Koparka kołowa JCB 110W Hydradig

Prace drogowe, komunalne, utrzymanie zieleni, przeładunki i wiele innych obszarów – to zaledwie ułamek przykładów, gdzie znajdują zastosowanie koparki kołowe JCB. Opinie osób, które użytkują takie maszyny są zgodne – bardzo ważne jest, aby były one zwrotne, stabilne i pozwalały na poruszanie się w każdych warunkach. Równie istotne jest odpowiednia widoczność, która bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo operatora i osób przebywających w pobliżu maszyny.

Podczas projektowania koparki kołowej 110W Hydradig, konstruktorzy z firmy JCB mieli wszystkie te opinie na uwadze. W efekcie stworzyli maszynę, która bardzo celnie odpowiada na oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Dobra widoczność, większe bezpieczeństwo

Niezakłócona widoczność z pozycji operatora w zakresie 360 stopni daje bardzo dobre możliwości manewrowania koparką, ale przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa – zarówno osoby kierującej maszyną, jak i przebywających w zasięgu jej pracy.

Z pozycji operatora doskonale widoczne są także wszystkie koła oraz grunt w odległości maks. 1 m od koparki (w najmniej korzystnym położeniu). Oznacza to, że nawet podczas manewrowania w ciasnych czy trudno dostępnych przestrzeniach, praca jest bardzo komfortowa i bezpieczna.

fot. INTERHANDLER 

Komfortowa praca dla większej efektywności

Dostępny tempomat oraz układ amortyzacji ruchów ramienia znacząco podnoszą komfort pracownika obsługującego maszynę podczas przejazdów, podobnie jak cicha (69 dB), klimatyzowana kabina z pneumatycznie zawieszonym fotelem. Kolejną opcją lubianą i często wykorzystywaną przez operatorów jest system odpowiedzialny za utrzymywanie kierunku obrotów kierownicy zgodnego z kierunkiem skrętu kół niezależnie od kierunku jazdy oraz położenia wieży.

Stabilność to podstawa

Koparka kołowa JCB 110 W Hydradig została skonstruowana tak, aby wszystkie ciężkie podzespoły, jak zbiorniki, silnik, pompy znalazły się w podwoziu maszyny, jak najbliżej gruntu. Dzięki temu ma ona niski środek ciężkości, co pozwala uzyskać wyjątkową stabilność. Wzdłużny i poprzeczny rozkład mas w stosunku 50:50 wpływa w równej mierze na zachowanie stabilności zarówno podczas pracy z ciężkimi ładunkami, jak również podczas przejazdów drogowych.

Hydradig wyróżnia też duży udźwig, wynoszący co najmniej 1000 kg przy maksymalnym zasięgu dookoła maszyny, przy czym przemieszczanie ładunków jest w pełni bezpieczne w całym zakresie roboczym.

Maszyny takie jak koparki kołowe pracują często na mało stabilnych nawierzchniach i zróżnicowanych rodzajach gruntu. Koparka JCB 110W może poruszać się na 20-calowych oponach bliźniaczych, 20-calowych oponach pojedynczych, a także na 22,5-calowych pojedynczych oponach o dużej szerokości, które zapewnią dużą przyczepność i zarazem niewielkie naciski na powierzchnię.

fot. INTERHANDLER 

Mobilność, manewrowość i opłacalność eksploatacji w pakiecie

Praca, jaką wykonują koparki kołowe, często odbywa się w wąskich lub trudno dostępnych przestrzeniach. Aby ułatwić operatorom manewrowanie, w koparkach kołowych JCB został zredukowany nawis tyłu, przez co zachodzenie tyłu wynosi jedynie 12 cm poza obrys maszyny. Umożliwia to pracę w ciasnych miejscach, które dla innych maszyn są niedostępne.

Układ kierowniczy może pracować w trzech trybach: przednia oś skrętna, obie osie skrętne oraz jazda bokiem – tak szeroki zakres manewrowania pozwala na poruszanie się maszyną w każdych warunkach.

Ramię robocze w konfiguracji TAB posiada możliwość bocznego skrętu (offset) w zakresie 120 stopni. Użycie offsetu wraz z obrotem wieży umożliwia prowadzenie prac równolegle wzdłuż ścian czy innych przeszkód, co byłoby niemożliwe w przypadku konwencjonalnych konstrukcji koparkowych.

Na mobilność maszyny ma wpływ duża efektywność przekazywania napędu hydrostatycznego, co odbywa się bezstopniowo, a także prędkość jazdy, wynosząca nawet 40 km/h w trybie autostradowym i 20 km/h w roboczym. Producent zatroszczył się również o to, aby koparki kołowe JCB były proste w obsłudze i konserwacji, dlatego wszystkie podzespoły maszyny dostępne są z poziomu gruntu, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Hydradigi standardowo wyposażane są w komplet instalacji hydraulicznych z regulowanym przepływem oraz charakterystyką ciśnienia oleju. Bardzo poszerza to zakres możliwych prac, jakie można wykonać z wykorzystaniem tej maszyny, która jest swego rodzaju „nośnikiem osprzętów”. Dzięki zainstalowaniu linii hydraulicznej do obsługi narzędzi ręcznych (np. przecinarka, pompa szlamowa, młot hydrauliczny), koparka kołowa JCB Hydradig może zastąpić agregat hydrauliczny, stając się awaryjnym źródłem zasilania.

Za niskie koszty eksploatacji odpowiadają rozwiązania takie jak interwały smarowania podwozia oraz elementów ramienia co 500 godzin, przez co redukuje się zużycie środków smarnych. Równie korzystnym z punktu widzenia klienta rozwiązaniem jest wyposażenie maszyny w ekonomiczny silnik JCB Dieselmax, który doceniany jest w równej mierze za niskie zużycie paliwa, co i za zgodność z najnowszymi normami emisji spalin.

fot. INTERHANDLER 

Koparki kołowe JCB – opinie klientów są ważne

Podczas projektowania koparki kołowej JCB 110W konstruktorzy firmy bardzo uważnie słuchali opinii użytkowników tego typu maszyn. To właśnie one stały się podstawą do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.

Nie wymusiło to jednak najmniejszych ustępstw na rzecz parametrów roboczych maszyny, które pozwalają jej na efektywną pracę w wielu różnych środowiskach i zastąpienie przez jedną koparkę kilku innych urządzeń.

Więcej informacji na stronie firmy Interhandler, wyłącznego dealera maszyn JCB: www.interhandler.pl

87-100 Toruń, ul.Wapienna 6, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 610 28 20,