fot. Aluprof | Villa Ménesi, Budapeszt, Węgry. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-77HS

Nowy rok to dobry czas na podsumowania. Wydarzenia ostatnich miesięcy wpłynęły na praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. Problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw, kryzys energetyczny i inflacja w bezpośredni sposób oddziałują również na branże budowlaną i architektoniczną. Znacznie podrożała energia, gaz i drewno opałowe. Dlatego nowe inwestycje oddawane klientom, tak komercyjnym, jak i indywidualnym muszą oferować rozwiązania, które zapewnią im komfort, bezpieczeństwo i finansową stabilność przy opłacaniu rachunków. To trendy w teorii. A co z praktyką?

1. Energooszczędność

To jeden z przewodnich trendów w architekturze już od kilku dobrych lat. Powód jest prosty – energooszczędny dom jest tani w eksploatacji, co ma niebagatelne znaczenie przy obecnych cenach. Choć podczas budowy należy zainwestować więcej w odpowiednie materiały, instalacje, szczelność i izolację, to wydane pieniądze zwracają się w ciągu kolejnych lat. Nawet 30 proc. energii może uciekać z budynku przez nieszczelną stolarkę? Dlatego tak ważny jest zakup odpowiednich drzwi i okien.

W ofercie firmy Aluprof znajdują się produkty o bardzo dobrej izolacji termicznej i akustycznej oraz szczelności na wodę i powietrze. Wymienić można tu drzwi i okna aluminiowe w systemach MB-86N w trzech standardach oszczędności ciepła oraz MB-104 PASSIVE, który z kolei wpasowuje się idealnie w budownictwo pasywne. Przypomnijmy, że według przepisów i europejskiej normy ISO w przypadku domów pasywnych roczne zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 15 kWh/m2 (w przypadku domów energooszczędnych norma ta jest 3 razy większa).

fot. Aluprof | Sara Kulturhus, Skellefteå, Szwecja. Zastosowane systemy: MB-SR50N, MB-86 SI, MB-SR50N OW

2. Architektura zrównoważona

Co roku na świecie powstaje kilka miliardów metrów kwadratowych nowych budynków. Nieruchomości w znacznej części przyczyniają się do emisji CO2. Dlatego w minionym roku ukierunkowanie na budownictwo zrównoważone, czyli takie, w którym proces budowy jest przemyślany od początku do końca, było jeszcze ważniejsze niż w latach poprzednich. Nowe budynki powinny powstawać w zgodzie ze środowiskiem i potrzebami przyszłych mieszkańców, a użyte do budowy materiały mają być w przyszłości cennym surowcem, a nie uciążliwym odpadem.

W trend projektowania z użyciem jak najbardziej ekologicznych materiałów wpisuje się m.in. aluminium, które można poddawać wielokrotnemu recyklingowi. Obecnie możliwe jest już wytwarzanie tego surowca, przy jednoczesnym produkowaniu tlenu i eliminacji szkodliwych, powstających wcześniej na etapie produkcji, gazów cieplarnianych. W efekcie do klienta trafiają produkty bezpieczne dla środowiska i człowieka oraz trwałe.

fot. Aluprof | Circle Wood House, Izabelin, Polska. Zastosowane systemy: MB-SR50N, MB-77HS

3. Rozwiązania technologiczne

Miniony rok pokazał, że technologia w architekturze nabiera coraz nowego znaczenia. Mowa tu m.in. o rozwiązaniach typu Smart Home. Działają one dzięki podłączeniu dostępnych w domu urządzeń za pośrednictwem jednego systemu. W efekcie można z poziomu smartfona kontrolować temperaturę pomieszczeń, zgasić światło w pokoju, w którym nieopatrznie pozostało włączone czy też monitorować kamery bezpieczeństwa.

A skoro o bezpieczeństwie mowa, to jak najbardziej pomogą o nie zadbać rolety Aluprof. Są dostępne zarówno w formule adaptacyjnej – można je wówczas umieścić na już istniejących budynkach, jak i w opcji podtynkowej i nadstawnej, a także antywłamaniowej. Rolety Safety Premium są łatwe w montażu i obsłudze, a ich uniwersalny wygląd sprawia, że można je dopasować do praktycznie każdego budynku.

4. Neuroarchitektura

W 2020 roku Alexander Coburn opublikował raport z badań, które wykazały, iż wnętrza oddziałują na mózg człowieka, emocje, ogólne samopoczucie. Oznacza to, że jeśli znajdujesz się w domu, w którym zadbano o dużą ilość naturalnego światła, komfort termiczny i właściwy przepływ powietrza, po prostu czujesz się lepiej. To właśnie neuroarchitektura – jeden z najnowszych trendów architektury.

W nurt ten wpisują się rozwiązania takie jak żaluzje fasadowe Skyflow. Chronią one wnętrza przed przegrzaniem, a jednocześnie zapewniają komfort optyczny. Są uniwersalne – można je wykorzystywać zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

fot. Aluprof | Institute in the park, Liverpool, Wielka Brytania. Zastosowane systemy: MB-70HI, MB-SR50N

5. Bliskość natury

W obliczu postępujących zmian klimatycznych dbałość o ekologiczne rozwiązania w budownictwie staje się kwestią nieocenioną. Nie chodzi tu tylko o wykorzystywanie drewna i kamienia oraz innych naturalnych surowców czy też tworzenie wnętrz w kolorach ziemi, lasu, nieba. Realizacja projektów bliższych naturze wymaga jak najmniejszej ingerencji w środowisko, dopasowania budynku do otoczenia, traktowania przyrody jako wartości dodanej dla budynku. Umożliwia to np. stosowanie większej ilości przeszkleń.

Dlatego, jeśli chcesz „zaprosić” naturę do swoich wnętrz, świetnie sprawdzą się przeszklone panoramiczne drzwi tarasowe. Te w systemach Aluprof MB-Skyline Type R powstały w duchu minimalizmu – dzięki wąskim profilom sprawiają wrażenie ukrytych w ścianach, podłodze i suficie. Pozwalają na znaczne przedłużenie części budynku, dając jego lokatorom niczym niezakłócony widok.

fot. Aluprof | Taras z domem nad jeziorem, Konin, Polska. Zastosowane systemy: MB-86 ST, MB-SR50N.

Let’s build a better future!

Chcąc zainspirować się tegorocznymi trendami architektonicznymi, należy mieć na uwadze to, by kierować się potrzebami przyszłych użytkowników przestrzeni, zadbać o to, by nikt z nich nie był dyskryminowany, by sam budynek, jak i jego pomieszczenia, były wyrazem dbałości o estetykę i szacunek wobec natury. We współczesnej architekturze kluczem do zadowolenia klienta jest to, by być o krok przed zmianami.

Wiemy, jakie oczekiwania pokładają w nas klienci indywidualni i architekci, dlatego nieustannie staramy się nie tylko wpisywać w aktualne trendy i potrzeby, ale przede wszystkim je kreować – podkreśla Tomasz Grela, prezes Zarządu Aluprof SA, na łamach listopadowego wydania magazynu „Builder”.

Z ofertą firmy Aluprof można zapoznać się na stronie: www.aluprof.com

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,