Wytrzymałość i uniwersalność

Użytkownicy ścian oporowych prefabrykowanych to najczęściej inwestorzy z sektora publicznego, ale w coraz większym stopniu są to również nabywcy prywatni. Wielkość inwestycji nie ma tu znaczenia. W przestrzeni miejskiej i przy domach mieszkalnych znajdziemy przykłady zastosowań ścian oporowych zarówno w skali mikro, jak i makro.

fot. Rekers Polska

– Tego typu prefabrykaty świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju zastosowaniach, gdzie liczy się podpieranie i odgradzanie – informuje Witold Maciejczyk z firmy Rekers. – Ściany oporowe kątowe wykorzystywane są do budowy murów oporowych niedaleko jezdni, a także w zabudowie miejskiej i na skwerach, tam gdzie urbanistyka łączy się z elementami przyrodniczymi. Ściany oporowe typu L to znane i sprawdzone rozwiązanie dla parków i skwerów, czy obejść domowych. Tego typu konstrukcje stanowią idealne zabezpieczenie dla konstrukcji ziemnych oraz geotechnicznych, są uniwersalne w swoim zastosowaniu, a do tego bardzo trwałe. Funkcjonalne, estetyczne i łatwe w montażu prefabrykaty, które charakteryzuje również atrakcyjny stosunek jakości do ceny, dzięki czemu zadowalają inwestorów o różnych budżetach inwestycyjnych.

fot. Rekers Polska

Ściany oporowe typu L – z katalogu i na specjalne zamówienie

W przypadku prefabrykatów betonowych ogromne znaczenie ma nowoczesna produkcja, która bezpośrednio przekłada się na wysoką jakość końcowego wyrobu, a tym samym jego trwałość i funkcjonalność.

– W naszej fabryce powstają zarówno wyroby katalogowe, jak też te, które realizujemy pod specjalne potrzeby naszych odbiorców, czyli na miarę ich potrzeb – dodaje Witold Maciejczyk. – Za sprawą nowoczesnego zakładu możemy spełniać nawet najwyższe wymagania odbiorców. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i pomagamy dobrać najlepsze rozwiązania. Nad procesem produkcyjnym naszych prefabrykowanych ścian oporowych czuwa zespół wykwalifikowanych pracowników. Każdy z produkowanych wyrobów podlega ciągłej i szczegółowej kontroli w naszym zakładzie oraz w jednostkach zewnętrznych. Na rynku polskim jesteśmy dostępni od 2007 roku, ale nasze know-how sięga roku 1919, bowiem jesteśmy filią niemieckiej firmy Rekers Betonwerk.

fot. Rekers Polska

Firma Rekers znana jest także z wszechstronnego doradztwa dla swoich klientów.

– Tak, to prawda. Doradzamy zarówno na poziomie wyboru ściany oporowej typu L, T, czy też innych produktów z naszej oferty, jak też służymy radą na wszystkich etapach projektowych i montażowych – wyjaśnia Witold Maciejczyk.

fot. Rekers Polska

Ściany oporowe prefabrykowane zgodne z aktualnymi potrzebami rynku

– Produkty wytwarzamy z mieszanki betonu najwyższej jakości – mówi Witold Maciejczyk. – Standardowo jest to C35/45. Zapewnia to doskonałą wytrzymałość dla naszych prefabrykowanych ścian oporowych. Dodatkowo, są one odporne na korozję, a także nie straszne im są środki odladzające i chemiczne.

Oferta producenta jest niezwykle szeroka. W ofercie znajdziemy różne rodzaje ścian oporowych – typu L, T, a także narożniki i inne elementy uzupełniające. Dostępne ściany prefabrykowane różnią się nie tylko wielkościami, ale także klasą obciążenia (5 kN/m2, 16,7 kN/m2, 22 33,3 kN/m2) oraz klasami ekspozycji.

fot. Rekers Polska

– Decydując się na inwestycję musimy pamiętać, aby ściany oporowe dobrać odpowiednio do lokalnych warunków gruntowych, obciążenia naziomu, a także natężenia ruchu – informuje Witold Maciejczyk. – Ma to ogromne znaczenie m.in. wtedy, gdy ściany oporowe znajdują się w otoczeniu tuneli, dróg i mostów, ale nie zapominajmy, że jest to kluczowe dla każdej inwestycji i tylko dzięki temu mamy pewność, że ściana oporowa spełni swoją funkcję i będzie dobrze służyła przez długie lata.

fot. Rekers Polska

Ściany ze zbrojeniem i bez

W ofercie ścian oporowych prefabrykowanych znajdują się zarówno elementy ze zbrojeniem, jak i bez zbrojenia.

– Ściany oporowe zbrojone oferowane są w grubości 12 cm – mówi Witold Maciejczyk. – Dostępny jest cały szereg wymiarów – w zakresie wysokości od 55 do 405 cm oraz długości zabudowy 49 oraz 99 cm. Poza standardowymi klasami obciążenia możemy tutaj zaoferować także produkcję pod specjalne życzenie. Nasze badania potwierdzają, że ściany zbrojone odpowiadają wymogom dla klas ekspozycji: XC4, XD2, XA1, XF4 przy zastosowaniu betonu klasy minimum C35/45, ale także tutaj możliwe są modyfikacje i produkcja w innej klasie na życzenie odbiorcy.

Ciekawą alternatywą są ściany oporowe typu L bez zbrojenia, które są lżejszym wariantem standardowych ścian oporowych.

– Ściany te, oferowane są w wysokości od 22 do 100 cm i grubościach od 6 do 8 cm – dodaje Witold Maciejczyk. – Wybierane są bardzo często do prywatnych ogrodów oraz terenów zielonych. Ściany bez zbrojenia stosowane są najczęściej do kształtowania ogrodów i ścieżek. Ogromną zaletą jest ich niewielka waga oraz łatwość montażu – wystarczy lekki zasyp. Górne krawędzie ścian, te poziome, są fazowane, a pozostałe – pionowe ostre.

Wśród produkowanych prefabrykatów znajdują się również ściany typu T.
– Ściany typu T najczęściej stosuje się jako przegrody na placach składowania materiałów sypkich, a ich walory cenione są również ze względu na odporność chemiczną, ale oczywiście wszystko zależy od rodzaju składowanej substancji, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami, pomożemy w odpowiednim wyborze – mówi Witold Maciejczyk. – W elementach typu T wbudowane są głowice kulowe. Jedna ze stron jest wykonana z betonu licowego, przeciwna strona jest ręcznie zacierana, a krawędzie są fazowane.

fot. Rekers Polska

Narożniki oraz elementy nietypowe

Wraz z prefabrykowanymi ścianami oporowymi Rekers, firma proponuje również odpowiadające narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, a także elementy nietypowe.

– Narożniki mają różne funkcje i dostępne są w różnorodnych wariantach – wyjaśnia Witold Maciejczyk. – Mogą one mieć wysokość od 55 do 405 cm oraz kąty 90° lub 135°. Długość zabudowy wynosi 99cm dla obu stron dwuczęściowego narożnika. Narożniki zewnętrzne 90° o wysokości od 55 do 155 cm są dostępne również w wariancie jednoczęściowym o długości zabudowy 49 cm. Oczywiście w tym przypadku także oferujemy narożniki dla niezbrojonych ścian oporowych typu L.

fot. Rekers Polska

Dla uzupełnienia kompleksowej oferty, Rekers dostarcza także produkty nietypowe, takie jak elementy ukośne, z otworem oraz pasujące.

– W tym przypadku również polecamy nasze wyroby na specjalne zamówienie – mówi Witold Maciejczyk. – Pomożemy dopasować elementy w taki sposób, aby estetycznie i funkcjonalnie zamknąć całą inwestycję.

fot. Rekers Polska

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rekers.pl

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,