Mury oporowe prefabrykowane REKERS typu L, ściany oporowe

Mury i ściany oporowe REKERS – mocna podpora każdej inwestycji

Mury oporowe prefabrykowane typu L (ściany oporowe) to niezawodny sposób na zabezpieczenie różnorodnych konstrukcji budowlanych, a także atrakcyjne wizualnie aranżacje krajobrazu miejskiego. Ściany oporowe REKERS chronią obudowane przestrzenie przed osuwaniem gruntu czy zawaleniem obiektu, są odporne na wysokie naciski i obciążenia terenu, zapewniają stabilne podstawy konstrukcjom użytkowym i estetycznie ciekawe zagospodarowanie terenów zielonych. Prefabrykowane “betonowe elki” to także korzystny stosunek jakości do ceny, wysoka dostępność, funkcjonalność i szybki montaż.

Ściany oporowe typu L REKERS – parametry techniczne

Ściany oporowe produkowane są w dwóch podstawowych kształtach – typ L i typ T. Popularne „elki betonowe” są podstawą asortymentu firmy REKERS. Prefabrykacja elementów betonowych pozwala na zachowanie najwyższej jakości murów oporowych REKERS, dzięki seryjności produkcji i powtarzalności parametrów wytwarzanych prefabrykatów. Ściany oporowe typu L (zbrojone) dostępne są u producenta w szerokiej skali wymiarów. Oferowane wysokości mieszczą się w przedziale od 55 do 405 cm, przy dwóch opcjach szerokości o wartościach 49 cm i 99 cm. Minimalna grubość ściany wynosi 12 cm (górna krawędź) 15cm, lub 25 cm (dolna krawędź ściany). Na standardowych elementach prefabrykowanych REKERS może zostać zamontowana poręcz o maksymalnej wysokości 110 cm i rozstawie słupków co 100 cm.

fot. Rekers Polska 

W zależności od miejsca przeznaczenia, rodzaju gruntu, na którym są posadowione oraz natężenia ruchu czy obciążenia naziomu, mury oporowe REKERS produkowane są w 5 klasach obciążenia. Ściany oporowe typu L z oznaczeniem klasy obciążenia 1-2 sprawdzą się jako podpory dla jezdni przy ruchu kołowym o natężeniu 5 kN/m2 i wsparciu oporowym terenu nachylonego do 20 stopni. Klasa obciążenia 3 wskazuje na możliwość użycia prefabrykowanych ścian oporowych dla utrzymania i wzmocnienia powierzchni o nachyleniu terenu do 30 stopni. Mury oporowe typu L w klasie obciążenia 4 i 4a utrzymają powierzchnie obciążone ruchem kołowym o natężeniu 16,7 kN/m2, co przekłada się na standard obserwowany na drogach publicznych z ruchem lokalnym. Klasa obciążeń 5 oraz 5a przeznaczona jest dla konstrukcji stanowiących podpory ruchu o natężeniu 33,3 kN/m2, czyli standardu drogi krajowej z ruchem ciężarowym. Z kolei ściany oporowe REKERS w klasie obciążenia 6 i 7 wspomagają utrzymanie naziomu z ruchem o natężeniu odpowiednio 5 kN/m2 i 33,3 kN/m2, przy innym niż standardowych ułożeniu elementów prefabrykowanych – z wewnętrzną stroną licową.

Uzupełnieniem oferty murów oporowych typu L są elementy specjalne, często niezbędne dla prawidłowego i estetycznego wykończenia obudowywanych przestrzeni. W stałej produkcji firmy REKERS są narożniki zewnętrzne i wewnętrzne o wysokości do 405 cm dla kątów 90° lub 135°, a także ściany oporowe typu L ukośne, ściany z otworami, czy o niestandardowych wymiarach. Opcjonalnie, na życzenie klienta, możliwe jest indywidualne dopasowanie wymiarów wszystkich elementów do potrzeb danej inwestycji.

fot. Rekers Polska

Bezpiecznie, funkcjonalnie, ekonomicznie – normy i deklaracje użytkowe

Ściany oporowe REKERS spełniają europejską normę właściwości użytkowych EN 15258 “Prefabrykaty z betonu. Elementy ścian oporowych”, co odpowiada polskiemu odpowiednikowi normy PN-EN 15258. Produkowane seryjnie mury oporowe typu L w wariancie standardowym tworzone są z betonu o klasie wytrzymałości na ściskanie C35/45. Beton ten odpowiada wymogom klas ekspozycji na warunki środowiskowe: XC4, XD2, XA1, XF4. Jest to zatem materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością na korozję, odpornością na działanie chlorków z wody morskiej i dość silne działanie wody gruntowej, wytrzymały na działanie substancji odladzających i niedużą agresję chemiczną. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki inwestycji, REKERS przygotowuje ściany oporowe typu L także w innych klasach obciążeń, ekspozycji, wytrzymałości.

fot. Rekers Polska

Aby uzyskać pełne funkcjonalności murów oporowych typu L należy zadbać o ich właściwe posadowienie, a co za tym idzie, dokonanie stosownych pomiarów geotechnicznych, testów warunków wodnych i glebowych danego terenu. Grunt, w którym montowane są ściany oporowe REKERS musi być odpowiednio zagęszczony. Nad podbudową, dostosowaną do warunków glebowych terenu, konieczne jest umieszczenie warstwy filtracyjnej z drenażem, a także warstwy betonu oraz warstwy wyrównującej. W tak przygotowanym gruncie oraz na bazie projektu inżynieryjnego, należy ustawiać poszczególne mury oporowe REKERS.

Prefabrykowane mury oporowe typu L – zastosowania

Prefabrykowane ściany oporowe zapewniają trwałość i bezpieczeństwo użytkowania opartych o nie obiektów i przestrzeni. Wysoka wytrzymałość na obciążenia, solidny betonowy budulec oraz wygoda transportu, magazynowania i montażu przekładają się na szerokie pole zastosowań murów oporowych typu L. W budownictwie liniowym i kubaturowym stanowią pewny sposób niwelacji spadków terenu, podtrzymania skarp i nasypów, wyrównywania różnic w wysokościach terenu, podstawy ścian. Dzięki konstrukcjom ze ścian oporowych REKERS oszczędza się czas i nakład pracy na placach budowy, przy jednoczesnym ograniczeniu inwazyjnych prac zmieniających trwale naturalne ukształtowanie przyrody. Powszechne jest użycie murów oporowych typu L dla wsparcia konstrukcji dróg i mostów. Nie tylko jako elementów grodzących i podtrzymujących sypki teren, ale także jako ramp drogowych, struktur przestrzeni parkingowych, placów, torów przejazdu, a także zabezpieczeń dla mostów czy tuneli. W przemyśle czy rolnictwie ściany oporowe REKERS sprawdzą się także jako przestrzenie magazynowania substancji sypkich, wygrodzenia przestrzeni specjalnych, podtrzymania obiektów budowanych na niestabilnym gruncie – w górach, dolinach, skarpach.

fot. Rekers Polska

Mury oporowe REKERS są coraz częściej stosowane także przez klientów indywidualnych przy projektowaniu domów, a także w branży ogrodniczej jako nieszablonowe koncepcje aranżacji przestrzeni oraz przez projektantów przestrzeni miejskiej jako elementy małej architektury. Prefabrykowane ściany oporowe REKERS są atrakcyjnym wizualnie uzupełnieniem wystroju obejścia domowego. Ogrodzenia, wzmocnienia przydomowego parkingu, murki ogrodowe, siedziska, schody, to wybrane przykłady powyższych zastosowań. Przydomowe aranżacje małej architektury przekładają się także na duże urbanistyczne projekty. Wszędzie tam, gdzie natura łączy się w miastach z przestrzenią użytkową, możliwe jest zastosowanie murów oporowych typu L. Funkcja dekoracyjna przy miejskich ogrodach, parkach, rabatach, skalniakach, pasach zieleni to jeden aspekt funkcjonalności. Rola zabezpieczająca obiekty użytkowe takie jak szkoły, boiska, szpitale, osiedla, centra handlowe, przy nasypach, różnicach wysokości, czy te budowane w trudnym terenie, to kolejne pole zastosowania „betonowych elek”. Aby zapewnić swojej inwestycji solidne, bezpieczne i wieloletnie wsparcie, warto skorzystać z oferty renomowanego dostawcy prefabrykowanych ścian oporowych.

fot. Rekers Polska

Ściany oporowe REKERS w czołówce od stulecia

Firma REKERS Betonwerk to lider w produkcji wytrzymałych, trwałych i korzystnych cenowo produktów betonowych dla szerokiego rynku odbiorców z wielu branż i sektorów gospodarczych. Ponad stuletnie doświadczenie niemieckiej marki przekłada się na eksperckie doradztwo, gwarancje jakości i stabilną solidność asortymentu, w tym murów oporowych typu L oraz innych rodzajów prefabrykatów betonowych.

fot. Rekers Polska

REKERS Polska, jako jedna z najprężniej działających europejskich filii przedsiębiorstwa, od ponad dekady, kontynuuje owe tradycje, dostarczając klientom biznesowym i indywidualnym sprawdzone rozwiązania. Mury oporowe REKERS to mocne wsparcie każdej inwestycji.

Ze szczegółową ofertą REKERS Polska w zakresie ścian oporowych typu L można zapoznać się na stronie www.rekers.pl

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,


Liczba odwiedzin: 1932 | Data publikacji: 2020-09-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.06.2021 | Beton
Stosowane w miejscach publicznych oraz na prywatnych...
07.04.2021 | Beton
Uniwersalność zastosowania ścian oporowych sprawia, że tego...
06.08.2021 | Beton
Obciążniki betonowe są jednym z najbardziej powszechnych...
23.07.2021 | Chemia budowlana
Upływ czasu oraz warunki atmosferyczne to czynniki,...
Lato sprzyja pracom w ogrodzie, który w...
Ogradzanie nieruchomości to często jeden z pierwszych...
27.06.2021 | Chemia budowlana
Cienkowarstwowy beton dekoracyjny na schody wewnętrzne, podłogi...
23.03.2021 | Domy prefabrykowane
Beton to wyjątkowy materiał: niedrogi, lekki, uniwersalny,...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
08.02.2021 | Galanteria ogrodowa
Beton architektoniczny to rozwiązanie, które cieszy się...
11.01.2021 | Galanteria ogrodowa
Beton drewnopodobny na taras, ścieżkę ogrodową czy...
15.12.2020 | Schody, akcesoria
Nowoczesne schody drewniane marki Brysch Treppen to...
Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się...
12.11.2020 | Uzdatnianie wody
Zbieranie wody deszczowej, która posłuży np. do...
09.11.2020 | Beton
Myślisz o niepowtarzalnym wykończeniu swoich wnętrz oraz...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
04.08.2020 | Chemia budowlana
Odpowiedni impregnat hydrofobowy do betonu, jak też...
02.07.2020 | Beton
Beton architektoniczny to gwarancja łatwego i szybkiego...
25.06.2020 | Techniki zamocowań
Jak ułatwić sobie prace montażowe i zapewnić...
10.06.2020 | Beton komórkowy
Lekki, wytrzymały, o wszechstronnym zastosowaniu. Pianobeton –...
09.06.2020 | Beton
Od ponad 25 lat producenci prefabrykatów betonowych...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. śląskie
woj. opolskie
woj. lubuskie
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: rekers, beton, ściany oporowe, betonowe ściany oporowe, narożniki, posadowienie, podpory betonowe, wzmocnienia betonowe, mury oporowe prefabrykowane typu l, mury oporowe prefabrykowane typu l (ściany oporowe), ściany oporowe typu l, mury oporowe typu l, ściany oporowe Rekers,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy