Beton to niezwykle solidny materiał, który pozwala na wytwarzanie trwałych konstrukcji dostosowanych do różnych warunków w terenie.

– Żelbetowe ściany oporowe prefabrykowane cieszą się ogromnym powodzeniem ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość, a także odporność na korozję – mówi Witold Maciejczyk z firmy Rekers Polska, zajmującej się produkcją oraz doradztwem w zakresie zastosowania ścian oporowych typu L oraz T. – Cenimy beton za to, jakie korzyści niesie dla inwestora – począwszy od łatwości w transporcie, magazynowaniu oraz montażu aż po użytkowanie i konserwację. Warto zaznaczyć, że beton jest odporny na działanie środków odladzających oraz słabych środków chemicznych, a to sprawia, że jest to materiał do stosowania bez obaw o letnie i zimowe warunki atmosferyczne. Niezależnie od tego, czy betonowe prefabrykaty przeznaczone będą do budowy dróg, tuneli, czy też obejścia wokół domu, możemy mieć pewność, że materiał będzie z powodzeniem służył przez lata.

fot. Rekers 

Ściany oporowe prefabrykowane – do różnych warunków

Firma Rekers posiada długie doświadczenie w produkcji z udziałem betonu. W ofercie znajdziemy mury i ściany oporowe, które przeznaczone są dla różnych konstrukcji ziemnych oraz geotechnicznych, zagospodarują każdą różnicę w terenie.

– Posiadamy długoletnie doświadczanie związane z wytwarzaniem ścian oporowych prefabrykowanych, dzięki temu możemy dziś oferować produkty spełniające wymagania rynku oraz poszczególnych klientów – wyjaśnia Witold Maciejczyk. – Takie estetyczne wykończenie dla aranżacji przestrzeni jest niezwykle ekonomiczne, a do tego można w łatwy sposób dobrać je do wymagań inwestycyjnych. Wszystkie ściany oporowe – typu L oraz T dobieramy do inwestycji pod kątem lokalnych warunków gruntowych. Ważne jest natężenie ruchu oraz obciążenie naziomu, dlatego wprowadziliśmy do naszego portfolio szereg wyrobów w różnych klasach obciążenia, np. 5 kN/m2, 16,7 kN/m2, 33,3 kN/m2 oraz ekspozycji, m.in. XC4, XD2, XA1, XF4. Ponadto, poza katalogiem wyrobów, proponujemy również produkcję elementów na specjalne zamówienia. Ma to znaczenie np. w projektach, gdzie pojawia się problem z nietypowym rozkładem obciążeń, specyfiką terenu, a także gdy mamy do czynienia z wymagającym podłożem. Elementy mogą również występować w różnej długości zabudowy w przedziale od 49-99 cm. Dzięki takiej możliwości możemy wykonać ścianę o każdej długości. Górna krawędź prefabrykatu może być płynnie dostosowana do zmiennej wysokości terenu, który wraz znim opada lub się unosi – element ukośny. Pomagamy naszym odbiorcom na każdym etapie inwestycji i doradzamy zarówno w zakresie wyboru odpowiedniego wyrobu, projektowania, jak też montażu.

fot. Rekers 

Ściany oporowe typu L – uniwersalne i niedrogie

To właśnie ściany oporowe typu L przyniosły firmie Rekers niezwykłą rozpoznawalność na rynku. Korzystne finansowo, trwałe oraz pasujące do różnorodnych projektów urbanistycznych prefabrykaty można spotkać w wielu miejscach w Polsce. Dostępne są w wymiarach od 55cm do 405 cm oraz od 49cm do 99cm długości. Zazwyczaj sama ścianka ma grubość 12cm i jest to grubość górnej krawędzi elementu, która się nie zmienia. Zmianie ulega grubość elementu, lecz od pewnych wysokości i dotyczy zawsze tej strony, która w późniejszej fazie ulega zasypaniu i jest niewidoczna. Strona widoczna jest prosta, licowa, i ładna dla oka.

– Nasza nowoczesna produkcja otwarta jest na wytwarzanie ścian oporowych prefabrykowanych różnego typu, dlatego często dostarczamy także ściany i mury oporowe o nietypowych wielkościach, pod konkretne potrzeby – mówi Witold Maciejczyk.

Produkcja w firmie Rekers podlega szczegółowej kontroli jakości. Wszystkie elementy wytwarzane są zgodnie z normą europejską EN 15258 oraz krajowym odpowiednikiem PN-EN 15258.

– Standardowo korzystamy z betonu klasy C35/45, ale także w tym miejscu możemy zaoferować produkcję z betonu innych klas – dodaje Witold Maciejczyk. – Interesującą opcją jest możliwość wykonania ściany oporowej od strony stopy w jakości betonu licowego.

Dla lżejszych projektów Rekers oferuje również ściany oporowe L bez zbrojenia.

– Tego typu ściany najczęściej trafiają do prywatnych ogrodów, a ich ogromną zaletą jest niewielka waga, a tym samym zdecydowanie przyjazny transport i montaż – tłumaczy Witold Maciejczyk.

fot. Rekers 

Estetyczne wykończenie

Niezwykle uniwersalne ściany oporowe prefabrykowane mogą być stosowane w parkach, na terenie szkół, szpitali, centrów handlowych, a także innych terenów zewnętrznych. To szeroka paleta produktów sprawia, że znajdują one zastosowanie we wielu branżach i sektorach. Rekers, jako specjalista z branży, postawił jednak na jeszcze jeden ważny aspekt, jakim jest estetyka i funkcjonalność. Dlatego w ofercie producenta znajdziemy nie tylko ściany oporowe typu L i T, ale także elementy specjalne oraz narożniki, które pozwalają w odpowiedni sposób zakończyć projekt oraz połączyć go z już istniejącymi elementami architektonicznymi.

– Rozwinęliśmy szeroką ofertę narożników o wysokości od 55 cm do 405 cm, które dostępne są w wersji dwuczęściowej (lewy i prawy element) dla kątów 90° lub 135° w wersji katalogowej lub o dowolnym kącie rozwarcia na specjalne zamówienie – dodaje Witold Maciejczyk. – Narożniki mogą występować również w wersji jednoczęściowej od wysokości 55 cm do 155 cm. Podobnie jak w przypadku samych elementów ścian, tutaj także mówimy o niezwykle łatwym montażu oraz wyjątkowo estetycznym wyglądzie. Dla uzupełnienia oferty proponujemy również elementy specjalne. Mogą to być np. prefabrykaty ukośne, a także z otworem.

fot. Rekers 

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rekers.pl

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,