Nowe koparki JCB – z naciskiem na komfort operatora

Maszyny budowlane na miarę nowoczesności

Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, bo branża nieustannie ewoluuje, a klienci stają się coraz bardziej wymagający, oczekując rozwiązań efektywnych, ekonomicznych i wygodnych w obsłudze. W ciągu czteroletniego okresu rozwojowego firma JCB stosowała program intensywnego testowania komponentów oraz produktów, a cel był jeden: osiągnięcie podwyższonych poziomów jakości i niezawodności budowania z korzyścią dla klientów. W efekcie ten znany producent opracował nowe, zaawansowane koparki gąsienicowe 220X, pierwsze modele z nowej generacji maszyn gąsienicowych JCB dla globalnego rynku budowlanego.

– Wraz z następną generacją 220X, firma JCB przeniosła się na całkowicie nowy poziom rozwoju produktów i montażu maszyn budowlanych, z pożytkiem dla wszystkich obecnych na rynku naszych klientów – mówi Główny Dyrektor JCB Do Spraw Innowacji i Rozwoju, Tim Burnhope. – Każdy detal tych koparek został przebadany i udoskonalony do perfekcji, aby zapewnić maksymalną trwałość i niezawodność podczas eksploatacji. Ale to nie wszystko, ponieważ ułatwiliśmy pracę operatora i technika obsługi-mechanika, z korzyścią dla klienta skracając czas przestoju i zwiększając opłacalność. 220X zwiastuje pojawienie się nowej generacji koparek JCB, które będą niezawodnie służyły przez wiele lat na całym świecie – dodaje.

Środowisko operatora – wyższy poziom komfortu
Główną uwagę skupiono na środowisku operatora, dzięki czemu kabina posiada całkowicie nową konstrukcję, która będzie wykorzystywana w całym asortymencie koparek gąsienicowych serii X. Jest ona o 100 mm dłuższa, a jej szerokość wynosi cały metr, czyli ogólnie rzecz biorąc, jest o 15% większa niż w poprzednich maszynach. Strukturalną częścią kabiny jest rama konstrukcji chroniącej operatora w przypadku przewrócenia się maszyny (ROPS), a naokoło kabiny umieszczono płaskie szyby. Ukłonem w stronę osób, które obsługują koparki na budowie jest bardzo niski poziom hałasu wewnątrz kabiny operatora, wynoszący 67dB(A), co stanowi skok w dół od wartości 73dB(A) występującej w poprzedniej generacji. 
Atutem nowych koparek JCB jest silnik wycieraczki, który został przymocowany do dolnej lewej części przedniej szyby, co zapewnia doskonałą widoczność. Trzy wersje całkowicie nowego fotela opracowanego wraz z dostawcą Grammer zapewniają maksymalny komfort, a wśród opcji jest również ogrzewanie i wentylacja. Dźwignie serwomechanizmów zamontowane są na konstrukcjach foteli, dlatego poruszają się razem z operatorem, natomiast kabina spoczywa obecnie na czterech nowych elementach zawieszenia, co zapewnia lepszą izolację.
Płaską podłogę łatwo utrzymać w czystości, nawet gumową matę przeprojektowano w celu ułatwienia wymiatania. Ponadto firma JCB zapewniła dodatkowy licznik godzin, który jest widoczny z poziomu gruntu z zewnątrz kabiny. 

Komfortowe sterowanie koparką na budowie 
Troskę o szczegóły widać w całym wnętrzu nowych koparek JCB, ponieważ wszystkie urządzenia sterownicze zostały ergonomicznie zaprojektowane tak, aby w 100% odpowiadały operatorowi. Po prawej stronie operatora znajduje się całkowicie nowy podwieszany układ sterowania, w którym zebrano razem wszystkie przełączniki i urządzenia sterujące w jednym, zamontowanym na fotelu zespole. 7-calowy monitor o regulowanym nachyleniu posiada intuicyjne listy opcji oraz funkcje. Dostęp do monitora odbywa się poprzez stosowany w pojazdach obrotowy sterownik.
Dzięki połączeniu zalet ekranu oraz podwieszanego układu sterowania, który posiada przycisk dla każdej regularnie używanej funkcji, po przeprowadzeniu badań można stwierdzić, że operator może szybciej realizować często wykorzystywane funkcje. Pedały dla nóg, podnóżki oraz dźwignie napędu gąsienicowego również zostały przeprojektowane w celu zapewnienia podwyższonego komfortu, a w razie potrzeby maszyny mogą być dostarczane z fabrycznie wbudowaną funkcją prowadzenia wykopów z wykorzystaniem GPS oraz automatycznym smarowaniem.

 

Nowe koparki JCB – z naciskiem na komfort operatora

 

Wytrzymała konstrukcja – element obowiązkowy maszyn budowlanych
Nowe 20-tonowe koparki JCB charakteryzują się solidnym, zupełnie nowym wyglądem, który będzie wprowadzony w całym asortymencie. Zostały zaprojektowane i zbudowane tak, aby wydajnie pracować i szybko przynosić zyski, a to wszystko z naciskiem na trwałość i niezawodność w każdym elemencie. Całkowita szerokość górnej części konstrukcji tych koparek gąsienicowych wynosi 2.7 metra, czyli są one o 200 mm szersze od wcześniej produkowanych maszyn. 
Dodatkowa przestrzeń pozwoliła projektantom JCB na zamontowanie głównego wysięgnika w środkowej części maszyny zamiast w położeniu z przesunięciem. Zmniejsza to naprężenia działające na łożysko ruchu obrotowego i umożliwia operatorowi większą precyzję pracy. Dlatego możliwe jest również używanie większych łyżek. Dookoła maszyny zamontowano przykręcane listwy ochronne. W razie uszkodzenia można je łatwo wymienić. Drzwi dla obsługi technicznej zrobione są z tłoczonej dwuwarstwowej stali, z mocnymi uchwytami oraz spawanym szkieletem zwiększającym sztywność. 
Solidna osłona otacza górną część konstrukcji, zapewniając mocny, a jednocześnie łatwy do naprawienia profil chroniący nowe drzwi. Wszystkie zbiorniki są teraz zamontowane wewnątrz karoserii – tak, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. Nawet przeciwwaga została zaprojektowana w sposób zabezpieczający przed uderzeniami. Zapewniono łatwy dostęp do dużej skrzynki narzędziowej, ze zintegrowaną pompą do tankowania z filtrem, a zbiornik z AdBlue znajduje się pod oddzielną osłoną, aby zapobiec mieszaniu oraz w celu ułatwienia napełniania.
Po lewej stronie kadłuba znajduje się wlot powietrza, tylko w jednych drzwiach umożliwiających dostęp, co obniża poziom hałasu pochodzącego z zewnątrz. Duży zespół chłodzący ze standardowymi radiatorami z szerokim rdzeniem w standardzie posiada wyjmowaną osłonę przeciwko owadom, którą łatwo utrzymać w czystości. Nad akumulatorami znajduje się przestrzeń magazynowa, zaletą maszyn jest również nowa skonsolidowana tablica bezpiecznikowa IP69, umieszczona w drzwiach do obsługi technicznej umieszczona we wnęce za kabiną za kabiną. Możliwy jest także dostęp z poziomu gruntu do filtra systemu ogrzewania i wentylacji, za drzwiami kabiny. Ponadto maszyny mogą być wyposażone w opcjonalne oświetlenie z diodami świecącymi (LED) wewnątrz przedziałów serwisowych.

Większa wydajność, większa oszczędność
Podczas gdy przez dużą część ostatniej dekady wszyscy producenci maszyn budowlanych koncentrowali uwagę inżynierów na rozwoju silników, stabilność legislacji Tier 4 Final oraz Stage IV pozwoliła zespołowi JCB rozszerzyć działalność na nowe modele. Firma pozostawała przy wypróbowanych pompach hydraulicznych Kawasaki oraz zaworach Kayaba, jednak wybrała większe suwaki zaworów sterujących oraz bloki zaworowe najnowszej generacji w celu zmniejszenia strat hydraulicznych. Średnica głównego węża hydraulicznego prowadzącego do i od głównego zaworu hydraulicznego została zwiększona od 19-25 mm, zapewniając większy przepływ bez wzrostu prędkości oleju. Utrzymanie prędkości oleju w wężach o zwiększonej średnicy skutkuje mniejszym zużyciem i wydłuża w ten sposób okres eksploatacji węża.
Chociaż wysięgnik i ramię pozostały niezmienione, firma JCB będzie oferowała opcję pracy wysięgnika w dwóch trybach w celu ułatwienia makroniwelacji oraz w celu zmniejszenia naprężeń podczas pracy z młotem hydraulicznym. Suwak łyżki będzie dostępny z opcjonalnym zaworem jednokierunkowym na wypadek rozerwania węża, a punkty smarowania w wysięgniku i w ramieniu zostały pogrupowane razem w celu skrócenia czasu obsługi technicznej.

 

Nowe koparki JCB – z naciskiem na komfort operatora

 

Badania i rozwój – ewolucje i rewolucje maszyn budowlanych
Firma JCB podjęła się zaprojektowania i zbudowania nowych 20-tonowych maszyn, stawiając na jakość i trwałość w każdej operacji, jaką wykonują koparki na budowie. Jako punkt odniesienia przedsiębiorstwo przyjęło czołowych konkurentów i zebrało ponad 1,000 zapotrzebowań od klientów na całym świecie. Zespół spędził cztery lata na dopracowywaniu koparek, aby na budowie były proste w obsłudze i niezawodne, a także łatwe w serwisowaniu.
Nowe koparki JCB powstawały z użyciem projektowania wspomaganego komputerowo (CAE – computer aided engineering). Jednak zespół firmy JCB wykorzystywał również projektowanie wspomagane komputerowo do wirtualnego konstruowania koparek. Przed zamówieniem jakichkolwiek części od dostawców personel linii produkcyjnej dokładnie wiedział jak montować komponenty, częściowo dzięki współpracy z pracownikami linii montażowej.
Przeprowadzono ogromną ilość badań wytrzymałościowych, a w celu przeprowadzenia oceny trwałości każde drzwi były otwierane i zatrzaskiwane ponad 10000 razy. Elektroniczne urządzenia do prób były używane do badania każdego komponentu elektrycznego. Po raz pierwszy firma JCB umieściła całą 20-tonową koparkę gąsienicową na urządzeniu wstrząsowym podobnym do stosowanego w przemyśle motoryzacyjnym. 

Produkcja maszyn budowlanych pod kontrolą
Klienci z pewnością zauważą też lepszą jakość wykończeń malarskich, ponieważ projektanci wyeliminowali wszelkie ostre krawędzie konstrukcji stalowej. Intensywny test, który przechodzą wszystkie maszyny na końcu linii montażowej również został rozszerzony, aby w pełni sprawdzić maszyny. Zmienił się nawet sposób, w jaki koparki są produkowane. Obecnie w 42 procentach każda koparka gąsienicowa konstruowana jest jako podzespoły poza główną linią, co stanowi dwukrotność wcześniejszej ilości. Pozwala to na dodatkowe kontrole jakości i niezawodności, przy jednoczesnym uproszczeniu głównej linii.

Nowe koparki JCB w skrócie:
– O 15% większa kabina ze zintegrowaną konstrukcją chroniącą operatora w przypadku przewrócenia się maszyny (ROPS – Roll-Over Protection Structure), zapewniająca zmniejszone poziomy hałasu;
– O 200 mm szersza górna część konstrukcji, umożliwiająca lepsze wykorzystanie przestrzeni;
– Centralnie umieszczony główny wysięgnik w celu zwiększenia precyzji kopania oraz trwałości;
– Intuicyjnie i ergonomicznie zaprojektowana kabina z prostym interfejsem użytkownika;
– Mocniejsze drzwi boczne dla zwiększenia wytrzymałości i lepszej ochrony.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.jcb.com


Liczba odwiedzin: 160 | Data publikacji: 2018-06-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, bo branża nieustannie ewoluuje, a klienci stają się coraz bardziej wymagający, oczekując rozwiązań efektywnych, ekonomicznych i wygodnych w obsłudze. W ciągu czteroletniego okresu rozwojowego firma JCB stosowała program intensywnego testowania komponentów oraz produktów, a cel był jeden: osiągnięcie podwyższonych poziomów jakości i niezawodności budowania z korzyścią dla klientów. W efekcie ten znany producent opracował nowe, zaawansowane koparki gąsienicowe 220X, pierwsze modele z nowej generacji maszyn gąsienicowych JCB dla globalnego rynku budowlanego.

Podstawą wyposażenia firm budowlanych jest właściwie skompletowana flota maszyn. Brak odpowiedniego sprzętu uniemożliwia realizację projektów i zleceń klientów. Bywa jednak tak, że sytuacja finansowa nie pozwala przedsiębiorcy na zakup nowych pojazdów, których cena może znacznie przekraczać budżet firmy. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych. Dzięki temu inwestor ponosi dużo mniejsze koszty, mogąc pracować na sprzęcie wysokiej jakości.

16.10.2015 | Brukarstwo

Sklepy, centra handlowe, markety, a także budynki mieszkalne wznoszone przez deweloperów to miejsca, w których każdy najmniejszy detal architektoniczny jest istotny. W tym wypadku liczy się nie tylko wygląd samych budynków czy kolor elewacji, ale także zagospodarowanie przestrzeni wokół nich. Wśród elementów, które wpływają na estetyczne walory całości duże znaczenie ma kostka brukowa. Ułożona w ciekawe wzory skutecznie przyciągnie wzrok i uwagę potencjalnych klientów.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego przegrywasz kolejne przetargi? Chciałbyś zwiększyć konkurencyjność swojej firmy na polu usług maszynami budowlanymi, ale nie wiesz kto i jak może Ci pomóc w tej trudnej branży? Znamy odpowiedź na te pytania! Firma Serafin Maszyny pomogła już niejednej firmie, współpracując z setkami klientów, którzy zdecydowali się zakupić jeden z jej flagowych produktów – wiertnicę Digga!

Współczesna tendencja do automatyzowania procesów produkcyjnych obejmuje różne branże, w tym również brukarską. Dzięki temu coraz rzadziej widzimy pracowników, którzy ręcznie układają kostkę brukową. Ich ciężką i żmudną pracę zastępują wydajne, precyzyjne układarki. Ale i dla tych ostatnich znaleźć można tańszą – choć wcale nie gorszą – alternatywę, jaką są chwytaki do kostki brukowej.

Firma Inter Import-Export, polski przedstawiciel marek Rollmops i Knikmops oferuje bardzo dobre warunki sprzedaży oraz elastyczne warunki wynajmu i szkoleń w zakresie maszyn do prac brukarskich, komunalnych i niwelacji terenu.

02.10.2013 | Brukarstwo

Marzysz o dziele sztuki w ogrodzie, na firmowym lub przy domowym parkingu? Możesz je mieć teraz, na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że własną nieruchomość w celu upiększenia, podniesienia jej prestiżu i funkcjonalności powierzysz w ręce specjalistów z firmy Tolbrux.

Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego wdrożył do programu szkolenia praktycznego operatorów maszyn budowlanych dynamiczny, trójosiowy symulator firmy VOLVO. Urządzenie zostało opracowane i zbudowane przez specjalistów firmy VOLVO z wykorzystaniem najlepszych doświadczeń w szkoleniu operatorów maszyn.

Firma JCB wprowadza na rynek nowy 18-metrowy model ładowarki teleskopowej — 540-180 HiViz. Rozszerza w ten sposób gamę oferowanych ładowarek teleskopowych, która już wcześniej była największa na świecie.

Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są zatrważające: w 2017 r. ponad 30% wszystkich urazów nastąpiło na skutek uderzenia w nieruchomy obiekt (np. z powodu upadku z wysokości). Równie często dochodzi do porażenia prądem, uderzenia w obiekt będący w ruchu, czy z powodu niewłaściwej obsługi narzędzi i maszyn. Wszystkie przyczyny wypadków na budowach mają jeden wspólny mianownik: to pośpiech i rutyna, które obniżają koncentrację i usypiają czujność pracowników. Jak je wyeliminować, skoro terminy gonią, a za ich niedotrzymanie grożą kary finansowe? Receptę znaleźli specjaliści z wypożyczalni maszyn budowlanych CRAMO, którzy swoją wiedzą o bezpieczeństwie na budowie dzielą się na spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa”.

Obok rynku IT jedną z najprężniej i najszybciej ewoluujących gałęzi przemysłu zdaje się być branża budowlana. To nie lada wyzwanie dla firm dostarczających sprzęt dla tego sektora. Dziś nie mogą one ograniczać się tylko do sprzedaży, bo klienci coraz częściej oczekują, że dostawca floty zaopatrzy ich też w części zamienne do maszyn budowlanych, że będzie w stanie zaproponować alternatywę dla drogiego, nowego sprzętu w postaci wysokiej jakości maszyny używanej lub wynajmu. Wszystkie te usługi znajdziemy w ofercie firmy Bellator Maszyny Budowlane Sp. z o.o., która doskonale zrozumiała potrzebę ciągłego rozwoju i doskonalenia w szybko zmieniającym się świecie.

Spółka MISTA ze Stalowej Woli jest związana z branżą maszyn budowlanych i drogowych od początków swego istnienia, od 1991 r. W początkowych latach swej działalności firma zajmowała się dystrybucją i obsługą posprzedażną równiarek drogowych, ładowarek kołowych, koparko-ładowarek produkcji rosyjskiej i białoruskiej, by od 1996 r. rozpocząć prace nad uruchomieniem własnej produkcji maszyn. Od ponad 20 lat firma jest producentem równiarek drogowych własnej konstrukcji i wg własnej dokumentacji technologicznej. Firma opracowała 8 modeli równiarek zróżnicowanych pod względem masy, mocy, rodzaju napędu oraz rynków przeznaczenia.

Jakość, kompleksowość, profesjonalizm – te trzy słowa idealnie opisują w skrócie firmę BAUKRANE, która stała się nowym liderem na rynku sprzedaży i wynajmu sprzętu budowlanego. Jest to niewątpliwy sukces firmy, która z lokalnej stała się dużym i znanym w skali całego kraju przedsiębiorstwem.

To, jak ważne jest efektywne i szybkie oddzielenie elementów metalowych od elementów niemetalowych wiedzą m.in. właściciele złomowisk, firm rozbiórkowych, czy pracownicy zajmujący się oczyszczaniem i rozbiórką torów kolejowych. Do tego typu prac wykorzystuje się już nie tylko zwykłe chwytaki, ale także elektromagnesy DYNASET, których dystrybutorem w Polsce jest firma Serafin Maszyny i które pozwalają na precyzyjną pracę w każdych warunkach.

Jeśli myślisz o otwarciu firmy rentalowej, albo jeśli już zajmujesz się wynajmowaniem profesjonalnych maszyn i urządzeń budowlanych, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy EuroGate International.

Naprawy i remonty są codziennością w naszym życiu. Coraz więcej osób, zamiast kupować sprzęt budowlany za duże pieniądze, udaje się do wypożyczalni. Tam mogą otrzymać specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości, którego akurat potrzebują. Kwestia dotyczy nie tylko klientów indywidualnych, ale również firm i przedsiębiorstw. Dlaczego warto wynajmować sprzęt budowlany?

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – słowa Goethego, choć wypowiedziane już ponad 100 lat temu, w XXI wieku zyskują szczególny wymiar. W dobie intensywnego rozwoju technologii nadążanie za rosnącymi wymaganiami klientów jest często jedynym gwarantem utrzymania się na rynku. Wie o tym dobrze zarząd i pracownicy firmy STRASSMAYR Sp. z o.o., która po zmianie właścicielskiej w połowie 2012 roku i przeniesieniu siedziby, biura konstrukcyjnego i produkcji maszyn do naprawy nawierzchni drogowych z Austrii do Polski, nie tylko utrzymała wysoką jakość, ale i dokonała ogromnego skoku naprzód.

Równiarka drogowa to podstawowa maszyna wykorzystywana przez służby drogowe i komunalne do niwelacji gruntu i profilowania podłoża. Obok znakomitych parametrów pracy, ważne jest też, aby urządzenia były ekonomiczne w eksploatacji i wygodne w obsłudze. Ciekawą propozycją na rynku są równiarki drogowe firmy Mista, produkowane są w 5 modelach reprezentujących 3 klasy pod względem ciężaru: lekkie RD130FHD, półciężkie RD165C, RD165H i ciężkie RD200C, RD200H. Dzięki automatycznym systemom sterowania maszyny są nie tylko wydajne, ale pozwalają też zminimalizować koszty pomiarów kontrolnych podczas niwelacji gruntu oraz zredukować koszty zużycia materiałów z dokładnością do milimetrów.

Nowoczesne gospodarstwo rolne to obecnie dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo, w którym wielofunkcyjna ładowarka może okazać się urządzeniem na wagę złota. Duża wydajność przy przewożeniu towarów z miejsca na miejsce, efektywne manewrowanie w ciasnych chlewniach, oborach i stodołach dzięki małemu promieniowi skrętu oraz łatwość poruszania się terenie to najbardziej pożądane cechy ładowarek wykorzystywanych w rolnictwie.

Cramo Group to wiodąca firma w branży wynajmu maszyn drogowych, maszyn budowlanych oraz wszelkiego typu sprzętu ciężkiego. Ideą firmy jest odrzucenie starych stereotypów i inwestowanie we wnikliwą analizę danych oraz szkolenia pracownicze. Nad wypełnianiem tej misji czuwa nowy Prezes Grupy Cramo, pan Leif Gustafsson, z którym mieliśmy przyjemność porozmawiać.

Na cenę, jaką firmy budowlane płacą za użytkowanie maszyn, składają się nie tylko kwoty zakupu. Każdy przedsiębiorca wie, że sporo trzeba też płacić za utrzymywanie parku maszynowego, a lwią część kosztów pochłaniają przeglądy konserwacyjne i naprawy. Czy jedyną alternatywą jest leasing? Oczywiście nie! Z wielu względów firmy budowlane coraz częściej decydują się długoterminowy wynajem maszyn, który jest opcją zdecydowanie prostszą i tańszą.

Marka CAT wprowadziła na rynek nowe ładowarki kołowe o symbolach 966M XE i 972M XE. Maszyny zostały zaprojektowane tak, aby inwestycja w nie oznaczała oszczędności w zużyciu paliwa – nawet do 33%, tanią eksploatację oraz jak największą elastyczność funkcji oraz wykonywanych zadań.

Ceny maszyn budowlanych są na tyle wysokie, że niejedna firma przez długie lata boryka się z koniecznością spłacania wysokich rat leasingu lub kredytu. Jeśli doliczyć do tego koszty eksploatacyjne, koszty napraw oraz konieczność przestrzegania procedur dopuszczeniowych to okaże się, że maszynę z wielu względów bardziej opłaca się wynająć niż kupić.

Kolejny pokaz z serii „Drzwi Otwarte” odbył się na przełomie października i listopada w firmie Budmar MB. Tym razem, właściciel Mariusz Brumirski zaprosił do prezentacji firmy Putzmeister, Lomar oraz MC-Bauchemie. Przedstawiciele marek zaprezentowali agregat tynkarski, system specjalny do renowacji i zamykania powierzchni posadzek przemysłowych oraz roboty i urządzenia do poziomowania posadzek.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj.
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: koparki JCB, koparki, nowe koparki, interhandler