Doświadczenie w realizacji robót budowlanych
Chemobudowa jest znana na polskim rynku od wielu lat, choć w tym czasie nazwa firmy kilkukrotnie się zmieniała, by ostatecznie w 1968 roku przybrać do dziś funkcjonującą nazwę Chemobudowa Kraków SA. Nie zmieniała się za to jakość oferowanych usług, niezmiennie świadczonych na tym samym, wysokim poziomie. To właśnie rzetelność, terminowość, dbałość o jakość wykonywanych robót oraz poparta doświadczeniem fachowość w realizacji nawet najtrudniejszych zadań jest wizytówką przedsiębiorstwa oraz wyrazem odpowiedzialności przed inwestorami, którzy zaufali właśnie tej firmie.
Chemobudowa Kraków SA, która w zeszłym roku obchodziła 65-lecie działalności oraz 25-lecie utworzenia samodzielnego oddziału we Frankfurcie nad Menem, w swoim portfolio ma ponad tysiąc dwieście obiektów budowlanych wykonanych na zlecenia inwestorów w kraju i za granicą.

 

realizacje inwestycji budowlanych realizacje inwestycji budowlanychfot. 1. BFG Hochhaus Niemcy / fot. 2. Deutsche Bank Frankfurt am Main

 

Większość z nich stanowią budynki nieszablonowe, innowacyjne i nierzadko trudne w realizacji, w których konieczne było harmonijne połączenie funkcji, jaką spełnić ma dany obiekt, z jej umiejętnym dopasowaniem do wymogów formalnych i urzędowych. O tym, że firma świetnie tym zadaniom podołała, świadczyć mogą liczne nagrody oraz uznanie ze strony branży budowlanej, architektów oraz mieszkańców Krakowa.
Już czterokrotnie Chemobudowa zdobyła nagrodę „Modernizacja Roku” (dwa razy w 2010, w 2011 i 2013 roku). W 2014 roku przedsiębiorstwo było jednym z finalistów wspomnianego konkursu za modernizację Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, niezwykle innowacyjnego i wizjonerskiego projektu, w którym nad zabytkowym budynkiem dawnej elektrowni Podgórskiej rozpięty jest łuk w kolorze patynowanej miedzi, ciekawie łączący stare z nowym. Za tę realizację Chemobudowa otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2014, Grand Prix Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka”, a w konkursie „Kraków Mój Dom” zdobyła równorzędną nagrodę główną w kategorii ,,architektura użyteczności publicznej” oraz Grand Prix tego konkursu.

Budowle od podstaw
W ciągu 65 lat istnienia Chemobudowa podjęła się wielu zleceń. Wśród nich największy procentowo udział ma obecnie budownictwo mieszkaniowe, gdzie odbiorcami są zazwyczaj prywatni deweloperzy, nieco rzadziej spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki budżetowe. Ważnym obszarem działalności firmy są inwestycje z zakresu budownictwa ogólnego: banki, biurowce, hotele, szpitale, stacje paliw, obiekty rekreacyjne. W portfolio firmy nie brakuje też inwestycji infrastrukturalnych, które mimo że stanowią stosunkowo niewielki odsetek wszystkich realizacji, to często są właśnie największymi wyzwaniami. Wśród prac z tego zakresu znajduje się np. budowa dróg, linii kolejowych, mostów, tuneli, obiektów hydrotechnicznych czy oczyszczalni ścieków.

 

realizacje inwestycji budowlanychSanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

 

Odnowa, modernizacja i rewaloryzacja obiektów
O ile tworzenie obiektów od podstaw to ważny obszar działalności Chemobudowy, to jednak przedsiębiorstwo równie często podejmuje się modernizacji i rewaloryzacji starszych budynków. To właśnie one wymagają szczególnego pietyzmu i uszanowania nierzadko wielu wieków historii, która wyraźnie odcisnęła swoje piętno na odnawianych obiektach. A efekty takiego podejścia można zobaczyć zwiedzając na przykład Muzeum Armii Krajowej w Krakowie z pięknym, szklanym zadaszeniem dziedzińca czy podziwiając rozbudowaną i zmodernizowaną zabytkową willę – siedzibą Katowickiej SSE oraz Muzeum Miejskie w Żorach, gdzie odważnie połączono ceglaną strukturę budynku z nowoczesnymi materiałami: szkłem, betonem i stalą nierdzewną.

 

realizacje inwestycji budowlanychMuzeum Armii Krajowej

 

Chemobudowa w Niemczech
Jednym z kroków milowych w historii przedsiębiorstwa było utworzenie w roku 1989 oddziału w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem, co – mimo początkowych obaw – okazało się słuszną decyzją. Dziś, po 25 latach działalności na niemieckim rynku, tamtejszy oddział Chemobudowy zatrudnia 270 pracowników, a udział eksportu w przychodach spółki wynosi mniej więcej 20%. To właśnie w Niemczech firma zrealizowała najwięcej inwestycji infrastrukturalnych, wśród których znajdują się tak prestiżowe realizacje, jak na przykład Elbbrücke – most nad Łabą w Meissen, most żelbetowy Wilde Gera w ciągu autostrady A71, mosty i wiadukty: Bahratal, Zahme Gera, Altenberg, Saaletal, Brahmetal. Na swoim koncie Chemobudowa ma też Terminal 2 portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem oraz kilkadziesiąt mostów, wiaduktów, tuneli, stacji metra, wieżowców i biurowców.

 

realizacje inwestycji budowlanychJeden z mostów, jakie Chemobudowa wykonała w Niemczech

Obecnie przedsiębiorstwo również jest w trakcie realizacji kilkunastu znaczących inwestycji. Wśród nich znajduje się kompleksowa modernizacja Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary w Sosnowcu, przebudowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie z budową lądowiska dla śmigłowców i sali hybrydowej, budowa zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Sołtysowskiej w Krakowie. Do końca tego roku mają też powstać dwa budynki mieszkalne (z garażami podziemnymi i miejscami postojowymi) na krakowskim Żabińcu dla Spółki CASA FELIZ Sp. o.o. I nie będzie chyba wielką niespodzianką, jeśli wśród tych obiektów znów znajdą się zwycięzcy prestiżowych konkursów organizowanych dla branży budowlanej.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.chemobudowa.pl

30-705 Kraków, ul. Klimeckiego 24 , woj. małopolskie
tel. 12 652-75-00,