Systemy wykorzystywania wody odzyskanej

Jak odzyskać wodę deszczową i co to jest woda szara?

W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy nie jest bardzo wysokie, jednak nie oznacza to, że nie warto w związku z tym oszczędzać wody. Jeśli nie przemawiają do nas względy ekologiczne, czyli kurczące się gwałtownie zasoby wód gruntowych, to warto pomyśleć o ekonomii. Prosty rachunek pokazuje, że zagospodarowanie wody opadowej czy wody szarej w Polsce, choć z pewnością nie aż tak powszechne jak w wielu krajach Europy Zachodniej, bardzo się opłaca. Jak wykorzystywać deszczówkę? Co to jest woda szara i jaki można zrobić z niej użytek? Podpowiedzi i gotowe rozwiązania podsuwa firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę firmy Green Life, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania wody deszczowej i szarej.

Woda z odzysku
Wzrost opłat za wodę i kanalizację jest dziś największym katalizatorem rozwoju nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają odzyskiwanie deszczówki czy ponowne wykorzystywanie ścieków. Coraz częściej uświadamiamy też sobie, że wielkim marnotrawstwem jest spłukiwanie toalety czy podlewanie ogrodu wodą o jakości wody pitnej. Nic dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wznoszonych zgodnie ze standardami certyfikacji ekologicznej BREEAM czy LEED, w których racjonalne gospodarowanie wodą jest oczywistością i koniecznością zarazem.
Co istotne, stosowanie w Polsce wody szarej i deszczówki (np. do spłukiwania toalet czy jako wody do podlewania ogrodu i zieleni) jest dozwolone przez przepisy prawa, choć brakuje bardzo precyzyjnych regulacji co do samej jakości wody. W praktyce w przypadku wody deszczowej najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV, zaś w przypadku wody szarej – napowietrzanie, ultrafiltracja i dezynfekcja UV. Warto też pamiętać, że oba rozwiązania – odzyskiwanie deszczówki i wody szarej – świetnie się uzupełniają, przez co warto stawiać właśnie na ich łączne stosowanie.

Recycling wody szarej – to, co się opłaca!
Zgodnie z ustaleniami ogólnoeuropejskimi, woda szara to woda zabrudzona, wolna od fekaliów, czyli np. taka, którą wykorzystano do umycia rąk, kąpieli, prania, mycia naczyń i która w ograniczonym stopniu może być użyta ponownie. Gdzie? Na przykład do spłukiwania toalet, jako woda do podlewania ogrodów i zielenie, do sprzątania czy prania.
Firma Green Water oferuje kompletny system recyclingu wody szarej, w którym za odpowiednie oczyszczenie wody bez użycia chemikaliów odpowiada specjalna BioMembrana (o gwarantowanej wydajności 99,999%), gdzie dokonuje się proces ultrafiltracji. Zapewnia ona całkowite oddzielenie biomasy z oczyszczonej wody szarej, która jest dzięki temu w pełni wolna od cząstek stałych wskutek całkowitego zablokowania bakterii i zarazków. Tak oczyszczona woda jest przechowywana w zbiorniku Clearwater.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w dużych budynkach o wysokim zużyciu wody: w biurowcach, hotelach, budynkach mieszkaniowych i użyteczności publicznej, a także na stacjach PKP i PKS. Odzyskiwanie wody szarej polecane jest wszędzie tam, że woda jest droga i trudno dostępna, a dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania takiego rozwiązania jest zmniejszenie obciążenia szamba, ponieważ woda używana jest jeszcze raz. Istnieją też różne opcje doboru systemu: instalacje wewnątrz budynków lub zewnętrzne instalacje z podziemnymi zbiornikami o różnych pojemnościach. Ponieważ firma Green Water dobiera system do wydajności dobowej ilości ścieków, która może zostać zebrana i odzyskana, jest to źródło odnawialne.

Jak zbierać wodę deszczową?
W budynkach mieszkalnych, biurowcach, magazynach i wszystkich obiektach, które posiadają duży dach, sprawdzi się zaprojektowana i opatentowana przez GreenLife technologia filtra Biovitor, która pozwala na odzyskiwanie wody deszczowej. System umożliwia uzyskanie bezwonnej i higienicznie bezpiecznej wody deszczowej, i stosowany jest on obecnie także w krajach rozwijających, a także wszędzie tam, gdzie jest problem z zagospodarowaniem wód deszczowych. Jak wygląda proces oczyszczania? Otóż odbywa się on w kilku krokach. Najpierw Biovitor oczyszcza wodę deszczową w zbiorniku w wyniku emisji do jego wnętrza przez regulowany wylot nieorganicznych składników. W optymalnie zaprojektowanym zbiorniku tlen z wody deszczowej ma biologicznie oczyszczający wpływ na wodę, a cienka warstwa osadu tworząca się w zbiorniku powoduje biologiczny rozkład materii organicznej (np. liście z drzew liściastych). Zbiornik Biovitor zawiera specjalne składniki zwiększające efekt oczyszczania tlenu, optymalizując całość procesu. Jest on wykonany z przyjaznego polietylenu i charakteryzuje się przede wszystkim 100% odzyskiwaniem deszczówki, praktyczną i łatwą obsługą, a także bezobsługowym działaniem. Zbiornik może być wybudowany w dowolnym momencie i posiada możliwość rozbudowy dla prawie wszystkich systemów wody deszczowej. Jest również bardzo efektywny jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ponieważ jego czyszczenie konieczne jest zaledwie raz na 10 lat.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Oszczędzaj wodę z głową!
Konieczność racjonalnego wykorzystywania deszczówki i wody szarej, w Polsce również staje się sprawą oczywistą. Warto jednak pamiętać, że sprawność samych urządzeń – czy to przeznaczonych do recyclingu wody szarej, czy też do wykorzystywania wody deszczowej, to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też, aby systemy były dopasowane do realnych potrzeb i możliwości. Firma Green Water Solutions obok gotowych rozwiązań, czyli kompletnych systemów do odzyskiwania wody deszczowej i szarej, dostarcza również pełne doradztwo oraz kompleksowe wsparcie dla projektantów. Mogą to być różnego typu systemy, na przykład odzysk wody deszczowej połączony z jej retencją, centrale deszczowe aris, zagospodarowanie wody szarej i dodatkowy magazyn deszczówki (co uznawane jest za rozwiązanie optymalne), a także – w przypadku wody deszczowej – oczyszczanie wody wpływającej do zbiorników magazynowych z dachu i magazynowanie w wodzie szarej czy układ, który odzyskuje przyjętą z góry dobową ilość ścieku. Dużym argumentem przemawiającym za inwestycją w systemy wykorzystania wody odzyskanej jest też zwrot wydatków poniesionych na zakup urządzeń, które zwracają się w ciągu 5-7 lat.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.greenlife-polska.pl, www.greenwatersolutions.pl

02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 11, woj. mazowieckie
tel. +48 600 890 133,


Liczba odwiedzin: 2143 | Data publikacji: 2017-09-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wody słodkie stanowią zaledwie około 3% wszystkich zasobów...
01.09.2021 | Piece, kotły
Piec elektrodowy jest jednym z coraz częściej...
Skutecznym i niezwykle ekonomicznym sposobem na oszczędności...
11.04.2018 | Izolacje
Domy energooszczędne czy nawet pasywne to dziś...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
29.04.2014 | Automatyka domowa
Każdy z nas zna następujący scenariusz: wyjazd...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
Zapewnienie prawidłowych parametrów powietrza to podstawowe zadanie,...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
09.06.2021 | Uzdatnianie wody
Brak dostępu do kanalizacji nie zmusza już...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
Farby ekologiczne do ścian Ralston to produkty...
06.07.2020 | Nawadnianie
Ograniczone zasoby wody oraz troska o ekologię...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Ogrodzenia betonowe to przede wszystkim ponadczasowa estetyka,...
W ofercie firmy Adiam, oferującej narzędzia diamentowe...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
W opinii społecznej firmy rodzinne cieszą się...
16.05.2019 | Ogrzewanie
System C to flagowy produkt firmy Glen...
budowa hali stalowej
Firma JAKON od 1989 roku zajmuje się...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: oszczędzanie wody, odzysk wody, odzyskiwanie wody deszczowej, woda szara
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy