Cegła wypalana lepsza od gipsowej imitacji
W czym tkwi nieprzemijający urok cegły? Może w jej pięknej barwie, która nadaje wnętrzom niesamowity klimat? Może w zastosowaniu naturalnego surowca – gliny – która zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu? A może w tradycyjnej metodzie produkcji, znanej od wieków, gdy gotową mieszankę gliny, piasku i wapna ręcznie formowano, by następnie wysuszyć ją na słońcu i wypalić w piecu?
Niezależnie od tego, który z powyższych czynników ma charakter przeważający, jedno jest pewne: niemal każdy z nas „gołym okiem” jest w stanie rozróżnić gipsową imitację na ścianie od prawdziwej, ręcznie formowanej i tradycyjnie wypalanej cegły.
– Tradycyjne metody formowania, suszenia i wypalania sprawiają, że elewacje i ściany z takiej cegły  wyglądają bardzo naturalnie. Ten sam efekt można uzyskać stosując z płytki z cegły  – wyjaśnia Magdalena Kubalewska z Cegielni Nad Sanem, która oferuje tradycyjnie wypalaną ceramikę –  płytki z ciętej cegły, płytki ręcznie formowane, narożniki oraz cegłę pełną.

 

cegła wypalana tradycyjnie cegła wypalana tradycyjniefot. Cegielnia Nad Sanem

 

Ręczne formowanie i wypalanie sprawia, że pomiędzy poszczególnymi płytkami widoczne są na przykład delikatne różnice w odcieniach. Każda płytka jest też unikalna dzięki temu, że posiada drobne pęknięcia i ryski.
– Nie ma więc efektu sztucznie barwionego, idealnie gładkiego klinkieru – podkreśla Magdalena Kubalewska.

Płytki rustykalne z cegły formowanej ręcznie
Aranżacji z wykorzystaniem płytek z cegły może być mnóstwo. To charakterystyczne dla każdego naturalnego wyrobu – kamienia, cegły czy drewna, które sprawdzają się w przeróżnych zastosowaniach i mimo przemijających mód nie przestają zachwycać.
Płytki ceglane świetnie sprawdzają się na przykład we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, gdzie poprzez ciepłą barwę i ciekawą fakturę wspaniale uwypuklają niepowtarzalną, sielską i przytulną atmosferę wiejskiej chaty.

 

cegła wypalana tradycyjniefot. Cegielnia Nad Sanem

 

– Wśród naszych klientów szczególnie dużą popularnością cieszą się właśnie płytki rustykalne. Są one przycinane z lic rustykalnej cegły, ręcznie formowanej poprzez umieszczenie gliny w foremce. Oczywiście jest ona wypalana w całkowicie tradycyjny sposób w piecu, który pozwala na uzyskanie delikatnych różnic temperatury, a co za tym idzie – na zróżnicowanie odcieni płytek – komentuje Magdalena Kubalewska.
Ten sposób wytwarzania płytek pozwala nadać ścianie głębi i tworzy wyjątkowy klimat. Dzięki temu wszystkie płytki mają też niepowtarzalną fakturę, co odróżnia je od płytek gipsowych.
Do płytek dostępne są narożniki w kształcie litery L. Narożniki można też wykonać z płytek przyciętych pod kątem 45 stopni i zestawionych razem.

Cegła na ścianie – nieprzemijająca moda
Obok aranżacji w stylu wiejskim, płytki ceglane są też bardzo często wykorzystywane przez miłośników stylu industrialnego – bo przecież trudno wyobrazić sobie loft, w którym choć jedna ściana nie byłaby przynajmniej częściowo wykonana z cegły.

 

cegła wypalana tradycyjnie cegła wypalana tradycyjniefot. Cegielnia Nad Sanem

 

Tutaj pole do popisu dla projektantów otwierają na przykład płytki licowe z Cegielni Nad Sanem, wykonywane z ciętej cegły, które nadają wyjątkowy klimat zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzom. Również te płytki wytwarzane są tradycyjną metodą, przez co doskonale korespondują z surowym stylem utrzymanych w przemysłowym stylu wnętrz.
– Płytki licowe nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu, że są one cienkie (1,5 cm) i lekkie (metr kwadratowy waży 21kg), doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie można nadmiernie obciążać ściany lub elewacji – mówi Magdalena Kubalewska.

 

cegła wypalana tradycyjniefot. Cegielnia Nad Sanem

 

We wnętrzach nowoczesnych, w których dominuje minimalistyczna prostota, świetnie sprawdzą się płytki gładkie, które oferowane są w takich samych wymiarach jak płytki licowe (długość – 24 cm; szerokość – 6,3 cm; grubość 1,5 cm lub 2,5 cm), natomiast różnią się tym, że mają gładszą, mniej porowatą fakturę. Ułożenie na jednej ze ścian takich płytek świetnie podkreśli oszczędny w formie wystrój przestrzeni, nie wywołując jednak wrażenia monotonii. Jest to możliwe dzięki interesującej fakturze płytek, na których widoczne są małe ryski, pęknięcia, drobne wyszczerbienia oraz subtelne różnice w kolorze. Pozwala to uzyskać efekt naturalnego muru z cegły, bardzo pożądanego w nowoczesnych aranżacjach pod hasłem „mniej znaczy więcej”.
Oczywiście ile różnych gustów, tyle też różnych wyborów, połączeń i kombinacji ceglanych płytek w przeróżnych stylach aranżacji. Jedno natomiast jest pewne – żadna imitacja nie zastąpi prawdziwej cegły na ścianie, której urok i zalety doceniono już w starożytności i która wciąż zdobi wnętrza naszych domów i mieszkań.

Ze szczegółową ofertą firmy Cegielnia Nad Sanem można zapoznać się na stronie: www.cegielnia-nad-sanem.pl

 

36-065 Dynów, Łubno 254 g/1 , woj. podkarpackie
tel. 16 736 59 07, 502 778 287,