Brykiet drzewny. Czy zasługuje na dobre opinie?

Niska emisja CO2 i oszczędność

Trociny w kominku jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się wielu osobom absurdem. Brykiet drzewny, a co to takiego? ­ zadawano pytanie. Lepsze opinie miało dobrze znane drewno. Dziś wiedza o tym, czym jest brykiet i jego zaletach jest dużo większa. Zdania nadal jednak są podzielone. Dla wszystkich zastanawiających się nad ogrzewaniem przy użyciu brykietu drzewnego powstał ten artykuł.

Odpady można mądrze zagospodarować

Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w Polsce sektor drzewny wypracowuje ok. 2,5% krajowego PKB. Produkcja tej wielkości wiąże się też z powstawaniem gigantycznej ilości odpadów. Trociny można jednak mądrze zagospodarować, a cenny surowiec drzewny wykorzystać do samego końca. Dzięki temu ścięcie każdego pojedynczego drzewa ma większy sens.

Czym jest brykiet drzewny?

Dlaczego zasługuje na dobre opinie? To wysoko kaloryczna 15-19 GJ, ekologiczna alternatywa dla innych materiałów opałowych. Dobrze zbity brykiet z trocin liściastych i koniecznie certyfikowany, potrafi być o 40% kaloryczniejszy od suchego drewna. Dobrej jakości brykiet renomowanych producentów, takich jak firma Eco-Pal Mokronosy powstaje w procesie sprasowania trocin dębowych i bukowych pod wysokim ciśnieniem bez dodatku szkodliwych substancji i klejów co czyni go nie tylko substytutem dla drewna, ale pełnowartościowym produktem opałowym wysokiej jakości. Takie rozwiązanie sprawia, że produkt, spalając się, nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ emituje znikome ilości CO2 czy innych szkodliwych związków chemicznych i tym samym nie przyczynia się do powstawania smogu.

To jeszcze nie koniec

Brykiet wyróżnia fakt, że spala się on niemal do końca. Brykiet po spalaniu pozostawia jedynie śladowe ilości popiołu – ok. 0,5%, który może posłużyć za doskonały nawóz do przydomowego ogrodu.

fot. ECO-PAL

Czysta ekonomia

Dosłownie i w przenośni. 1 tona brykietu zastępuje bowiem nawet 3 – 4 metry sześcienne drewna opałowego. Co prawda według sceptyków i ich opinii brykiet drzewny żarząc się nie daje dużego płomienia i spektakularnego efektu w kominku, ale nie jest to prawdą. Dobrze sprasowany doskonały jakościowo brykiet pali się wysokim, czystym płomieniem i bardzo szybko pozwala osiągnąć wysoką temperaturę w palenisku, a dzięki maksymalnie wydłużonemu czasowi spalania – tylko jedno opakowanie o wadze 6 kg wystarcza aż na 2 godziny palenia w kominku o mocy grzewczej 15 kW/h. Firma ECO-PAL oferuje również ekologiczne produkty do podtrzymywania żaru, które potrafią utrzymać go nawet przez 8 godzin.

Brykiet nie zanieczyszcza środowiska. Jak już wyżej wspomniano jedynie w minimalny sposób emituje śladową ilość dwutlenku węgla przy spalaniu. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny czyli w tym przypadku drzewa w procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, który odbierają z atmosfery w okresie wzrastania. W procesie spalania drewno emitują go tylko tyle, ile wcześniej pobrało drzewo, z którego drewno pozyskano. Co więcej emisję śladowej ilości zanieczyszczeń można jeszcze bardziej zredukować.

Spalanie górne

Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie w najpopularniejszych piecach/kotłach/kominkach. Można je stosować w urządzeniu grzewczym, które ma wlot powietrza pod ruszt a wylot spalin u góry paleniska. O tych aspektach koniecznie trzeba pamiętać. Spalanie górne doskonale sprawdza się w kominkach, gwarantując brak dymu, nieestetycznych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Taki ekonomiczny sposób rozpalania promuje również firma Eco-Pal. Tym bardziej, że rozpalanie od góry zostało przebadane przez jednostki naukowe m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii. Stwierdzono 50-80% spadek emisji pyłów przy rozpalaniu drewna od góry w kominkach, piecach kaflowych i piecach na drewno i brykiet.

fot. ECO-PAL

Pozytywne opinie o brykiecie drzewnym

Oprócz wspomnianych wyżej zalet mają one swoje źródło w wygodzie korzystania z brykietu drzewnego. Nie brudzi on rąk ani pomieszczenia podczas składowania, jest łatwy w transporcie oraz przenoszeniu. W przeciwieństwie do drewna nie trzeba go rąbać, od razu jest gotowy do wrzucenia do kominka.

Ekologiczne produkty opałowe firmy Eco-Pal spełniają standardy najwyższych niemieckich norm jakości DIN plus, czego wynikiem jest certyfikat jakości DIN plus 9H035. Ich jakość potwierdzają też polskie Certyfikaty Jakości Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, Atest Państwowego Zakładu Higieny oraz certyfikat odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC. Brykiet drzewny od Eco-Pal o wilgotności poniżej 10%, to trafny i sprawdzony wybór, tym bardziej, że firma dysponuje własnym zapleczem transportowym, a podpisane umowy z firmami kurierskimi oraz lokalnymi gwarantują skuteczne dostawy oferowanych produktów.

Więcej info na stronie www.eco-pal.pl

62-110 Damasławek, ul. Mokronosy 37,, woj. wielkopolskie
tel. (+48) 67 26 13 144, (+48) 577 336 006,


Liczba odwiedzin: 149 | Data publikacji: 2021-09-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.03.2021 | Ogrzewanie
Paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło energii...
Firmy komunalne, drogowe, z branży leśnej to...
27.11.2013 | Piece, kotły
Ogrzewanie mieszkań i domów to z pewnością...
24.02.2016 | Piece, kotły
Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
02.06.2021 | Piece, kotły
Polska znajduje się w czołówce państw Unii...
23.12.2020 | Ogrzewanie
Decyzja o doborze ogrzewania jest niezwykle ważna,...
22.07.2020 | Piece, kotły
Inwestycja w kocioł wodny co. zasilany ekologicznym...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
Rosnąca sukcesywnie popularność odnawialnych źródeł energii nie...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
Zachowanie porządku i czystości w przestrzeni publicznej:...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
18.09.2019 | Ogrzewanie
Kocioł elektryczny centralnego ogrzewania – opinie większości...
28.05.2019 | Piece, kotły
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne?...
23.10.2018 | Systemy kominowe
Od 28 lat firma Wadex specjalizuje się...
piec pelletowy
11.09.2018 | Piece, kotły
Ostatnie ciepłe dni w roku to dobry...
21.06.2018 | Ogrzewanie
Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do...
26.04.2018 | Piece, kotły
Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ...
22.01.2018 | Ogrzewanie
Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja...
21.11.2017 | Piece, kotły
Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji...
09.11.2017 | Piece, kotły
Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi...
12.10.2017 | Piece, kotły
W Polsce nie brakuje zwolenników centralnego ogrzewania...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: brykiet drzewny opinie, ecopal, eco-pal, opał ekologiczny, opał naturalny, opał z drewna, opał z biomasy, biomasa, opał kominkowy, opał gastronomiczny,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy