Mury oporowe REKERS – jakość „murowana”

Popularna „L-ka” to nic innego jak prefabrykowane elementy betonowe ułożone w kształcie litery L. Forma ta sprawia, że powstała konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała. Ściany oporowe tego typu znajdziemy w ofercie firmy REKERS. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości mieszanki betonu i produkowane zgodnie z normą europejską EN 15258 oraz krajowym odpowiednikiem PN-EN 15258. Ściany mają grubość 12 cm i wysokość od 55 do 405 cm oraz długość od 49 do 99 cm, natomiast możliwe są również zamówienia niestandardowe, w zależności od potrzeb. Montaż muru oporowego typu L firmy REKERS jest stosunkowo szybki.

fot. Rekers 

Jak przekonuje producent, ściana oporowa typu L z betonowych elementów prefabrykowanych to konstrukcja o niezwykle uniwersalnym zastosowaniu. Może pełnić funkcję zarówno zapory podtrzymującej parcie gruntu, boksu na materiały sypkie czy elementu infrastruktury, wszędzie tam, gdzie elementy urbanistyczne łączą się z przyrodniczymi. Mury oporowe REKERS pokryją zapotrzebowanie na różne klasy obciążenia.

W ofercie znajdziemy również lżejszą alternatywę – „L-ki” bez zbrojenia. Ich niewielka masa sprawia, że nadają się one zwłaszcza do prywatnego kształtowania ogrodów i ścieżek. Są one przeznaczone tylko do lekkiego zasypu. Montaż takiego muru oporowego typu L powinien być przeprowadzany w połowie ich wysokości przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Grunt używany do wypełnienia nie może być zagęszczany. Ścianki bez zbrojenia REKERS dostępne są w wysokościach od 22 do 100 cm, włącznie z narożnikami.

fot. Rekers 

Mur oporowy L-ka – montaż

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, „L-ka” jest jedną z najbardziej użytecznych ścian oporowych. Choć mur tego typu montuje się stosunkowo łatwo, warto powierzyć ten proces profesjonalistom. Montaż murów oporowych typu L wymaga odpowiedniego zaplanowania, przygotowania terenu oraz wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Teren pod montaż przygotowujemy poprzez usunięcie wszelkich przeszkód – wszystkiego, co może utrudnić montaż, np. rośliny, korzenie, kamienie itp. Na uprzednio przygotowany fundament, który zapewni solidne oparcie dla muru, układamy poszczególne bloki, tak, aby tworzyły jedną płaszczyznę. Istniejący grunt lub podłoże stanowiące izolację termiczną należy odpowiednio zagęścić. Możliwe są trzy sposoby posadowienia. Posadowienie proste zakłada ustawienie ścian na warstwie betonu C16/20 i warstwie wyrównującej. Poniżej należy umieścić i zagęścić podbudowę mrozoodporną do granicy przemarzania. Producent zaleca, aby minimalne zagłębienie ściany wynosiło 0.5 m. Istnieje możliwość głębszego posadowienia. Wówczas koszty wyższej ścianki są zrównoważone cieńszą warstwą mrozoodpornej podbudowy. Ściankę można ustawić również odwrotnie (stopą po stronie dołka) – dotyczy to klas obciążenia 6 i 7. Ze względu na małe dociążenie stopy należy zabezpieczyć ściankę przed przesuwem. Głębokość posadowienia należy sprawdzić obliczeniami statycznymi. Każdorazowo należy upewnić się, że każdy blok jest prawidłowo wypoziomowany. W zależności od wysokości muru i wymagań konstrukcyjnych, można rozważyć zastosowanie dodatkowych warstw lub zbrojenia wewnątrz muru, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość. Kolejnym krokiem jest zasypywanie zamocowanego muru. Na koniec należy wykonać drenaż w celu odprowadzenia wody, która może gromadzić się za murem. Drenaż może być wykonany za pomocą rur drenażowych, geowłóknin, kruszywa drenażowego itp. Konstrukcję zagęszcza się zgodnie z projektem. Po zakończeniu montażu bloków można zadbać o odpowiednie wykończenie muru, które może obejmować malowanie, dodanie elementów dekoracyjnych lub aplikację tynku.

fot. Rekers 

Mury oporowe typu L to nie tylko prosty montaż, ale też bardzo uniwersalne i trwałe rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy mówimy o posesji prywatnej, okolicy bloku wielorodzinnego, przestrzeni publicznej czy też siedzibie firmy, mamy do wyboru różne rodzaje aranżacji przestrzeni, a dzięki ścianie oporowej cały proces może odbyć się łatwiej i szybciej. Nowoczesny zakład produkcyjny, jakim dysponuje REKERS, pozwala realizować zamówienia katalogowe oraz nietypowe. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zamówienia, producent jest w stanie zaoferować swoim klientom pomoc w doborze najlepszych oraz najbardziej odpowiednich rozwiązań. Warto dodać, że mamy tu do czynienia z atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. W ofercie REKERS znajdziemy rozmaite ściany oporowe ze zbrojeniem lub bez, a także inne elementy nietypowe, np. narożniki oraz produkty specjalne, takie jak elementy ukośne oraz z otworem.

Więcej informacji na stronie: https://www.rekers.pl/

 

47-143 Olszowa, ul. Irlandzka 3, woj. opolskie
tel. 32 721 21 18,