Dlaczego warto?

– Coraz więcej zakładów decyduje się na odzyskiwanie ciepła z agregatów chłodniczych – mówi Tomasz Krzywania z firmy Ice-Tom Tomasz Krzywania, zajmującej się chłodnictwem, klimatyzacją oraz odzyskiem ciepła. – Jest to stosunkowo prosty system, który pozwala na uzyskanie ogromnych oszczędności. Mówimy o realnych zyskach każdego dnia, miesiąca oraz naprawdę dużych sumach w ciągu roku. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w zakładach przetwórczych rożnego rodzaju i wielkości, ale także hotelach, restauracjach, a nawet szpitalach. Oferowane przez nas systemy pozwoliły już bardzo wielu odbiorcom na wprowadzenie realnych oszczędności w kosztach, a dzięki oszczędności cennej energii, także umożliwiły na realny pozytywny wpływ na środowisko. Oszczędzanie energii, poprzez wykorzystywanie powstałej, a także zmniejszenie wytwarzania nowej (niższa emisja CO2), jest źródłem bardzo proekologicznego działania oraz pozwala chronić planetę i przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

Odzysk ciepła z agregatów chłodniczych i ogrzewanie wody użytkowej

Zasada działania systemu opiera się na przechwyceniu wykorzystanego ciepła odpadowego, pochodzącego z urządzeń chłodniczych, i wykorzystaniu go do ogrzania ciepłej wody.

– Urządzenia chłodzące znajdziemy w różnych miejscach – przemyśle spożywczym, masarniach, ubojniach, mleczarniach – tłumaczy Tomasz Krzywania. – Stosowanie się do rygorystycznych wymagań i przepisów w zakresie przechowywania żywności oznacza, że firmy zaopatrzone są w bardzo wiele tego typu urządzeń. Wszędzie tam, gdzie zastosowane są agregaty chłodzące, istnieje możliwość zastosowania naszej technologii.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

Odzysk ciepła z agregatów chłodniczych oznacza w praktyce dla firmy lub zakładu darmową gorącą wodę.

– Ma to szczególne znaczenie dla wielu zakładów, które do produkcji lub przechowywania towarów, wykorzystują urządzenia chłodzące. Te z kolei pracując, generują ciepło. Niekorzystne jest usuwanie go do atmosfery, kiedy ten sam zakład będzie potrzebował gorącej wody, m.in. do ogólnych celów produkcyjnych , higienicznych albo po prostu czyszczenia i zmywania. Dlatego właśnie postanowiliśmy przyjść z pomocą dla przedsiębiorstw i zaproponować im rozwiązanie, dzięki któremu energia cieplna odpadowa bez potrzeby dodatkowych kosztów pozwoli uzyskać ciepłą i darmową wodę dla zakładu – wyjaśnia Tomasz Krzywania. – Dla przykładu, prowadząc odzysk ciepła, z agregatów chłodniczych o mocy chłodniczej 50kw, jesteśmy w stanie odzyskać energię cieplną w ilości 70kW/h. Tą mocą jesteśmy w stanie podgrzać wodę z temp +10° C do +45° C, w ilości 1400 l/h.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

Kluczem są specjalne zbiorniki

Wykorzystanie ciepła odpadowego do ogrzania wody odbywa się w specjalnym zbiorniku, dostarczanym przez firmę Ice-Tom Tomasz Krzywania.

– Zbiorniki, będące sercem całej technologii, powstają na specjalne zamówienie – dodaje Tomasz Krzywania. – Dopasowujemy je pod kątem zapotrzebowania oraz parametrów określonego zakładu. Cały proces projektowania odbywa się w ścisłym porozumieniu z klientem. Poznajemy jego zakład, urządzenia chłodzące oraz zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Na tej podstawie opracowujemy projekt odzysku ciepła z agregatów chłodniczych, a następnie zlecamy produkcję oraz wdrożenia u klienta. Odbiorca może liczyć na pełne wsparcie, zarówno w zakresie wyboru, jeszcze przed inwestycją, jak też na poziomie wdrożenia, użytkowania i konserwacji. Posiadamy duże doświadczenie i jesteśmy w stanie przeprowadzić analizę oszczędności, jak też służymy fachową praktyczną wiedzą z zakresu działania systemu.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

Oferowane przez Ice-Tom Tomasz Krzywania zbiorniki odzysku ciepła mogą ogrzewać CWO lub CO. Dodatkowo, firma może zaoferować także rozwiązanie kombi, które ogrzeje oba rodzaje wody dla zakładu. Wymienniki mogą być zainstalowane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są one budowane zgodnie z europejską normą bezpieczeństwa EN 1717 (DIN 1988) i oferowane są w pojemnościach od 120 do nawet 10000 litrów. Standardowo, zbiorniki oferowane są jako pionowe, ale firma może dostarczyć także zbiorniki ułożone poziomo.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

– Wymienniki wewnętrzne do odzyskiwania ciepła z agregatów chłodniczych najczęściej sprawdzą się w ubojniach, masarniach, mleczarniach i innych zakładach a także biurach i halach produkcyjnych – informuje Tomasz Krzywania. – Systemy zewnętrzne to z kolei rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają duże zakłady. Nasze dwuścienne i bezpieczne wymienniki charakteryzują się specjalną budową i wydają pracą. Dzięki specjalnej warstwy emalii z zabezpieczeniem anodowym nadają się one do każdego rodzaju wody.

fot. Ice-Tom Tomasz Krzywania

Z pełną ofertą firmy z zakresu odzyskiwania ciepła z agregatów chłodniczych można zapoznać się na stronie: www.ice-tom.pl lub zadzwonić pod nr 660486424, napisać na [email protected]

93-238 Łódź , ul. Artura Oppmana 23, woj. łódzkie
tel. 660 486 424,