Kiedy stosuje się mur oporowy?

Mur oporowy, inaczej ściana oporowa, to swego rodzaju zapora, stosowana w przypadku zagospodarowanych terenów o dużych nierównościach. Jego zadaniem jest ustabilizowanie warunków gruntowych i zapobieganie osuwaniu się ziemi. Stosuje się go zatem w przypadku działek położonych na nieregularnym terenie, na którym występują spadki i skarpy. Wykorzystywany jest zarówno w przestrzeni prywatnej, np. w ogrodach, jak i miejskiej.

Mury oporowe tworzone są z różnych materiałów. W ofercie firmy Rekers znajdziemy te wykonane z betonu. Bloki oporowe betonowe są popularnym wyborem, ze względu na ich trwałość i łatwość montażu. Rekers oferuje funkcjonalne prefabrykowane ściany typu L – zbrojone i bez zbrojenia – a także elementy uzupełniające, takie jak narożniki o różnych funkcjach i korzyściach czy elementy specjalne (pasujące, z otworem, ukośne). Bloki zostały wykonane z wysokiej jakości mieszanki betonu, podlegającej stałej kontroli. To pozwoliło firmie Rekers uzyskać produkt odznaczający się pod względem funkcjonalności i zapewniający długotrwałą wytrzymałość, tak istotną przy tego typu obiektach.

Budowa muru z betonowych bloków oporowych niesie za sobą szereg korzyści. Zapobiega erozji gleby oraz osunięciom, co przyczynia się do wyjątkowej stabilności terenu. Pozwala również na efektywne wykorzystanie nachylonych powierzchni. Nie bez znaczenia jest także jego estetyka – może znacznie poprawić wygląd przestrzeni i nadaje jej minimalistycznego, nowoczesnego charakteru Ponadto, istnieje możliwość dodatkowego estetycznego wykończenia, np. poprzez zastosowanie dekoracyjnych okładzin, takich jak struktury imitujące kamień.

Pozwolenie na budowę muru oporowego – regulacje prawa budowlanego

Odpowiedź na pytanie, czy ściany oporowe wymagają pozwolenia, jest jednoznaczna. Tak, konieczne jest spełnienie wymogów prawnych. W Polsce regulują to przepisy Ustawy Prawo budowlane, która określa zasady nabywania uprawnień do rozpoczęcia budowy budynków i budowli.

Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, to pojęcia takie jak ściany oporowe, zgodnie z ustawą (art.3 pkt.3), mieszczą się w definicji budowli. Konkretnie zostało to ujęte jako “konstrukcja oporowa”.

Co istotne, aby uzyskać pozwolenie na budowę muru oporowego, konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, o której wspomnimy w dalszej części artykułu.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę muru oporowego?

Wymogi związane z pozwoleniem na budowę obejmują szereg kluczowych kroków. Po pierwsze, należy skonsultować się z właściwym organem administracji lokalnej, co umożliwi pozyskanie dokładnych informacji na temat wymaganych procedur.

Po drugie, należy przygotować profesjonalny projekt muru oporowego. Powinien on uwzględniać wszelkie techniczne aspekty, tj. wybór materiałów, obciążenia oraz stabilność konstrukcji.

Po spełnieniu tych wymogów czas na złożenie oficjalnego zgłoszenia w urzędzie. Po jego zatwierdzeniu uzyskamy pozwolenie na budowę muru oporowego.

Czy jeśli konstrukcja oporowa ma stanowić ogrodzenie, ta procedura również jest niezbędna? Okazuje się, że tak. Pomimo że ogrodzenie o wysokości do 2,2 m można wybudować bez żadnych formalności, to jeśli jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie gruntu przed osuwaniem się, pozwolenie na budowę jest konieczne.

Jakie dokumenty do budowy muru oporowego są potrzebne?

Podsumowując powyższe, aby uzyskać pozwolenie na budowę muru oporowego, niezbędne jest przedłożenie stosownej dokumentacji. Obejmuje ona projekt konstrukcji muru, wykonany przez uprawnionego konstruktora, a także projekt zagospodarowania działki, sporządzony na mapie przeznaczonej do celów projektowych. Dokumentację należy złożyć w urzędzie.

Budowa muru oporowego bez pozwolenia

Jak można się domyślić, budowa ściany oporowej bez pozwolenia powoduje poważne konsekwencje prawne. Jeśli mur zostanie postawiony bez spełnienia określonych w ustawie wymogów, będzie on traktowany jako samowola budowlana, a jego twórcy mogą otrzymać z tego tytułu karę.

Zgodnie z art. 48 Prawa budowlanego, skutkiem jest nakaz rozbiórki nielegalnie wzniesionej konstrukcji oporowej. Dodatkową karą są konsekwencje finansowe.

Zanim uzyskamy pozwolenie na budowę muru oporowego, konieczny jest, oczywiście, wybór jego rodzaju. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są ściany oporowe typu L, które skutecznie oddzielają różne poziomy terenu oraz pozwalają tworzyć naprawdę wytrzymałe konstrukcje.

Więcej informacji na temat oferty firmy Rekers można uzyskać na stronie: https://www.rekers.pl/

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,