje w najnowszy sprzęt, regularnie sprawdza, wzorcuje i serwisuje urządzenia laboratoryjne, a także bierze udział w badaniach porównawczych pomiędzy laboratoriami z Polski i Świata.

Oferta badań właściwości fizykochemicznych akredytowanego laboratorium badawczego skierowana jest do wielu różnych gałęzi przemysłu, zwłaszcza do branży ceramicznej, producentów cementów i spoiw, betonów, kruszyw, elementów murowych, paliw stałych oraz zakładów zajmujących się przetwarzaniem odpadów poprzemysłowych.

Jubileusz – 20-lecie Ferrocarbo

Nie mogło być inaczej – obchody swojego Jubileuszu spółka Ferrocarbo, właściciel akredytowanego laboratorium badawczego, zaplanowała w samym sercu Małopolski – w jej stolicy. Choć firma działa w pięciu lokalizacjach, jej główną siedzibą jest właśnie Kraków.

Jak powiedziała w wywiadzie z redakcją czasopisma „Kruszywa” Małgorzata Jop, Wiceprezes Zarządu Ferrocarbo: “Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy hucznie i z wielką pompą nie obchodzili imponującego Jubileuszu 20-lecia naszej firmy, to dla nas wielkie święto. Od początku roku (2023 – przyp. red.) celebrujemy je na różnego rodzaju konferencjach naukowych i eventach branżowych.”

Główne obchody Jubileuszu odbyły się 7 września 2023 r. podczas wytwornego bankietu zorganizowanego w AC Hotel by Marriott Kraków. Nie zabrakło tradycyjnych, krakowskich akcentów i atrakcji, m.in. lajkonika, który – przy akompaniamencie ludowych dźwięków – wraz z Zarządem i pracownikami Ferrocarbo powitał przybyłych gości. Łącznie świętowano w prawie 150-osobowym gronie. Wśród zaproszonych osób znaleźli się m.in. przedstawiciele świata nauki, branży hutniczej, cementowej czy wapienniczej.

Niezapomnianą część oficjalną poprowadziła znana i lubiana Katarzyna Pakosińska, która po krótkim występie orkiestry dętej zaprezentowała swój program kabaretowy pt. „Trzy Dekady Śmiechu”. Podczas gali uhonorowano statuetkami, m.in. przedstawicieli uczelni wyższych oraz kluczowych klientów spółki, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju Ferrocarbo. W uroczystym przemówieniu Prezes firmy, Andrzej Jop, mocno akcentował ogromną wagę swojej rodziny, będącej jednocześnie wspólnikami spółki, oraz wysoko wyspecjalizowanego i zaangażowanego zespołu: „Nasza praca wynika z pasji, kochamy to, co robimy. Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych Klientów i rynku, stale się rozwijamy poprzez wdrożenia nowych metod badawczych oraz szkolenia pracowników”.

Podążając z duchem czasu i ekologii

Nie bez powodu troska o środowisko od lat jest jednym z tematów numer jeden. Ciągle rosnąca świadomość ekologiczna i postępujące zmiany klimatyczne skłaniają wiele firm do wdrażania proekologicznej polityki. Nie inaczej jest w Ferrocarbo. Jak mówi Małgorzata Jop – Wiceprezes Zarządu Ferrocarbo Sp. z o.o. – dbanie o środowisko to aktualnie nie tylko dobrze postrzegana działalność, ale przede wszystkim obowiązek w stosunku do kolejnych pokoleń, dlatego Ferrocarbo wspiera je w wielu obszarach.

Spółka realizuje różnorodne działania mające na celu zmniejszenie ilości drukowanych dokumentów poprzez wdrożenie systemu elektronicznego PROLAB oraz stopniowe odchodzenie od wydawania papierowych dokumentów dla klientów. Ferrocarbo zaczęło również stosować wizytówki na papierze z recyklingu z kodem QR, który umożliwia szybkie zaimportowanie kontaktu do telefonu, dzięki czemu jedna wizytówka może być wykorzystywana wielokrotnie. To jednak tylko niektóre z przykładów proekologicznych działań spółki. Co więcej, Ferrocarbo stara się także angażować swoich klientów w bycie “eko”. Jedną z takich akcji było wysłanie do nich życzeń świątecznych z załączonymi nasionami drzew. Ci klienci, którzy włączyli się w akcję i zasadzili drzewka, otrzymali dodatkowe rabaty do swoich zleceń.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o aktywności, przez którą spółka wpływa na ochronę środowiska, jaką jest działalność akredytowanego laboratorium budowlanego. Realizowane badania technologiczne skupiają się w większości na zagospodarowaniu odpadów z procesów produkcyjnych. Badania te często pozwalają wdrożyć nowe rozwiązania produktowe lub udoskonalić technologię, co umożliwia klientowi optymalizację procesu, dzięki czemu przestaje wytwarzać odpady negatywnie wpływające na środowisko.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://ferrocarbo.pl/

31-752 Kraków, ul. Ujastek 1, woj. małopolskie
tel. +48 12 642 96 41, +48 668 543 331,