Polska, jako przedostatni kraj w Europie pod względem ilości zasobów wodnych, ma z oszczędzaniem wody spory problem, szczególnie w okresie letnim. Choćby w ubiegłym roku na terenie naszego kraju odzysk wody deszczowej stał się koniecznością, ponieważ pojawiło się zagrożenie suszy. Aby temu przeciwdziałać i skutecznie oszczędzać wodę, można nie tylko odzyskiwać deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania terenów zielonych czy spłukiwania toalet, ale także dbać o wtórny obieg tak zwanej wody szarej. Rozwiązania proponowane przez firmę Green Water Solutions dedykowane są zarówno budownictwu indywidualnemu, jak i dużym obiektom.

 

1.System odzysku wody deszczowej – Innowacyjny Dworzec Systemowy PKP w Żaganiu / 
2.System recyklingu wody szarej i odzysku wody deszczowej – archiwum Sejmu 

Systemy odzysku wody stają się normą w nowoczesnych biurowcach, centrach dystrybucyjnych, hotelach, fabrykach, budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych, a także coraz częściej w osiedlach mieszkaniowych. Urządzenia do zarządzania odzyskiem wody deszczowej i recyklingu wody szarej sprawdzą się wszędzie tam, gdzie na co dzień mamy do czynienia z dużym zużyciem wody.

 

System recyklingu wody szarej – Hotel Radisson Blu Zakopane

Odzyskiwanie wody deszczowej by GreenLife
Przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać około 360 litrów wody. Opatentowany przez GreenLife filtr Biovitor pozwala otrzymać bezwonną i septycznie bezpieczną dla człowieka wodę.

 

 

 

Filtr do wody deszczowej Biovitor DN200 marki GreenLife

Oczyszczanie wody to kilkuetapowy proces, oparty wyłącznie na naturalnych, biologicznych procesach. Do zbiornika dostarczane są nieorganiczne składniki, których rozkład rozpoczyna oczyszczanie wody. Proces ten jest wspierany przez obecny w wodzie tlen. Warstwa osadu tworząca się w zbiorniku powoduje biologiczny rozkład materii organicznej, czyli zanieczyszczeń. Warunkiem opłacalności zastosowania tego rozwiązania jest wyłącznie duża powierzchnia dachu, a to dlatego, że systemy GreenLife zapewniają odzyskiwanie wody deszczowej w 100%! A na tym nie koniec. Jego dodatkowym atutem jest konieczność czyszczenia jedynie raz na 8-10 lat.

ARIS - systemy filtrujące i nie tylko
Green Water Solutions jest również dystrybutorem systemu ARGUS od kolejnego partnera technologicznego ARIS GmbH. Całościowa centralka sterująca wodą deszczową zapewnia bezpieczne i energooszczędne działanie systemu i niezawodnie realizuje wszystkie zadania monitorowania. W tym w wersji opcjonalnej nadzór nad jakością wody. Na uwagę zasługują również ich systemy filtrujące z serii ARIS Lupo.

 

1. Centrala deszczowa Argus marki Aris / 2. Działanie filtra Lupo marki Aris

Dzięki technologiom gwarantowanym przez niemieckich partnerów, Green Water Solutions jest w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, a odzyskiwanie wody deszczowej wznieśli na zupełnie inny poziom. Nawet inwestorzy indywidualni nie są już skazani jedynie na zwykłą beczkę na deszczówkę. Przykładowo moduł oczyszczania wody UV 2000 to mała instalacja umożliwiająca pozyskanie z wody deszczowej nawet wody pitnej. A wszystko to dzięki skomplikowanemu procesowi wielokrotnego filtrowania m.in. filtrami węglowymi i odkażania wody promieniami UV.
Cena systemu odzyskiwania wody deszczowej nie musi być wygórowana. Green Water Solutions jest w stanie dopasować swój wachlarz rozwiązań do możliwości finansowych inwestora. Zbiorniki na wodę deszczową naziemne lub podziemne, dostępność opcjonalnych funkcji i stopień wykorzystania elektroniki to główne czynniki, które pozwalają regulować poziom kosztów - bez rezygnacji z jakości.

 

Instalacja zewnętrzna – system odzysku wody deszczowej

Recykling wody szarej w centrum coraz większego zainteresowania
Deszczówka to nie wszystko. Woda szara też warta jest odzysku. Czym jest woda szara? Jest ona wodą ściekową wytwarzaną podczas kąpieli czy mycia rąk. Wyjątek stanowi spłukiwanie toalet, gdyż woda szara musi być wolna od fekaliów. Systemy oferowane przez Green Water Solutions na patencie GreenLife są zaprojektowane do zbierania wody szarej, która następnie jest oczyszczana w wysokiej klasy filtrach membranowych.

 

System recyklingu wody szarej – GreenLife

W ten sposób oczyszczona woda jest pozbawiona tłuszczy, substancji stałych, a także wirusów i bakterii. Gromadzi się ją w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu może być ponownie wykorzystywana do celów gospodarczych, spłukiwania wody w łazience, a także mycia samochodu, podlewania trawnika, prania. Rozwiązania od Green Water Solutions to więc nie tylko odzyskiwanie wody deszczowej. Umożliwiają one również uzyskanie około 55 litrów wody szarej na osobę/dzień. To z kolei przekłada się jednoznacznie na koszty użytkowania budynku. Dwukrotne wykorzystywanie wody zmniejsza bowiem zużycie wody bytowej oraz powstawanie ścieków o blisko 30%.

 

Instalacja zewnętrzna odzysku wody deszczowej i wewnętrzna recyklingu wody szarej

Green Water Solutions wraz ze swoimi partnerami stworzyło technologię pozwalającą łączyć odzyskiwanie wody deszczowej i recykling wody szarej. A to jeszcze większe pole do oszczędności. Inwestując w systemy połączone, klient nadal ma możliwość wyboru pomiędzy systemami naziemnymi i podziemnymi oraz ich dostosowania do wielkości budynku i zapotrzebowania na wodę. Takiej elastyczności nie oferuje nikt inny.

Więcej o tych rozwiązaniach przeczytać można na www.greenwatersolutions.pl

02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 11, woj. mazowieckie
tel. +48 600 890 133,