Imitacja deski elewacyjnej – bez konserwacji na długie lata

Elewacja wykonana z drewna to jeden z najprostszych, a zarazem bardzo efektywnych sposobów na zwieńczenie całości, jaką jest budowa domu, bo ten znany człowiekowi od wieków szlachetny materiał bez trudu wkomponowuje się w niemal każdy styl architektoniczny. To również kreatywny sposób na to, aby nawet najbardziej niepozornej bryle budynku nadać charakteru.

Aby zapobiec wcześniej wspomnianym czasochłonnym i kosztownym pracom konserwacyjnym, zrodził się pomysł na imitację drewna. Choć panele elewacyjne drewnopodobne DEKORDESKA do złudzenia przypominają te wykonane z naturalnego surowca, są od niego zdecydowanie trwalsze, i to bez konieczności konserwacji, impregnacji, zabezpieczania przed wpływem czynników atmosferycznych – podkreśla Paweł Ogonowski z firmy Elbudex Pro.

elewacyjne panele drewnopodobne elewacyjne panele drewnopodobne

fot. DS-PRO 

Panele dekoracyjne swoją trwałość zawdzięczają wysokiej jakości materiałom, z jakich są wykonane. Kompozyt polistyrenu, masy akrylowej i siatki z włókna szklanego to odporne na uszkodzenia komponenty o długiej żywotności, których użycie przekłada się na wysoką trwałość wyrobu finalnego. Tym samym imitacja deski na elewację to świetny sposób na to, aby bez konieczności skomplikowanego montażu i bez ingerencji w warstwę ocieplenia szybko zmienić wygląd budynku lub stworzyć niebanalną dekorację ściany. Efekt wizualny będzie taki sam, jaki uzyskuje się przy fasadach z drewna, jednak walory elewacji, która praktycznie jest bezobsługowa, zdecydowanie przewyższają naturalny – a więc i podatny na niszczenie – surowiec.

elewacyjne panele drewnopodobne elewacyjne panele drewnopodobne elewacyjne panele drewnopodobne

fot. DS-PRO 

Imitacja drewna – do wyboru, do koloru

Firma Elbudex Pro oferuje deski elewacyjne w czterech różnych dekorach. Panele DEKOR-DD01 SLIM o szerokości 10 cm mają bardzo głęboki wzór, na którym słoje i sęki są doskonale widoczne. Doskonale nadają się do tego, by z ich wykorzystaniem stworzyć przytulne wrażenie drewna nadgryzionego zębem czasu. Delikatniejsze usłojenie mają z kolei panele Dekordeska oznaczone symbolem DEKOR-DD02 SLIM+, w których naturalny wygląd dodatkowo podkreślony jest dzięki sfazowanym krawędziom. Świetnie sprawdzą się one w budynkach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, zarówno przy deskowaniu całej powierzchni, jak i częściowym. Można je montować w pionie i poziomie, co stwarza dodatkowe możliwości wzornicze.

Do dużych powierzchni polecane są szerokie panele DEKOR-DD03 WIDE o szerokości 18 cm z wydajnością 2,8 szt. na 1m², co ułatwia ich szybki montaż. Niewielka grubość (6 mm) sprawia, że po otynkowaniu powierzchni dookoła, panel odstaje od ściany zaledwie ok. 3 mm. Z kolei wyroby oznaczone symbolem DEKOR-DD04 FLEXIBLE to cienkie, bardzo elastyczne panele bez rdzenia.Dzięki tym właściwościom bardzo łatwo można je dopasować do krzywizn a ich niewielka grubość 3 mm minimalizuje odstawanie profilu od powierzchni.

elewacyjne panele drewnopodobne

fot. DS-PRO 

Pole do popisu dla architektów i projektantów otwiera też bogata gama kolorystyczna dostępnych lazur. Efekt końcowy, to znaczy kolor drewna i przebarwienia słojów, staje się wyraźnie widoczny po nałożeniu wybranego koloru. Znajdą tu coś dla siebie zarówno zwolennicy ciepłych odcieni (np. dąb złocisty, dąb węgierski, sosna górska), jak i miłośnicy jasnych elewacji (np. jesion i oliwka bielona).

Bez trudu na elewacji można też uzyskać efekt „starego drewna”. Po wyschnięciu pierwszej warstwy koloru wystarczy nanieść drugą warstwę tego samego koloru i bezpośrednio po nałożeniu „na mokro” przetrzeć powierzchnię pacą z twardą gąbką. W miejscach zagłębień pozostanie większa ilość lazury, tworząc naturalne wrażenie postarzanego drewna. Najlepiej efekty te widoczne są w przypadku paneli z wyraźnie widoczną strukturą usłojenia – radzi Paweł Ogonowski.

elewacyjne panele drewnopodobne elewacyjne panele drewnopodobne

fot. DS-PRO 

Elewacja drewnopodobna – prosty montaż w standardzie

Obok trwałości i ciekawej estetyki, panele elewacyjne są też bardzo lekkie. Dzięki temu można je położyć na praktycznie każdej odpowiednio przygotowanej powierzchni. Wystarczy je przykleić za pomocą specjalnego, dedykowanego kleju EBX-1, a profil bez trudu dopasuje się do krzywizn i łuków ścian, co daje wiele możliwości przy projektowaniu fasad i aranżacjach ścian wewnątrz budynku.

Tak przygotowaną elewację należy jeszcze zabezpieczyć preparatem hydrofobizującym EBX-2. Po dwóch dobach można rozpocząć malowanie lazurą z systemem UV Protec, chroniące przed działaniem promieni słonecznych, imitujące naturalne kolory drewna . Zapewniają trwałe i wyraziste barwy na długie lata.

Elbudex Pro obok różnych wzorów DEKORDESKI oferuje całą gamę środków do ich montażu: elastyczne masy klejowe, bezbarwne preparaty hydrofobizujace, które zabezpieczają panele przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych czy profesjonalne pędzle. Gamę oferowanych wyrobów zamykają lazury akrylowe.

elewacyjne panele drewnopodobne elewacyjne panele drewnopodobne

fot. DS-PRO 

Drewno to materiał uniwersalny, wciąż chętnie wybierany jako materiał wykończeniowy. Coraz częściej jednak jego estetyka przegrywa z niechęcią do czasochłonnej konserwacji. Imitacja deski elewacyjnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych klientów, którzy nie chcą rezygnować z piękna szlachetnego materiału, a jednocześnie oczekują prostoty montażu i bezproblemowej eksploatacji przez długie lata.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dekordeska.pl

26-130 Suchedniów, ul. Berezów 17, woj. świętokrzyskie
tel. 724 238 438 ,