Gotowe elementy i rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury typu cleanroom

Pomieszczenia czyste typu cleanroom jeszcze niedawno wydawały się być domeną jedynie dużych szpitali i laboratoriów. Dziś stają się wymogiem działalności w wielu branżach, obecnym nawet w niewielkich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Wymóg wysokiej czystości powietrza często związany jest z produkcją typu High Technology, z wysoką jakością, czy z samym zaawansowaniem wytwarzanych produktów. Powody te są charakterystyczne dla branż technicznych – takich jak produkcja elektroniki oraz dla branży kosmetycznej. Pomieszczenia czyste mają również kluczowe znaczenie wszędzie tam, gdzie muszą zostać zachowane najwyższe standardy sterylności – jak produkcja farmaceutyczna, działalność laboratoryjna, a w coraz większym stopniu również branża spożywcza i z nią związane.

Pomieszczenia czyste (cleanroom) to odizolowane przestrzenie, w których, dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów filtracji i wentylacji oraz procedur korzystania, utrzymywane są określone parametry czystości powietrza.

Czynniki te powodują coraz większe zapotrzebowanie na rynku na budowanie stref czystych. Działania te mogą być i są w dużej mierze realizowane przez podwykonawców z branży budowlanej – jak również przez samych zainteresowanych – często wymagają jednak zastosowania elementów specjalistycznych, takich jak odpowiednie śluzy, filtrowentylatory czy okna podawcze.

Realizatorzy tych projektów w kraju zderzają się jednak obecnie z problemem braku dostępności, długiego czasu oczekiwania oraz niskiej jakości tych niezbędnych elementów.

Grupa RENEX – jedna z największych i najdłużej działających polskich firm z branży elektronicznej – w ramach swojej marki CLEANROOM – CLEANSYS wyspecjalizowanej w tworzeniu pomieszczeń wysokiej czystości – wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Firma produkuje infrastrukturę do pomieszczeń czystych cleanroom (np. okna podawcze według indywidualnego projektu klienta), jak również dostarcza gotowe elementy konstrukcyjne – dostępne dzięki wysokim stanom magazynowym w większości od ręki – z dostawą, w terminie 7 dni.

Poniżej przedstawiamy wybrane elementy specjalistyczne znajdujące obecnie największe zainteresowanie wśród podwykonawców realizujących projekty przebudowy pomieszczeń czystych.

Śluzy osobowe typu airshower. Są to gotowe do zamontowania, działające aktywnie urządzenia pozwalające na przecięcie ciągu komunikacyjnego i oddzielenie od siebie dwóch stref o różnym poziomie czystości. Najpopularniejszy model – CR-GAS-004 – ma przybliżone wymiary całkowite 1000x1400x2200 mm i pozwala na przechodzenie w jednym cyklu jednej osoby. Urządzenia tego typu składają się z ustawionych w ciągu dwojga drzwi i umieszczonej pomiędzy nimi komory nawiewnej. Osoba przechodząc z jednej strefy do drugiej wchodzi do wnętrza śluzy. Po zamknięciu drzwi, uruchamia się skierowany na nią automatyczny nawiew filtrowanego powietrza. Powietrze przepływa przez filtr wstępny oraz filtr HEPA i jest wydmuchiwane pod dużym ciśnieniem – z prędkością 23-25m/s – z 12 dysz (po 6 z każdej strony) w stronę osoby poddawanej oczyszczaniu w śluzie. Jest następnie częściowo wykorzystywane w cyklu ponownego owiewania. Cykl trwa zależnie od wybranych ustawień – od kilku do kilkudziesięciu sekund – i jest regulowany za pomocą przycisków na panelu sterującym umieszczonym wewnątrz śluzy. Po zakończeniu cyklu drzwi odblokowują się. Co oczywiste, możliwe jest jednak otwarcie tylko jednych drzwi (tzw. zabezpieczenie krzyżowe otwarcia drzwi). Na wypadek wystąpienia zagrożenia, śluza wyposażona jest w 3 wyłączniki bezpieczeństwa umieszczone na zewnątrz (przy każdych drzwiach) i wewnątrz urządzenia na panelu sterującym.

fot. RENEX Group

Okna podawcze – gotowe do zamontowania urządzenia pozwalające na przekazywanie przedmiotów pomiędzy strefami o różnym poziomie czystości. Dostępne są trzy typy tego urządzenia:

1. pasywne
2. aktywne (nad- lub podciśnieniowe)
3. oraz aktywne z wbudowanym wewnętrznym systemem oczyszczania powietrzem, filtrowanym filtrem absolutnym HEPA

Urządzenie w swojej podstawowej, pasywnej wersji składa się z pary ustawionych w ciągu drzwiczek i komory pomiędzy nimi. Dzięki zastosowaniu zabezpieczenia krzyżowego, tylko jedne z drzwiczek mogą być otwarte jednocześnie.

Aktywna wersja (tzw. ciśnieniowa) pozwala na podłączenie urządzenia do funkcjonującego w budynku systemu nawiewno-wywiewnego. Przy wykorzystaniu przepustnic stałego wypływu, wewnątrz urządzenia uzyskuje się zwiększone albo zmniejszone ciśnienie względem sąsiadujących pomieszczeń. Właściwe ustawienie poziomu ciśnienia w rozdzielanych pomieszczeniach oraz wewnątrz okna podawczego pozwala na utrzymanie wymaganego poziomu czystości. Zależnie od potrzeb, sekwencje takie ustawia się kaskadowo, gdzie w pomieszczeniu pierwszym jest niższe ciśnienie niż wewnątrz śluzy, a w pomieszczeniu drugim (za śluzą) wyższe ciśnienie, bądź jako bufor, gdzie w śluzie jest wyższe albo niższe ciśnienie niż w sąsiadujących pomieszczeniach. Trzeci typ tych urządzeń – dzięki wbudowanemu systemowi filtracji wstępnej i HEPA – pozwala na stały (tj. wymuszony) równomierny przepływ powietrza z góry na dół. Odbiór powietrza następuje za pomocą perforacji umieszczonej na dole komory, gdzie jest zasysane ponownie, co powoduje jego obieg zamknięty. W komorze roboczej nie jest wytwarzane nadciśnienie (taka sama ilość powietrza jest wysysana co nadmuchiwana).

fot. RENEX Group

Filtrowentylatory – gotowe do zamontowania urządzenia łączące w jednym module wentylator z filtrem wstępnym i HEPA. Głównym przeznaczeniem urządzenia jest montaż w pomieszczeniach o podwyższonej czystości, w szczególności nad stanowiskami pracy jako nawiew laminarny (nie powodujący turbulencji powietrza). Urządzenia tego typu pozwalają na uzyskanie właściwej czystości powietrza w określonej strefie, np. w przestrzeni pobierania próbek. Moduł jest konwencjonalnie montowany we właściwie przygotowanych ramach sufitowych i waży około 35kg. Zbliżonym rozwiązaniem – dla zastosowań o mniejszym zakresie – są komory laminarne. Pozwalają one na uzyskanie właściwej jakości powietrza na powierzchni roboczej. Składają się ze stołu roboczego i umieszczonego nad nim modułu filtrowentylatora. Przestrzeń blatu roboczego jest zamknięta z trzech stron – pozwalając użytkownikowi na swobodny dostęp i pracę pod nadmuchem filtrowanego powietrza. Urządzenia tego rodzaju znajdują szczególne zastosowanie w przypadku pracy nad wrażliwymi przedmiotami.

fot. RENEX Group

Cleanboxy – uniwersalne i mobilne pomieszczenia czyste. Umożliwiają uzyskanie wewnątrz budynku – np. hali – w łatwy sposób wydzielonej przestrzeni o podwyższonej czystości. Stanowią alternatywę dla budowy całych pomieszczeń czystych typu cleanroom pozwalając na uzyskanie bardzo zbliżonych, a często identycznych rezultatów. Najpopularniejsze modele mają przybliżone wymiary wewnętrzne 2000×2500 mm albo 2500×2500 mm przy 2200 mm wysokości. Moduły tego typu wyposażone są w zintegrowany system filtracji powietrza i stanowią najbardziej uniwersalne i najszybsze rozwiązanie problemu budowy stref podwyższonej czystości.

fot. RENEX Group

Wymienione wyżej urządzenia i produkty stanowią jedynie niewielką część oferty RENEX Group – CLEANROOM.

Pod swoją marką REECO, RENEX Group jest również producentem antystatycznych mebli przemysłowych oraz odzieży przeznaczonych do stosowania w przestrzeniach wyspecjalizowanych takich jak laboratoria, strefy produkcji elektroniki (EPA), czy pomieszczenia czyste.

fot. RENEX Group

Grupa dostarcza również produkty na specjalne zamówienie oraz realizuje kompleksowy zakres usług związanych z budową, serwisowaniem, sprzątaniem i prowadzeniem inspekcji stref czystych.

Omówione wyżej oraz inne produkty z oferty RENEX Group można przetestować w działaniu w CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX we Włocławku.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Doradcami Techniczno-Handlowymi RENEX – [email protected]

Więcej na www.renex.pl oraz na www.cleanroom.com.pl

87-800 Włocławek, al. Kazimierza Wielkiego 6E, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 54 231 10 05, 54 411 25 55,


Liczba odwiedzin: 206 | Data publikacji: 2021-02-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


16.02.2016 | Drabiny
Teleskopowe, rozstawne, przystawne – drabiny są powszechnie...
07.04.2021 | Baseny, fontanny
Baseny poddajemy regularnej pielęgnacji nie tylko ze...
28.05.2019 | Piece, kotły
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne?...
Jak skutecznie klimatyzować obiekty komercyjne, aby obniżyć...
03.08.2016 | Stolarka otworowa
Doświadczenie, jakość, precyzja - to nie puste...
21.08.2014 | Piece, kotły
Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana...
06.06.2014 | Chemia budowlana
Kostka brukowa, klinkier oraz różnego rodzaju kamienie...
Jak wnieść ducha nowoczesności do łazienki czy...
05.02.2021 | Stolarka otworowa
Inteligentny zamek tedee powered by GERDA umożliwia...
04.08.2020 | Kontenery
Monolityczna konstrukcja, wysoka trwałość, błyskawiczny czas realizacji,...
24.01.2019 | Uzdatnianie wody
Inwestycja w filtry wody do domu i...
31.10.2017 | Pompy
Instalacja kanalizacyjna w budynkach jest zwykle projektowana...
31.10.2017 | Izolacje
Realizacja inwestycji przemysłowych to nie tylko prace...
15.09.2017 | Filtry
Zanieczyszczona związkami żelaza, manganu, piaskiem i mułem...
08.06.2016 | Pompy
Niewykorzystywanie wszystkich pomieszczeń w budynku uznaje się...
21.04.2015 | Baseny, fontanny
Niejeden właściciel basenu marzy o jego modernizacji....
10.02.2020 | Pompy
Nowoczesne systemy pompowe mogą znaleźć zastosowanie w...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...
01.09.2021 | Piece, kotły
Piec elektrodowy jest jednym z coraz częściej...
29.06.2021 | Studnie
Własne ujęcie wody pitnej to coraz częściej...
15.06.2021 | Pompy
Dostęp do wody z własnego ujęcia jest...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: renex, renex group, urządzenia czyszczące, urządzenia sanitarne, urządzenia czyste, roboty przemysłowe, linie produkcyjne, szkolenia, strefy czyste, systemy inspekcji,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy