Płytki Elastolith produkowane są od 50 lat w Holandii. Szeroko rozpowszechnione, głównie na rynkach Europy Zachodniej podbijają obecnie rynek Polski. Płytki Elastolith są jedynym w swoim rodzaju, lekkim, ręcznie formowanym zamiennikiem tradycyjnych produktów z klinkieru. Niezależnie od sytuacji można je zastosować praktycznie wszędzie: począwszy od elewacji budynków jednorodzinnych, poprzez elewacje nieruchomości komercyjnych i budynków użytku publicznego, aż po poddawane renowacjom budynki zabytkowe. Szeroki wachlarz funkcji płytek Elastolith nie kończy się na zastosowaniach zewnętrznych. Dzięki realistycznemu odwzorowaniu wyglądu oryginalnych cegieł, nadadzą również rustykalny charakter pomieszczeniom.
Estetyka to jednak nie wszystko. Kryzysowe czasy skłaniają do inwestycji ekonomicznie uzasadnionych. Płytki Elastolith pozwalają zarówno na oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy domowym majsterkowiczem, dzięki elastycznemu klinkierowi inwestycję zrealizujesz szybciej i przy udziale mniejszych nakładów finansowych.
 

elastyczny klinkier na elewacji elastyczny klinkier na elewacji fot. Elastolith

Elastyczne płytki klinkierowe – jak to jest zrobione?
Elastyczne płytki Elastolith powstają tylko z naturalnych materiałów, w tym z połączenia najwyższej jakości, odpowiednio wyselekcjonowanych  mieszanek piasków kwarcowych oraz specjalistycznych żywic dyspersyjnych. Surowa masa jest barwiona pigmentami na bazie tlenków żelaza oraz zabezpieczana przed promieniowaniem UV. Dodatkowo, w ostatnim etapie produkcji wszystkie płytki są wykańczane ręcznie. Ponadto, różny stopień uziarnienia płytek oraz oryginalne przebarwienia i wypalenia powodują, że każda płytka jest niepowtarzalna.
Specyficzny proces produkcyjny pozwala na uzyskanie materiału nie tylko bardzo wytrzymałego, który pod względem trwałości przewyższa nawet tradycyjne produkty klinkierowe, ale również bardzo giętkiego i lekkiego. W związku z tym płytki Elastolith mogą być przyklejane na prawie wszystkie rodzaje powierzchni, a co najważniejsze – mogą być formowane i stosowane na elementach zaokrąglonych lub narożnikach. Nawet po wyschnięciu Elastolith zachowuje swoją elastyczność „pracując” razem ze ścianą, dzięki czemu system jest odporny na negatywne skutki osiadania budynku. Grubość płytek Elastolith nie przekracza 3 mm, dlatego mogą one być docinane przy pomocy nożyc. Dzięki niewielkiej grubości i niskiej masie nie obciążają  dekorowanych murów czy detali. W trakcie ich montażu nie stosuje się dodatkowych kołków czy podmurówek. Nie są konieczne prace związane z dodatkowym oparciem elewacji i wzmocnieniem fundamentów, a także wykonaniem skomplikowanych i drogich systemów mocowań, kotwień czy konstrukcji. Jedynym produktem używanym do montażu elastycznych płytek jest klej w wybranym kolorze, który tworzy wraz z płytkami kompleksowy system.
 

elastyczny klinkier na elewacji elastyczny klinkier na elewacjifot. Elastolith

Elastyczne płytki klinkierowe – oszczędnie i szybko
Oszczędności czasu i środków finansowych przy zastosowaniu elastycznych płytek klinkierowych wynikają z banalnie prostego montażu i braku potrzeby stosowania skomplikowanych narzędzi. Używając takich narzędzi jak: sznurek, poziomica, miara, nożyce, paca zębata, ołówek i zwykły pędzelek, każdy majsterkowicz może wykonać piękną klinkierową elewację lub imitację ceglanej ściany.
W przypadku profesjonalistów nie bez znaczenia pozostaje fakt, że elastyczne płytki radykalnie skracają czas montażu. Szybciej znaczy wydajniej, a wszystko dzięki temu, że stosowany do montażu klej jest jednocześnie fugą, a masa samej płytki jest niewielka. Tak jak w przypadku tradycyjnych płytek lub cegieł klinkierowych potrzebujemy dodatkowego spoinowania, tak w przypadku płytek Elastolith redukujemy do zera czas oczekiwania na możliwość fugowania położonych elementów. Fuga pomiędzy płytkami Elastolith powstaje poprzez  rozprowadzenie specjalnego kleju Elastolith przy pomocy zwykłego pędzelka. Dodatkowo elastyczny klinkier nie wymaga jakichkolwiek środków impregnacyjnych w trakcie całego okresu użytkowania.  Płytki zostały zaimpregnowane już na etapie produkcji.
 

elastyczny klinkier we wnętrzu elastyczny klinkier na elewacjifot. Elastolith

Elastyczne płytki klinkierowe – naturalny kolor, szeroka paleta barw
Obecnie w ofercie firmy Elastolith, w ciągłej sprzedaży znajduje się kilkanaście podstawowych barw płytek oraz 5 wybarwień kleju. Jednak w ciągu 50 lat produkcji w bazie firmy znalazło się ponad 3600 różnych wybarwień. Opatentowana technologia pozwala dobrać praktycznie każdy kolor, bez znaczenia, czy próbka muru to nowa cegła, czy fragment zabytku. Dlatego elastyczne płytki klinkierowe mają tak wielkie znaczenie w kwestii renowacji historycznych budynków lub budowy nowych nieruchomości w zabytkowym otoczeniu. Oprócz indywidualnego doboru wybarwień, firma Elastolith proponuje również ponadstandardowe formaty płytek. Seryjnie produkowane płytki, które firma posiada na bieżąco w ofercie, mają wymiar 52 mm x 240 mm i 71 mm x 240mm.
Każdy mur czy zdobienie wykończone przy pomocy płytek Elastolith wygląda bardzo naturalnie, ponieważ barwienie następuje przy udziale naturalnych barwników,  a płytki wykańczane są ręcznie. W związku z tym każda, z płytek różni się od kolejnej, a to daje wygląd ściany, którą trudno odróżnić od prawdziwego muru.
 

elastyczny klinkier przykladowe wzoryfot. Elastolith

Banalnie prosty montaż elastycznego klinkieru
Powyżej wspominaliśmy o prostym montażu, który przy minimalnych umiejętnościach manualnych, pozwala na montaż płytek Elastolith, praktycznie przez każdego. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby po krótkim treningu móc cieszyć się wykonanym zadaniem.

1. Podłoże – musi być lite, kruszący się tynk należy wzmocnić, a ubytki zaszpachlować. Ściany tapetowane, malowane itd. muszą zostać dokładnie oczyszczone, a ich powierzchnia kilkukrotnie zagruntowana.
2. Klejenie płytki – elastyczny klinkier może być klejony tylko i wyłącznie przy pomocy specjalnego, dedykowanego kleju Elastolith. Klej rozprowadza się przy pomocy zębatej pacy 4 mm. Zużycie kleju wynosi w zależności od rodzaju podłoża: od ok. 2,2 do 2,5 kg/m2.
3. Fugi: ze względu na niską masę i niewielką grubość płytki, nie ma potrzeby dodatkowego fugowania. Fuga powstaje poprzez rozprowadzenie kleju przy pomocy pędzelka. Pamiętać należy jednak, że przy zastosowaniach zewnętrznych należy bardzo dokładnie rozprowadzać klej, aby zamknąć szczeliny pomiędzy ścianą a płytką, zabezpieczając ją tym samym przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
 

Montaż krok po kroku:

– przy pomocy pacy zębatej (ząbkowanie 4 mm) rozprowadzić specjalny klej na powierzchni 1 m2;

– przycisnąć elastyczną płytkę klinkierową Elastolith do świeżego kleju, przy odstępie fug wynoszącym 12-14 mm;

– elastyczną płytkę klinkierową można bez trudu przeciąć nożycami pod żądany wymiar;

– w przypadku łuków lub narożników elastyczną płytkę klinkierową wystarczy po prostu odpowiednio zagiąć;

– po przyciśnięciu elastycznej płytki klinkierowej należy usunąć świeży klej przy pomocy mokrego pędzelka.

montaż elastycznego klinkierufot. Elastolith

Płytki Elastolith są w pełni mrozoodporne oraz para-przepuszczalne. System jest odporny na powstawanie tak zwanych wykwitów na ścianie, a nasiąkliwość w granicach tylko 3% pozwala nam je czyścić, chociażby z użyciem myjek ciśnieniowych,  pod ciśnieniem nawet do 30 Bar. Wszystko to, oraz ponad 50 letnie doświadczenie firmy Elastolith, gwarancja producenta oraz solidne atesty i wymagane prawem dopuszczenia i aprobaty techniczne, powodują, że po montażu  płytek Elastolith możemy cieszyć się piękną klinkierową elewacją przez długie lata.

Ze szczegółową ofertą, katalogiem oraz prezentacją dotychczasowych realizacji przy udziale elastycznych płytek klinkierowych Elastolith można zapoznać się na stronie: www.elastolith.pl lub www.elastycznyklinkier.pl

 

80-540 Gdańsk, ul. Kasztanowa 9, woj. pomorskie
tel. +48 58 345 13 72 ,