Stawiamy na fachowców

Od lat obserwujemy dynamiczne zmiany krajobrazu zarówno przydomowych ogrodów, jak i rekreacyjnych terenów w przestrzeni publicznej. W naszym otoczeniu pojawiają się efekty realizacji rozmaitych, często oryginalnych projektów zabudowy nawierzchni i nie tylko.

– Szerokie portfolio dostępnych obecnie produktów z betonu daje nam niemal nieograniczone możliwości kreacyjne – wskazuje przedstawiciel firmy Granit-Bruk z Bogucina obok Poznania, prowadzącej autoryzowany punkt sprzedaży kostek brukowych, płyt tarasowych i innych produktów marki Libet. – Z powodzeniem więc wprowadzamy do swojego otoczenia bardzo zindywidualizowane kompozycje ciągów komunikacji, uzupełniamy je o kwietniki, murki, mury oporowe, siedziska oraz ciekawe elementy małej architektury.

Praca brukarza ma dziś więc niejednokrotnie bardzo kompleksowy zakres. W każdym przypadku wiąże się też z pewnymi uniwersalnymi zasadami dotyczącymi odpowiedniego przygotowania podłoża (precyzyjne pomiary, sprawdzenie nośności gruntu, korytowanie i wyrównanie terenu, wybór kruszywa, wykonanie podbudowy i podsypki itp.), doboru materiałów zgodnego z ich przeznaczeniem oraz niełatwej sztuki układania. Nic więc dziwnego, że korzysta on z profesjonalnych narzędzi do kostki brukowej. Niektóre akcesoria brukarskie mogą okazać się pomocne również przy mniejszych zadaniach, jakie będziemy realizować we własnym zakresie. Oto kilka przydatnych rozwiązań.

Młotki

Większość z nas posiada w swoim domowym przyborniku „jakiś” młotek.

– W wypadku prac brukarskich sprawdzą się jednak ściśle określone rodzaje narzędzi do kostki brukowej, w tym właśnie młotków. Możemy je podzielić na kilka grup, np. ze względu na tworzywo wykonania obucha. Warto tu wspomnieć o rozwiązaniach z gumą po obu stronach obucha, idealnych do osadzania betonowych kostek, krawężników, obrzeży i płyt – informuje Kamil Drewczyński z Libet. – Do dyspozycji mamy też modele z gumą z jednej strony, a nylonem z drugiej (lub z nylonem po obu), które sprawdzą się przy bardzo twardych materiałach. Do płyt ceramicznych i elementów wet-cast stosuje się natomiast wersję, gdzie cały obuch wykonany jest z elastomeru.

fot. Libet 

Chwytaki, imaki, łomy

– Klienci odwiedzający nasze ekspozycje oglądają i wybierają produkty o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić wykonawcom odpowiedni asortyment chwytaków, dzięki którym cały proces montażu jest szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy – wskazuje przedstawiciel Granit-Bruk z Bogucina. Wśród nich wymienić można modele z płynną regulacją zakresu rozstawu ramion lub przeznaczone do konkretnych, np. bardzo dużych formatów płyt, są też mechanizmy dostosowane do elementów ażurowych, obrzeży, krawężników itp.

fot. Libet 

Odpowiednie narzędzia do kostki brukowej powinny wyróżniać się jakością wykonania oraz komfortem użytkowania. Warto zwracać uwagę na wykończenie i ustawienie rączek oraz zacisków, powłokę chroniąca powierzchnię, a także dodatkowe udogodnienia w postaci samozacisku czy ucha umożliwiającego podwieszenie chwytaka z bardzo ciężkimi płytami do koparki.

Kompletując swój własny mini warsztat wykonawcy, nie zapominajmy o sytuacjach, gdy konieczne jest wprowadzenie pewnych poprawek w ułożonej nawierzchni. Nieocenionym wsparciem będzie tu imak brukarski, który ułatwia wyciągnięcie z niej kostek o różnych formatach. Z kolei łom pomoże nam w wyrównywaniu i przesuwaniu betonowych elementów.

fot. Libet 

Przymiary i kątowniki

Młotki, chwytaki, imaki ułatwiają wykonanie konkretnych czynności, wpływając jednocześnie na zachowanie w ich trakcie niezbędnej precyzji. Często jednak, szczególnie w newralgicznych strefach krawędziowych bardzo wskazane jest skorzystanie z dodatkowych udogodnień i narzędzi oraz akcesoriów do kostki brukowej. Przykładowo, przymiar brukarski umożliwia dokładne wyznaczenie kątów oraz dopasowanie docinanej kostki do miejsca jej ułożenia, z kolei kątownik pozwala weryfikować zachowanie właściwych kątów między układanymi elementami.

fot. Libet 

Narzędzia do kostki brukowej według potrzeb

Piły, gilotyny, trzymaki, niewelatory, zgarniacze do podsypki, wózki brukarskie, środki bhp, zagęszczarki, koparki… Lista akcesoriów i maszyn używanych przez fachowców może być bardzo długa. Nie musimy znać ani posiadać ich wszystkich. Jeśli jednak zamierzamy samodzielnie zrealizować jakąś niewielką inwestycję, która nie wymaga profesjonalnego wsparcia, skompletujmy te najważniejsze.

– Mamy świadomość, że zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy odwiedzający punkty sprzedaży materiałów budowlanych, oczekują możliwie kompleksowej obsługi oraz oferty. Dlatego od lat systematycznie ją rozwijamy, dzięki czemu obecnie nasz katalog obejmuje produkty, dzięki którym można zaaranżować całe ogrodowe strefy. Dotyczy to także akcesoriów brukarskich, materiałów ułatwiających wykonawstwo, jak kleje, fugi, wsporniki tarasowe czy właśnie narzędzi brukarskich. Zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji bezpośrednio w punkcie sprzedaży w Bogucinie.

fot. Libet 

Z pełną ofertą produktów Libet można zapoznać się na stronach www.libet.pl, www.ceramic.libet.pl oraz www.light.libet.pl.

Zapraszamy też do punktu sprzedaży Granit-Bruk i na www.granit-bruk.pl

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 33 51 101,