Przemysł spożywczy, masarnie, ubojnie, mleczarnie, zakłady wytwarzające leki, a także hotele, restauracje czy nawet szpitale – branże, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego kontrolowania temperatury można mnożyć. Różnego rodzaju instalacje chłodnicze czy klimatyzacyjne, jakie dostępne są dziś na rynku, są nie tylko niezawodne, ale również projektowane tak, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku i energooszczędne. Mimo tego wydatki eksploatacyjne ponoszone na ich zasilanie są naprawdę duże, zwłaszcza w branży spożywczej, gdzie konieczne jest przestrzeganie rygorystycznych wymagań i przepisów dotyczących przechowywania żywności. Montaż systemu odzysku ciepła z agregatów chłodniczych to doskonały sposób na to, aby te wydatki obniżyć, a koszt inwestycji w dobrze dobraną technologię zwróci się w tempie błyskawicznym.

System odzysku ciepła z agregatów chłodniczych – jak to działa?

Każdy zakład, który w procesie produkcyjnym lub do przechowywania artykułów (zwłaszcza spożywczych) wykorzystuje agregaty chłodnicze, w sposób nieunikniony wytwarza ciepło. Dzieje się tak, ponieważ znajdujący się w parownikach agregatów czynnik chłodzący przejmuje energię cieplną od wszystkich produktów znajdujących się w urządzeniu chłodniczym, a następnie trafia do sprężarki i skraplacza. W tym ostatnim emitowana jest określona ilość ciepła, a schłodzony czynnik znów trafia do parownika, aby przejąć kolejną „porcję” energii cieplnej.

Marnotrawstwem byłoby usuwanie wytworzonego w ten sposób ciepła do atmosfery, bo przecież potrzebne jest ono w wielu innych procesach, np. do ogrzania wody niezbędnej do celów produkcyjnych, higienicznych czy gospodarczych. Zanim więc ciepło dotrze do skraplacza, można je przechwycić, zyskując w ten sposób energię potrzebną np. do podgrzania wody.

fot. Ice-Tom

Rozwiązania szyte na miarę

Firma Ice-Tom opracowała rozwiązania, które pozwalają efektywnie wykorzystać ciepło generowane przez urządzenia chłodnicze. Sercem systemów odzysku ciepła z agregatów chłodniczych są specjalne dwuścienne zbiorniki, które w firmie Ice-Tom dobierane są na indywidualne zamówienie, co pozwala precyzyjnie dopasować ich parametry do potrzeb klienta.

– Dlatego, zanim przystąpimy do realizacji zamówienia, musimy dokładnie poznać profil produkcyjny danego przedsiębiorstwa, specyfikę i parametry pracujących w nim urządzeń chłodniczych, a także dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Z tego powodu, że każdy projektowany przez nas system tworzony jest indywidualnie, ściśle współpracujemy z klientem na każdym etapie, włącznie ze wsparciem udzielanym podczas wdrażania, użytkowania i konserwacji zbiorników – podkreśla Tomasz Krzywania z firmy Ice-Tom.

Oferowane przez Ice-Tom systemy odzysku ciepła mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkową lub centralnego ogrzewania. Najbardziej opłacalną z punktu widzenia uzyskiwanych oszczędności opcją są rozwiązania kombi, które ogrzewają oba rodzaje wody – wówczas zyski są naprawdę ogromne.

fot. Ice-Tom

– Na przykład w przypadku mocy odzysku dla CWU wynoszącej 15 kW, możliwe oszczędności w odniesieniu do gazu to nawet 4 286 m³, w odniesieniu do oleju opałowego – 4 202 dm³, do prądu elektrycznego – 38 250 kWh/rok, co daje nawet 4 590 euro rocznie. Jeszcze bardziej spektakularne są te wyniki w przypadku większej mocy odzysku, wynoszącej 100 kW. W takiej sytuacji można zaoszczędzić rocznie 28 571 m³ gazu, 28 011 dm³ oleju i nawet 255 000 kWh prądu elektrycznego, co daje sumę 30 600 euro w skali roku. Dane te uzyskano przy założeniu kosztu energii przesyłowej rzędu 0,05 €/kWh i kosztu energii elektrycznej 0,12 €/kWh, przy 300 dniach rocznie aktywnego wykorzystania odzysku dla CWU i 150 dniach odzysku dla CO – mówi Tomasz Krzywania.

Praktycznym z punktu widzenia klienta rozwiązaniem jest fakt, że zbiorniki mogą być zainstalowane wewnątrz budynku, a także na zewnątrz, nie zabierając cennej przestrzeni. Wewnętrzne najczęściej montowane są w masarniach, ubojniach, mleczarniach, halach produkcyjnych itp., a także w obiektach biurowych. Z kolei systemy odzyskiwania ciepła zewnętrzne doskonale sprawdzają się w dużych zakładach. Posiadają one warstwę specjalnej emalii z zabezpieczeniem anodowym, przez co nadają się do każdego rodzaju wody, a szeroki zakres pojemności (od 120 do nawet 10000 litrów) pozwala dopasować je do potrzeb każdego inwestora.

Wszystkie zbiorniki (w wersjach pionowych i poziomych) konstruowane są zgodnie z europejską normą bezpieczeństwa EN 1717 (DIN 1988).

fot. Ice-Tom

Ekonomia i ekologia w dobrym duecie

W XXI wieku więcej niż kiedykolwiek do tej pory mówimy o konieczności racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami i ochronie środowiska. Nie jest to oczywiście przypadek, bo alarmujące głosy klimatologów wybrzmiewają tym głośniej, im gorszy jest stan naszej planety.

Dziś coraz więcej inwestorów (zarówno osób prywatnych, jak i z sektora przemysłowego) myśli proekologiczne, próbując zredukować do minimum swój negatywny wpływ na środowisko. I choć aspekt ekonomiczny ma kluczowe znaczenie dla tych, którzy decydują się na montaż systemu odzysku ciepła z agregatów chłodniczych (a mowa przecież o znacznych sumach w ciągu roku), to coraz istotniejsza staje się też kwestia ekologii. Oszczędzanie energii poprzez efektywne wykorzystanie tej, która i tak powstaje jako ciepło odpadowe, a także zredukowane zapotrzebowanie na nową energię wywiera realny wpływ na nasze środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i efektu cieplarnianego.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ice-tom.pl

93-238 Łódź , ul. Artura Oppmana 23, woj. łódzkie
tel. 660 486 424,